Člověk má tendenci uvažovat zkratkovitě a vše si zjednodušovat. Je rozdíl studovat souběžně organickou chemii a medicínu nebo učitelství češtiny a sociální pedagogiku. Já jsem ten druhý případ. V práci mám možnost si upravit směny podle potřeby a taky si občas udělat čas na učení nebo psaní. A to pak jde to studium jednodušeji.

Neexistuje dokonalý návod, jak si uzpůsobit svůj čas, tak abyste stíhali více studijních programů současně a měli ještě práci a třeba i vlastní bydlení. Během své „kariéry“ jsem však odhalil několik jednoduchých triků, které vám s time managementem pomohou.

Buď v klidu

Základ je se nestresovat. Neměj strach ze zkoušky, neměj strach ze seminárek, neměj strach z prezentace. Je to zbytečné pro tebe a otravné pro mě. Protože když pořád mluvíš o tom, jak tě tohle stresuje, nepřímo mi tím naznačuješ, abych tě utěšoval, a to se nikomu nechce. Tak si uvědom, že ti opravdu nejde o život a buď v klidu. A zamysli se nad tím, proč máš vlastně strach. A proč si nevěříš. Potkal jsem až podezřele moc studentů a studentek s nízkým sebevědomím, kteří byli tak vyděšení ze studia, že někdy ani nebyli schopni dojít na zkoušku, a přitom by ji zvládli. Jen kdyby byli v klidu.

Věř si

Představ si, že jsi učitel na vysoké škole a studenti jdou k tobě na zkoušku. Jak se budeš chovat? Máš potřebu jim ubližovat, ponižovat je a trápit? Většina učitelů chce, abys zkoušku udělal. Je to ostatně i jejich vizitka – jestli tě něco dokázali naučit nebo ne.

Zapiš si úplně všechny předměty, co jdou. „Áčka“ i „béčka“.

Všiml jsem si zajímavého fenoménu. Zkoušející většinou předpokládají, že ses učil, že umíš to, z čeho jsi zkoušený. Tak se podle toho i tvař! Věř si! A neříkej, že ses neučil, nejsi na základce, aby ti tohle někdo věřil. Možná ses neučil tak moc, jak jsi chtěl. Ale něco víš, něčemu rozumíš, tak se podle toho chovej! Nebo ještě lépe – chovej se tak, jako bys tomu rozuměl stejně dobře jako tvůj učitel. Tvař se sebejistěji. Jestli je to ústní zkoušení, udělej z toho dialog. Jestli je to písemný test, udělej z toho odborný esej. Jestli je to test s uzavřenými možnosti, nezbývá než edukovaně odhadovat to, u čeho si nejsi jistý. Využij všech svých znalostí, které máš. Když se tě zkoušející zeptá na něco, na co neznáš odpověď, tak začni mluvit o něčem, čemu rozumíš, a co nejblíže tématu, na které se tě ptá. Někdy to jde. Někdy to nejde. Když to nevyjde, naučíš se lépe na druhý pokus. Hlavně to nesmíš přehnat. Neboj se uznat chybu, a hlavně se nechovej arogantně. Měj zdravé sebevědomí a chovej se sebejistě a pokorně.

Zápis předmětů

Už víš, jak se nastavit psychicky. Teď se potřebuješ nastavit rozvrhově. Je den zápisu předmětů – předmětů! Nikoliv rozvrhu! – otevři si na portále předzápis a podívej se, jaké předměty si můžeš zapsat. V této fázi pouze projevuješ zájem o dané předměty a k ničemu se nezavazuješ! Zapiš si klidně předměty úplně všechny. „Áčka“, „béčka“ a klidně i „céčka“, kdybys chtěl třeba zadarmo sportovat. Už v prváku si můžeš splnit předměty „doporučené“ pro vyšší ročník a stejně tak můžeš odložit předměty z prváku na později. A jestli máš z tohohle strach, vrať se k prvnímu kroku a začni znovu.

