Psal se 8. květen 1945 a nacistické Německo podepsalo svou kapitulaci. V Evropě se tak uzavřela jedna z nejděsivějších kapitol lidské historie. Od letošního 24. února Evropa znovu zažívá krvavý konflikt, který tu v podobném rozsahu nebyl 77 let. Rusko napadením svobodné Ukrajiny zahájilo další temnou kapitolu evropských dějin. Jeho nejvyšší představitelé nahlas hovoří o “denacifikaci” Ukrajiny a na ukrajinská města směřují brutální útoky, jejichž dopad denně vídáme v médiích.  Obrázky masových hrobů, prchajících nevinných civilistů i rozbombardovaných ukrajinských měst obletěly svět, nahlas se mluví o mučení Ukrajinců, znásilňování žen i dětí a masakrech, které připomínají nejbrutálnější etapy lidské historie. Přesto narážíme na názory, ať už ve veřejném prostoru nebo na internetu, které hlásají, že všechno je jinak.

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity má na Ukrajině partnerské univerzity, s jejichž představiteli je od začátku války v kontaktu. Z boji zmítaných měst Charkov a Mariupol k nám teď dorazí akademické pracovnice, které by měly 9. května od 14:10 na Hladnově (Chittussiho 10, místnost M240) vystoupit na semináři našich politických a kulturních geografů docenta Vincence Kopečkadoktora Tomáše Hocha. Přednáška v angličtině Political Geography of the Post-Soviet Area, která se dotkne geopolitických faktorů i důsledků války, aktuální vlny migrace z Ukrajiny i násilných deportací či možné budoucnosti boji zdecimované země.  Symbolicky v den, který je v postsovětských zemích označován jako Den vítězství. V den, který je v posledních týdnech hojně označován jako den D, protože celý svět očekává, jakou zprávu vyšle ruský prezident Vladimír Putin světu ve svém avizovaném projevu na vojenské přehlídce na Rudém náměstí.

Témata semináře/přednášky:

– geopolitické faktory a důsledky války mezi Ruskem a Ukrajinou

– válka a migrace, nucená migrace a deportace

– výzvy pro města a obce v souvislosti s poválečnou obnovou

– reintegrace dočasně okupovaných území Ukrajiny

– univerzity, studenti a válka

Akademičky z Ukrajiny:

Liudmyla Niemets, V. N. Karazin Kharkiv National University