Kyberšikana, rozvod rodičů, útěk z domova nebo sexualizované násilí. To je jen výčet z problémových témat, která herci divadelního souboru OSUD z Katedry sociální pedagogiky Pedagogické fakulty Ostravské univerzity otevírají na školách po celém kraji.

Nyní ale přichází skvělá příležitost pro všechny nadšené divadelníky. Doktorka Hana Cisovská, vedoucí divadelního souboru OSUD, otevírá pro zimní semestr 2024/2025 předmět Divadlo fórum ve výuce a vzdělávání (se zkratkou PES/DIFO), ve kterém bude připravovat nejen potenciální budoucí nové herce.

Prevence dramatem: Jak vypadá divadlo utlačovaných?

Pokud tě zajímá divadlo a máš rád práci s lidmi, určitě si předmět Divadlo fórum ve výuce a vzdělávání zapiš. Od pondělí 29. dubna totiž probíhá registrace předmětů na příští semestr. Naučíš se základní herecké a improvizační techniky, které se v divadle nejčastěji používají, a rozvineš své herecké a mezilidské komunikační dovednosti. Divadlo fórum není totiž obyčejné divadlo. Divák není jen pasivní konzument uměleckého zážitku, stává se stejně důležitou součástí vystoupení jako samotní herci, vstupuje do představení s cílem řešit bezpráví, jehož je svědkem, a mění děj celého příběhu.

Divadelní soubor vznikl před několika lety na Katedře sociální pedagogiky pod vedením doktorky Hany Cisovské. Za tu dobu navštívil desítky škol po celém Moravskoslezském kraji a zazářil na několika celostátních konferencích, například na Národních dnech prevence na podzim minulého roku. V současnosti patří do skupiny Centra divadla utlačovaných a rozšiřuje svou spolupráci také se zahraničními univerzitami.

„Je to krásná forma divadla, ale není pro každého. Naši herci potřebují umět improvizovat, a to i ve velmi citlivých situacích,“ přibližuje fungování souboru jeho vedoucí, doktorka Hana Cisovská z Katedry sociální pedagogiky Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.

PhDr. Hana Cisovská, Ph.D., vedoucí divadelního souboru OSUD.

 Doktorka Hana Cisovská, vedoucí divadelního souboru OSUD

Tak neváhej a zapiš si také také Divadlo fórum ve výchově a vzdělávání se zkratkou PES/DIFO.

Jak na to?

Rozklikni si svůj Univerzitní portál a najeď na Předzápis. Klikni na Vyhledat předmět a do kolonky Zkratka předmětu napiš DIFO. Pokud ti to nepůjde hned, nezoufej, nejspíše musíš počkat, až bude mít registraci předmětů otevřený tvůj ročník.

A co se v divadle naučíš?

Není to klasický dramaťák, na nějž jsi zvyklý třeba ze střední školy. Kromě základních hereckých dovedností a divadelních principů budeš pracovat především na improvizaci, o to více pak na improvizaci v náročných situacích, které se v tomto konceptu divadla nejčastěji otevírají. Naučíš se být asertivní, umět si stát za svým a citlivě komunikovat s druhými. Předmět poslouží také jako jistá forma výběrového řízení pro budoucí členy souboru. Pokud tě koncept divadla utlačovaných zaujal a chceš mít možnost skrze působení v souboru získat nějaké stipendium, neváhej a předmět si registruj, dokud je ještě volné místo!

O autorovi: Student navazujícího magisterského programu Učitelství češtiny a dějepisu a bakalářského programu Sociální pedagogiky na Ostravské univerzitě. Aktivní člen spolku Pisálci z Ostravské, přispívá také do časopisu OFFline. Zaměřuje se na praktické rady pro (nejen) začínající studenty. Sepsal třeba příručku k zapisování předmětů či návod Jak studovat více škol současně, pracovat a bohémsky žít? Kromě psaní se angažuje také v divadelním souboru Osud na Pedagogické fakultě OU.