Díky tomu, že si zapíšeš všechny předměty, si pak budeš moct vybrat, které si skutečně necháš, až si budeš volit rozvrh. Protože ty chceš přece ještě pracovat a studovat druhý studijní program, ne? Tak musíš být co nejvíce flexibilní!

Druhý studijní program

Osobně bych doporučil v prvním roce studovat pouze jeden program a s druhým začít o rok později. Díky tomu pak nebudeš mít v jednom roce dvoje státnice a zachováš si větší flexibilitu i v případě, že bys jednu ze dvou škol chtěl prodloužit. Ať už se rozhodneš jakkoliv, v případě zapisování předmětů postupuj ve všech svých studovaných programech stejně jako v předchozím kroku. Zapiš se na všechno a potom si vyber!

Práce

Mít peníze je fajn. Můžeš si žít jak bohém, zvát na drinky, bavit se a bydlet ve vlastním. A práci si najdeš vždycky. Snaž se najít si takovou, do které si budeš moct chodit tak, jak ti to bude vyhovovat. Home office by byla nejlepší možnost, tak zvaž, jestli se nenaučit trochu programovat.

Hlavní pracovní poměr tě zavazuje mnohem více než dohoda. Ale zajistí ti stabilní příjem a pokud si můžeš domlouvat směny a být flexibilní, dá se to stíhat. Nezapomeň, že v případě prezenčního studia máš status studenta a z toho plynou úlevy na daních (zatím ještě stále) a sociálním a zdravotním pojištění. Ujisti se, že zaměstnavatel i pojišťovna ví o tvém studiu a že ve výplatě dostáváš vše, co ti náleží.

Zápis do rozvrhu: brzké vstávání, rychlý internet a ruce navíc

Ještě před samotným zápisem předmětů do rozvrhu se podívej, kdy přesně jednotlivé předměty budeš mít. Někdy je možné si vybrat seminář, když je ročník rozdělen do více skupin. V takovém případě si dopředu rozvrh poskládej tak, aby ti vyhovoval co nejvíce a pak udělej všechno proto, aby ses všude zapsal dříve, než bude naplněna kapacita.

A to znamená si přivstat, mít jistotu stabilního internetu a pro jistotu posadit sourozence či rodiče k dalším počítačům, abys byl v závodě o zápis vysněného místa v rozvrhu nejrychlejší. Zapiš si i všechny ostatní předměty. Může se stát, že některý z vyučujících nebude vyžadovat docházku a byla by škoda si takový předmět nesplnit.

Zjisti informace v prvním týdnu výuky

Nastal začátek semestru. Vezmi si první výukový týden volno v práci a vyraz na průzkum. V předchozích krocích jsme si zapsali spoustu předmětů a náš rozvrh teď vypadá hůř než na střední škole. První týden si poctivě zajdi na všechny předměty, na které budeš moct a zjišťuj informace.

Co tě zajímá:

Musíš chodit do výuky?

Jestli ne, perfektní! Budeš docházet podle toho, jak ti to bude vyhovovat nebo jak to bude budeš stíhat, vše se naučíš doma a pak si jen zajdeš na zkoušku.

Kolikrát můžeš chybět?

Důležitá informace. Zpravidla se tolerují dvě absence, někdy tři. Podívej se ještě na rozložení státních svátků. Někdy se poštěstí, a vyjde ti to tak, že na daný předmět budeš muset dojít třeba jen třikrát nebo čtyřikrát.

Za co je zápočet nebo zkouška?

Někdy musíš v rámci semináře něco odprezentovat. V takovém případě si poznač, kdy máš svou prezentaci a ujisti se, že tam budeš moct dojít! Někdy stačí jen napsat seminárku. Někdy je zápočet (nebo rovnou i celý předmět) za docházku. To pro tebe není ideální, protože tvůj čas jsou peníze. Takže si zase spočítej, kolikrát můžeš chybět a jestli to dokážeš zvládnout.

Připrav si vlastní koncept bakalářské práce. Když tě bude výzkum bavit, bude to mnohem jednodušší.

Jak na tebe vyučující působí?

