Na základě podepsané deklarace o dlouhodobé spolupráci Ostravské univerzity a Ostravského centra nové hudby se letos poprvé koná Institut a Festival Ostravské dny v nových prostorách klastru umění a designu CITY Campus Ostravské univerzity. Ten 14. srpna zaplnili posluchači a absolventi  světových univerzit – hudebních akademií od Austrálie po Spojené státy americké, včetně mladých skladatelů z Evropy a Asie. Právě v těchto dnech probíhají jejich diskuse, prezentace a přednášky vedené významnými skladateli a pedagogy.

Za více než dvacet let existence prošly Institutem téměř tři stovky mladých hudebníků z celkem jednačtyřiceti zemí, řada z nich Ostravu navštívila víckrát. Unikátem Ostravských dnů je fakt, že kompozice těchto mladých skladatelů a skladatelek jsou součástí festivalového programu, kde se bez rozpaků objevují vedle skladeb etablovaných umělců současnosti i avantgardních kompozic 2. poloviny 20. století.

Na svou zkušenost z Institutu Ostravských dnů vzpomínal v rozhovoru pro magazín Fullmoon například Michal Wróblewski, saxofonista, skladatel a také dramaturg festivalu Jazz Goes to Town: „Jako rezident jsem tam byl podruhé. Znamená to, že přijedeš už zhruba deset dní před začátkem festivalu a se skladateli, jejichž hudba je tam pak prováděna, máš intenzivní přednášky a osobní hodiny v podstatě od rána do večera. Večer potom probíhají prezentace studentů. (…) Každý rezident má v rámci festivalu provedenou skladbu. Je to takový třítýdenní balíček lekcí, socializace, zkoušení, poslouchání hudby – naprosto skvělá akce, která pro mne byla takovou bránou do světa soudobé hudby.“

atrium plné lidí

V akusticky vynikajícím koncertním sále klastru umění a designu Fakulty umění na Černé louce se ve středu 30. srpna uskuteční také dva koncerty Festivalu Ostravské dny (celý program). Prostory City Campusu navštíví Ensemble Garage, soubor z Kolína nad Rýnem (18.30) a od 20.30 zazní exponovaná sóla v provedení virtuózních hráčů Ostravské bandy. Na programu bude hudba napsaná výhradně v 21. století a za osobní účasti jejich autorů.

Foto: Martin Popelář pro Ostravské dny

Ostravské dny