V prvním ročníku mi všichni říkali, ať si zapíšu jen to, co mám pro první ročník doporučené. Ty se tím ale nemusíš při zápisu řídit a můžeš si zapsat i spoustu dalších předmětů. Tolik, kolik jen chceš! Nejprve se přihlas do svého účtu na studijním portálu a najeď na Předzápis. Dostaneš se do něj tak, že po přihlášení klikneš v horní liště na „moje studium“ a pak na „předzápis“.

Níže vidíš, jak vypadá můj předzápis.

Pokud studuješ kombinaci dvou studijních oborů, můžeš mezi nimi překlikávat. Tak to mám třeba já a předměty si zapisuji v oborech Společný základ učitelství, Český jazyk a Dějepis. Pod zvolenou aprobací pak uvidíš povinné předměty (A) a povinně volitelné předměty (B). Povinné předměty musíš bez kompromisů splnit všechny. Z povinně volitelných předmětů si vybíráš tolik předmětů, abys splnil minimální počet kreditů v tomto bloku povinně volitelných předmětů.

Takhle to vypadá u mě. Velký zelený čtvereček s véčkem znamená, že máš předmět zapsaný. Žlutá vlaječka znamená, že předmět studuješ a zatím jsi ho nesplnil. Zelená vlaječka znamená, že předmět máš splněný.

V prvním výukovém týdnu semestru si můžeš zrušit zápis jakéhokoliv předmětu.

Jak vidíš, já jsem si zapsal i předmět Náročné situace ve škole, který je doporučený pro druhý ročník. Proč? Protože zkrátka můžu! A stejně k tomu můžeš přistupovat i ty už v prvním ročníku. Zapiš si klidně i předměty doporučené pro vyšší ročníky. Zkontroluj si ale, jestli pro studium těchto předmětů není třeba nejprve splnit jiné předměty.

Když klikneš na předmět, který si chceš zapsat, otevře se ti okno se sylabem předmětu. Sylabus znamená popis předmětu. Když sjedeš v sylabu skoro až úplně dolů, uvidíš tam nadpis Předpoklady. Tam může být napsáno, že pro zapsání daného předmětu bys měl nejprve absolvovat jiné předměty. V takovém případě si předmět raději nezapisuj, nebo se zeptej vyučujícího, zda s tím nemá problém. Pokud tam ale žádné podmínky nejsou, nebo jsou formulovány jen obecně a máš pocit, že předpoklady splňuješ, tak si předmět určitě zapiš. V prvním výukovém týdnu semestru totiž své rozhodnutí můžeš ještě změnit!

Jak na vysokou školu? Deset rad pro prváka od starého mazáka

Díky tomu si můžeš zapsat i předměty mimo studijní plán, které tě zajímají, nebo kterým by ses chtěl věnovat ve volném čase. Třeba sportovní aktivity. Do vyhledávání předmětů napiš názvy různých sportů, kterým by ses chtěl věnovat a můžeš díky univerzitě zdarma sportovat! Nebo se učit cizí jazyky nebo cokoliv dalšího, co tě zajímá. Úplně zdarma!

Stačí, když si v okně předzápisu klikneš na „Vyhledávání předmětů“ a do vyhledávače napíšeš jméno nebo klíčové slovo žádaného předmětu. Třeba pokud tě baví divadlo, můžeš si zapsat předmět Divadlo Fórum ve výuce a vzdělávání, který se vyučuje na Pedagogické fakultě.

Jakmile si daný předmět vyhledáš, klikni na zkratku předmětu. V tomto případě vidíš, že zkratka je PES/DIFO. Po kliknutí na zkratku si předmět zapíšeš zaškrtnutím čtverečku a klikneš na „Uložit změny“. A pokud má předmět volnou kapacitu, tak jej máš zapsaný a můžeš využít další možnosti vzdělávání, které ti univerzita nabízí.

Možnost zapisovat si předměty máš jen několik dní, zpravidla na začátku září, to se ale může lišit v závislosti na studovaném oboru. Pak se možnost zapisovat si předměty a rozvrh uzamkne, ale znovu se ti zpřístupní v průběhu prvního výukového týdne semestru. To ti umožní beztrestně přijít na první přednášku či seminář, zjistit, o čem předmět bude a zda jej zvládneš splnit a seznámíš se i s vyučujícím.

Jak studovat více škol současně, pracovat a žít bohémský život?

Pokud se na nějaký předmět ještě nebudeš cítit připravený, zápis tohoto předmětu si na portále v předzápisu zrušíš. Pokud ale máš zdravé sebevědomí, pak většinou předmět zvládneš a splníš si jej předem a později budeš mít o starost méně a budeš moct později věnovat o to více času přípravě na státnice a psaní závěrečné práce.

Mimochodem, pokud se snažíš při škole i pracovat nebo studuješ více škol současně, můžeš si předměty poskládat úplně podle sebe. Zrušíš si zápis doporučených předmětů pro první ročník a zapíšeš si předměty doporučené pro vyšší ročníky tak, aby ti to lépe pasovalo do tvého celkového rozvrhu. Nezapomeň ale, že za první semestr musíš splnit minimální počet 20 kreditů, jinak budeš ze studia automaticky vyloučen!

O autorovi: Student navazujícího magisterského studia učitelství češtiny a dějepisu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V současné době pracuje jako hotelový recepční a k tomu studuje sociální pedagogiku na Pedagogické fakultě. Je stydlivý, přemýšlivý extrovert, který hodně času tráví v čajovně u dýmky. Zajímá se o společenské vědy a v budoucnu chce učit na střední škole.