Tady je třeba mít trochu sociální inteligence. Ale tu ty určitě máš, vždyť jsi udělal maturitu a dostal se na vysokou školu! Působí na tebe vyučující přátelsky a vypadá, že se s ním dá na lecčem domluvit? Pokud ano, je to dobré znamení. Můžeš se ho hned na prvním semináři či přednášce zeptat, jak je to s absencí, pokud to sám neřekne. Nezapomeň ale být slušný a pokorný. Vysvětli, že studuješ ještě druhou výšku, že toho máš hodně a že se může stát, že bys jednou nebo dvakrát chyběl, a tak tě raději zajímá, jestli si to můžeš dovolit. A pokud ne, že je to v pořádku, že si můžeš předmět ještě odepsat. Zkus se zase vcítit do vyučujícího. Taky bys nechtěl, kdyby za tebou někdo na prvním semináři došel a bezcitně se zeptal: „Hele, musím tady vůbec chodit?“

Komunikuj

Není nic otravnějšího než nespolehlivý, špatně komunikující člověk. Věř mi, dělám vedoucího recepce, mám s tím drobnou zkušenost. V případě, že vyučující vyžaduje docházku, je vždy slušností se dopředu omluvit, že nepřijdeš (samozřejmě že v případě, kdy učitel řekne, že ho nezajímá docházka, tak se mu omlouvat nebudeš) a to zpravidla tak, že napíšeš email. Nevytvářej žádné slohovky, to nikdo nechce číst. Piš stručně, jasně a pokorně. Nevymýšlej si, že máš lékaře. Neříkej, že jdeš místo školy do práce, tím jen nahraješ na smeč a můžeš se dočkat odpovědi: „Vyberte si, jestli chcete studovat nebo pracovat!“ Nejsi na střední škole, nemáš omluvný list. Prostě napiš, že se omlouváš za absenci z osobních důvodů a nevymýšlej sáhodlouhé výmluvy.

Udělej si kamarády

Seznam se s co nejvíce lidmi, aby ti mohli zjistit informace o předmětech, na které nestíháš v prvním týdnu zajít. Navíc je fajn mít přátele. Člověk je tvor společenský a s kamarády, se kterými studuješ, si můžeš navzájem pomáhat – sdílet zápisy, společně se učit, tvořit projekty a prezentace a tak podobně. Ale zas to nepřežeň. Nechat se podepisovat na prezenčkách je proti pravidlům a pokud budeš odhalen, bude to problém pro všechny spolužáky!

Nezapomeň vyškrtat předměty

Když už máš všechny informace o všech zapsaných předmětech, odepiš si ty předměty, které nestíháš. Nezapomeň, že odepsání je možné pouze do konce prvního výukového týdnu! Potom už ti zůstávají a ty máš jen určitý limit nesplněných předmětů za studium a musíš mít taky odpovídající průměr! Nevyškrtej si však předmětů příliš mnoho. V prvním semestru musíš splnit minimálně dvacet kreditů, jinak tvé studium končí!

Kalkuluj s kredity, absencí, prací i penězi

Semestr začíná. Máš dvě školy, práci a připravený rozvrh. Neztrať v tom přehled. Buď zodpovědný ve své práci i ve škole. Dá se to stíhat, musíš jen trochu chtít. A hlavně se toho nebát.

Měj spočítanou absenci i kredity. Pokud to jde, splň všechny předměty, které máš zapsané. A spočítej si, jestli stíháš dostudovat bakaláře za tři roky. Pamatuj, že můžeš o rok zdarma prodloužit. Rozvrhni si to tak, abys všechno zvládl a budeš v pohodě. Během prázdnin a zkouškového můžeš pracovat více, abys pak měl peníze během semestru, kdy se můžeš více věnovat škole.

Snaž se být úsporný, neutrácej za blbosti a v nejlepším případě taky začni do něčeho investovat. Možností je spousta a představa, že po pěti letech studia a práce budeš mít najednou na účtu o sto tisíc více, přece zní fajn, ne?

