Audiorozhovor: Každá změna chce čas, nejtěžší je změnit myšlení lidí, říká nově jmenovaná profesorka Soňa Kalenda

V čerstvě vydaném audiorozhovoru s profesorkou Soňou Kalendou se věnujeme aktuálnímu tématu – pozici žen a dívek ve vědě a v akademickém prostředí. Poslechněte si názory zkušených i začínajících odborníků z úhlu pohledu žen i mužů. Nahlédněte do životních příběhů nejen jich samotných, ale i do zkušeností jejich životních partnerů. Dozvíte se více o bariérách, kterým čelí ženy v akademickém světě z odborného i osobního hlediska. Pokud vás zajímá, jak kombinovat práci v akademickém světě a péči o rodinu či jak se v této souvislosti promítají role muže a ženy nebo jak je možné podpořit ženy ve vědě ze strany institucí, pracovišť a vědeckých týmů, rozhodně neváhejte a poslechněte si zajímavý rozhovor.

Hana Kubíčková o integraci ukrajinských dětí: Dětem nic nezatajovat, ale ani nevnucovat

Hana Kubíčková působí na Pedagogické fakultě OU, jejím oborem je mimo jiné sociální pedagogika, zároveň je katedrovou koordinátorkou pro internacionalizaci. V rozhovoru pro OU@live hovořila o tom, jaké otázky musí řešit mnoho pedagogů v souvislosti s válkou na Ukrajině a příchozími ukrajinskými dětmi. „Učitel vždy měl, má a bude mít zásadní roli ve vytváření pozitivního sociálního klimatu ve třídě tak, aby toto prostředí bylo otevřené a bezpečné pro každého jedince. Samozřejmě je důležité, aby v tom učitelé nezůstali sami, jednoznačně potřebují podporu,“ uvedla v rozhovoru.

Vítězka Vševěda Eva Bílková: Je důležité vysvětlovat lidem, jak funguje příroda, aby ji neničili

Co mají společného vážky s vetřelcem? Jak romanticky vypadá jejich rozmnožovací akt? Jak mohou odborníci díky studiu vážek hodnotit stav a vývoj vodních ekosystémů? To vše stihla vysvětlit divákům popularizační soutěže Český Vševěd jeho vítězka Eva Bílková, doktorandka z Přírodovědecké fakulty OU. „Když řeknu, že studuji hybridizaci u vážek, tak lidi převrací oči a netváří se úplně nadšeně. A to je podle mě problém. Je potřeba vědu popularizovat, vysvětlit lidem, k čemu je dobrá. Máme v ní excelentní výsledky a pokud je veřejnosti nebudeme schopni zprostředkovat, tak to nebude fungovat. Jsem tedy přesvědčená o tom, že popularizovat je nutné,“ říká Eva Bílková.

Medaili Artis Bohemiae Amicis převzala z rukou ministra kultury prof. Svatava Urbanová

Prestižní ocenění za šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí si v prosinci převzala literární historička profesorka Svatava Urbanová, která je dlouholetou členkou Katedry české literatury a literární vědy FF OU. Ministr kultury Martin Baxa ocenil medailí Artis Bohemiae Amicis její dlouholetou vědeckou práci. Svatava Urbanová je autorkou více než dvaceti odborných monografií, tematicky se soustředí na moderní českou literaturu a literaturu pro děti a mládež.

 

 

Steriani Elavsky: Inovace musí počítat i se znevýhodněnými skupinami

Přečtěte si rozhovor s nejcitovanější českou vědkyní v oblasti společenských věd, docentkou Steriani Elavsky z Katedry studií lidského pohybu Pedagogické fakulty OU, pro portál Vědavýzkum.cz. Aktuálně připravuje projekt „DigiWELL“, který se zabývá digitálními technologiemi na podporu wellbeingu. „Máme v plánu do projektu zapojit špičkové vědce z osmi partnerských institucí. Jde o odborníky na psychologii, kinantropologii, mediální studia, informatiku, sociologii, sociální práci a duševní zdraví,“ uvádí v rozhovoru.

Eliška Čabalová: „Každé řemeslo si zaslouží poctivost, um a touhu po dokonalosti“

Rozhovor s grafičkou, pedagožkou a nositelkou ceny Jantar docentkou Eliškou Čabalovou napsali redaktoři portálu i-regiony.eu. Hovořili o umění knižní vazby, o budoucnosti tohoto řemesla a o tom, že občas vážně stojí za to méně googlit a více se ptát. „Myslím si, že jakékoliv řemeslo by mělo být dokonalé. Zedník, instalatér nebo knihař, u všech bych preferovala, aby svou práci uměli, případně ji neodbývali. U knih bych raději volila označení umění knižní vazby také ve smyslu něco umět,“ říká.

Sedm otázek o robotickém tulením mláděti PARO, které pomáhá v sociálních službách

O novém členovi Fakulty sociálních studií OU, terapeutickém robotu PARO, jste už určitě slyšeli. Robotický tuleň se díky strojovému učení dokáže individuálně přizpůsobit uživateli a chovat se způsobem, jaký uživatel preferuje. Při interakci reaguje, jako by byl živý. Sedm zajímavých otázek spojených s tímto robotickým mazlíčkem zapojeným do výuky a výzkumu zodpověděla doktorka Ivana Kowaliková.

Petra Macounová: Kvůli dezinformacím je někdy těžké lidem vysvětlit, že je očkování bezpečná metoda ochrany před infekčními nemocemi

Proč bychom neměli podceňovat očkování ani při cestách do běžných dovolenkových destinací v rozhovoru vysvětlila Petra Macounová z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty OU. „Základem pro cesty do rozvojových zemích je určitě očkování proti břišnímu tyfu a hepatitidě (žloutence) typu A. To jsou nákazy přenosné kontaminovanou vodou a potravinami, které jsou v těchto destinacích velmi časté. Očkování proti hepatitidě A se ale hodí i u nás, jelikož tato nemoc se zde také vyskytuje, a to dokonce v počtu několika tisíců případů každý rok,“ vysvětluje Macounová.

 

Rozhovor s akademičkami Mariupolské státní univerzity: Ukrajinci jsou myšlením Evropané, Rusové Asiaté

Mezi lidmi prchajícími před válkou z Ukrajiny přišly do Ostravy také dvě kolegyně z Mariupolské státní univerzity, jejichž pobyt je financování programem Kreditových mobilit Erasmus+. O své cestě povídaly ekonomka docentka Olena Suzdalieva a její kolegyně doktorka Kateryna Horiunova. Kompletní rozhovor byl publikován v časopisu Filozofické fakulty OU – OFFline.