Po 15. březnu se elektronický systém přihlášek uzavře a za žádných okolností, bez ohledu na litry prolitých slz, už nepůjde další přihlášky podávat. A spoléhat se na druhé kolo? To opravdu nechceš.

Přihlášek si můžeš podat kolik chceš. Za každou přihlášku platíš 650 korun. Poplatek nemusíš zaplatit hned, po podání přihlášky je na zaplacení ještě nějaký čas, ale pokud přihlášku nezaplatíš do stanoveného termínu, tak je tvá přihláška zrušena a nelze obnovit! Proto je rozhodně lepší přihlášku zaplatit hned po podání.

Čeká tě maturita a hlásíš se na vysokou školu poprvé?

Rozklikni si nabízené studijní programy a podívej se na rozšířený filtr. Pokud už víš, na co přesně se chceš přihlásit, napiš část názvu do vyhledávače a tvůj studijní program se ti hned zobrazí nebo vyhledej klíčové slovo v názvu programu přímo na stránce pomocí klávesové zkratky CRTL+F.

Na Ostravské začne tvůj jedinečný životní příběh! Mrkni na web pro zájemce o studium

Stále váháš, kam si podat přihlášku?

Na stránce si otevři rozšířený filtr a na základě toho, co tě láká, si vytřiď studijní programy podle jednotlivých zaměření nebo fakult. Rovnou si taky vyfiltruj, jestli chceš studovat prezenčně nebo kombinovaně.

Prezenčně znamená, že docházíš každý týden do školy na přednášky a semináře a zůstává ti status studenta, a to až do 26. roku života, pokud pořád studuješ. To znamená, že stát za tebe platí pojištění, dává ti slevy na daně a získáš i další výhody, které ti zajistí karta ISIC.

Pokud si zvolíš kombinované studium, do školy budeš chodit jednou za týden nebo jednou za dva týdny na celý den a následně budeš mít zkoušky. Je to pohodlnější, když chceš pracovat, stačí si několikrát za semestr vzít volno v práci na celý den – ale zase nemáš status studenta.

Chceš se stát učitelem? Technická příručka, jak se vyznat v různých oborech učitelství

Je strategické si vždy podat aspoň dvě přihlášky. Jednu na program, který chceš studovat a druhou někam, kam je vysoká šance, že tě přijmou, a to třeba právě z důvodu studentského statusu.

Jestli stále váháš, podívej se na popisy jednotlivých studijních programů, které tě zaujmou. Po kliknutí na vybraný studijní program se ti zobrazí stránka, na které najdeš podrobné informace, o čem studijní program je, a také, když sjedeš na stránce níže, zjistíš, jaké má program uplatnění po absolvování, jaké předměty budeš studovat, a především, jaké jsou podmínky přijetí i jak vypadá vzorový test.

Jsi v posledním ročníku bakalářského studia?

Na nic nečekej a co nejdříve si podej přihlášku na navazující magisterský obor! Legendy o studentech, kteří si v zápalu psaní bakalářky zapomněli podat přihlášku, mají bohužel pravdivý základ.

Pro přijetí na navazující magisterské studium nemusíš nutně studovat to samé na bakaláři – je možné v rámci vědeckého oboru trochu změnit směr – ale pamatuj, pořád musíš udělat přijímací zkoušky a splnit podmínky pro přijetí, tedy dokončit bakalářské vzdělání.

Tak se do toho pusť a nezapomeň, že čas na to máš už jen do 15. března!

O autorovi: Student navazujícího magisterského studia učitelství češtiny a dějepisu na Filozofické fakultě a sociální pedagogiky na Pedagogické fakultě OU. Je stydlivý, přemýšlivý extrovert, který hodně času tráví v čajovně u dýmky. Zajímá se o společenské vědy a v budoucnu chce učit na střední škole. Rád poskytuje dobré rady svým spolužákům – v minulosti přinesl praktickou příručku k zapisování předmětů či návod Jak studovat více škol současně, pracovat a bohémsky žít?