Zajímej se a nepřestávej komunikovat

Buď aktivní. Na přednáškách, v seminářích v univerzitním životě. Buď ten, který vyniká ve třídě stydlivých, zamlklých studentů. Ten, který odpovídá, nebojí se odpovědět špatně a nebojí diskutovat. Ten, který se objeví na nějaké fakultní nebo katederní akci. Vyučující si tě všimnou a zapamatují si tě a budou k tobě podle toho přistupovat. Už pro ně nebudeš anonymní tvář, kterou znají od vidění z výuky. Už budeš opravdu kolega nebo kolegyně a zkouška bude o to příjemnější – ale ne jednodušší! Nemysli si, že získáš protekci.

Udělej si přátele i mezi studenty z vyšších ročníků.

Zkus si zase představit sebe na místě vyučujícího. Když ti šikovný, aktivní student napíše slušný email, že se omlouvá za absenci v zítřejším semináři, budeš k tomu přistupovat chápavěji, než když někdo, koho jsi ani neslyšel promluvit, ti třikrát nepřijde do hodiny a s omluvou se ani nebude obtěžovat.

Udržuj si dobrý time management, seznamuj se s dalšími a dalšími lidmi, buď zodpovědný, dodržuj, co jsi slíbil a uvidíš, že tvoje snaha se ti vrátí.

Bakalářská práce tě musí bavit

Z vlastní zkušenosti vím, že je lepší se na bakalářce začít domlouvat už na začátku druháku. To už máš rok za sebou, znáš nějaké učitele, víš, kdo ti je sympatický a s kým by tě mohlo bavit pracovat. Zajímej se o dění ve svém oboru a najdi si něco, tě opravdu baví. Připrav si vlastní koncept bakalářské práce a oslov některého z pedagogů. Většina kateder nabízí svoje témata závěrečných prací, ale téměř všechny taky umožňují studentům přijít s vlastními návrhy. Tak toho využij! Když tě bude výzkum bavit, bude to mnohem jednodušší.

Bydlení a finance

Jak jsem řekl, tvůj čas jsou tvé peníze (a tvé studium). Když se ti podaří zařídit si bydlení v centru města, kde to budeš mít kousek do školy i do práce, hodně ti to pomůže. Finančně přístupnější je společné bydlení s ostatními studenty. Inzeráty se objevují pořád, tak se trochu zajímej, využij sociální sítě i své známé a zkus si něco najít. Spočítej si, jestli na to máš a využij dalších možností přivýdělku. Zjisti si, jestli nemáš nárok na ubytovací nebo motivační stipendium. Jestli ti dobře vyjdou zkoušky, můžeš dostat i prospěchové. Navíc univerzita nabízí i další možnosti, jak přijít na nějakou tu korunu navíc. Můžeš dostat stipendium za výzkum, pokud se budeš podílet na projektech nebo třeba psát do univerzitního časopisu.

Uznávání předmětů

Když studuješ podobné obory, můžeš mít některé předměty podobné nebo dokonce stejné. V takovém případě je dobré se informovat, jestli si nějaký předmět nemůžeš nechat uznat. To ti řekne vyučující daného předmětu a jak na přesně na to ti vysvětlí starší studenti nebo případně studijní oddělení dané fakulty.

A pokud víš, že od příštího roku budeš studovat další obor, můžeš zkusit si už teď zapsat některý z předmětů, který v druhém oboru budeš mít, jako C předmět, splnit si ho teď a pak si ho nechat uznat. Nezapomeň se ale zeptat vyučujících, zda to umožní a za jakých podmínek.

Závěrem pár doplňujících rad. Udělej si přátele i mezi studenty z vyšších ročníků. Někdo, kdo studuje déle a trochu se vyzná ti může dát konkrétnější rady v oboru, který budeš studovat, a seznámí tě s dalšími lidmi a zasvětí tě do toho správného studentského undergroundu, o kterém toho v takovýchto článcích zas tolik nezjistíš.

A hlavně mysli na své psychické a fyzické zdraví. Škola i peníze ti jsou k ničemu, když se úplně zničíš. Pamatuj, že když nejde o život jde… však víš o co.