V nové budově Fakulty umění vzniknou galerijní prostory DesignLab a také zázemí pro tvorbu digitální grafiky.

Galerie DesignLab je v klasickém stylu „white cube” s bílými neutrálními plochami a okny v úrovni druhého nadzemního podlaží, aby vzniklo co nejvíce vhodných ploch pro instalace uměleckých děl čerpající z podstaty samého místa.

DesignLab bude sloužit jako prostor pro výstavy studentských prací, slibuje však i mezinárodní výstavní činnost, hlavně díky výborným kontaktům fakulty s uměleckými školami ve Velké Británii, Polsku, Holandsku, na Slovensku, v Rakousku i jinde.

„Směrem do interiéru je galerie prosklená, takže vybízí kolemjdoucí k nahlédnutí. Návštěvu galerie můžeme přirozeně vnímat i jako doprovodný program koncertu v komorním sále. V Klastru umění a designu bude zázemí především hudebních oborů a galerie může být zároveň cestou, jak v prostoru kampusu přiblížit i další obory Fakulty umění zaměřené především na vizuální umění,“ říká inženýr Ondřej Fabián z ostravského projektového studia Kania a.s., které budovu Klastru umění projektovalo.

„DesignLab je navržena bez rušivých prvků. Je zde použita pouze bílá barva hladkých sádrokartonových konstrukcí v kombinaci se surovými betonovými plochami. Jde o kombinaci, která dá vystavovaným dílům vyniknout. Okno je zde umístěno v úrovni druhého nadzemního podlaží a umožňuje v částech galerie nepřímé denní osvětlení. A protože je galerie otevřená přes dvě podlaží, je možné zde instalovat například objemné plastiky nebo díla zavěšená v prostoru. Část galerie rozdělená stropem pak nahrává k instalaci menších uměleckých děl, které je možné nasvítit galerijním osvětlením výškově nastavitelnými rampami s velkým množstvím režimů nastavení. Jedním z požadavků prostoru galerie bylo i kontrolované prostředí s regulací vlhkosti a teploty pro vytvoření optimálních podmínek pro vystavovaná díla,“ doplňuje Ondřej Fabián.

V kampusu budou mít zázemí také studenti vizuálního umění.

„Do Centra digitálních technologií se bude stěhovat vybavení za téměř 14 a půl milionu korun. Studenti tu budou realizovat své projekty za použití nejmodernějších technologií v oblasti digitální grafiky. Ve vybavení centra je například 3D scanner a velkoplošný 2D scanner, velkoplošná UV tiskárna Arizona, velkoplošný řezací plotr Kongsberg, profesionální 3D tiskárna nebo speciální zařízení na videomapping, populární technologii pro velkoformátové promítání uměleckých děl na exteriéry budov,“ říká proděkan pro vědu a rozvoj Fakulty umění Jan Drozd.

Srdcem kampusu budou nepochybně i samotní studenti, kteří se zde zapojí do praxe již v průběhu studia. Již nyní na Ostravské studují budoucí produkční, grafici a kreativci, kteří budou v kampusu pořádat výstavy a koncerty. Vznikne tu pro ně profesní trenažér se vší infrastrukturou a technologiemi, které potřebují.