Na Ostravské univerzitě se můžeš zapojit do činnosti rozličných studentských organizací a svůj volný čas věnovat nejrůznějším zajímavým aktivitám. Jednou z možností jsou i Pisálci z Ostravské! Že ti Pisálci nic neříkají? To je možné. Jako klub fungujeme teprve od podzimu, příspěvky některých Pisálků už ale najdeš na OU@live.

O časopisech na Ostravské v kostce

Na naší univerzitě vychází hned několik různých periodik. Některé jsou oborově specializované, jiné se vážou ke konkrétním katedrám a studentským spolkům. Čtenáři je předkládaná široká paleta možností, ze které si bezpochyby vybere právě to, na co má momentálně chuť.

Jaká periodika na Ostravské si vybavíte? Vzpomeňme například OFFline – magazín o lidech a pro lidi s humanitou v krvi. Tento časopis vychází dvakrát ročně. Každé číslo má své téma, které je zpracováno formou článků a rozhovorů se zajímavými absolventy, akademiky i studenty. Mezi oborově zaměřená periodika můžeme zařadit třeba Semestr psychologie. Vydávají jej absolventi a současní studenti psychologie Ostravské univerzity. Nepíšou pouze o psychologii, ale věnují se i studiu a životu.

Kde student, absolvent, akademik nebo uchazeč o studium najde aktuální zprávy o dění na Ostravské? Tím místem je univerzitní online magazín – OU@live. Poutavé články, pozvánky na akce se zajímavými hosty, novinky z vědy a výzkumu. Dále taky studentský servis, kde se například dozvíš, jak sestavit rozvrh nebo na koho se obrátit, když jde všechno do kytek. Možná tě taky překvapí, kolik věcí lze rychle a pohodlně vyřešit odkudkoliv (i z postele).

Proč jsme založili Pisálky?

Nejeden student rád píše a po studiích se psaním textů dokonce živí. Právě proto vznikli Pisálci z Ostravské sdružující studenty z celé univerzity, protože někde se začít musí, že? Naším cílem je vytvořit přátelské prostředí, kde bychom mohli pilovat své psací schopnosti. Zároveň skrze naše texty chceme být „sondou“ do studentského života na naší univerzitě. Paleta toho, co předáváme našim spolužákům, je pestrá: jde například o tipy, zajímavé studijní triky či nevšední lifehacky.

Pisálci existují? A můžu je vidět…?

Neboj se. Pisálci jsou z masa a kostí! Články nepíše Chat GPT ani jiný AI „moula“. Pojďme si několik pisálků přestavit:

Ondřej Sliška

Student navazujícího magisterského programu učitelství češtiny a dějepisu a bakalářského programu sociální pedagogiky. Aktivně přispívá také do časopisu OFFline. Zaměřuje se na praktické rady pro (nejen) začínající studenty. Sepsal třeba příručku k zapisování předmětů či návod Jak studovat více škol současně, pracovat a bohémsky žít? Kromě psaní se angažuje také v divadelním souboru Osud na pedagogické fakultě.

Adéla Tomanovicsová
Studentka bakalářského studia učitelství češtiny a společenských věd na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Ve volném čase doučuje (nejen) češtinu a opravuje kamarádům jejich texty do školy. Většinou ji rychleji uslyšíte, než uvidíte. Její první „psací pokusy“ sahají až do raného dětství, kdy voskovkami „vytunila“ bílou zeď pokojíčku kostrbatým písmenem „O“. Pisálkem chtěla být proto, aby její texty dostaly „šťávu“.

Martin Mojžíšek
Student bakalářského studia učitelství historie a společenských věd na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Milovník knižních sérií ZaklínačMetro. Martin je chodící encyklopedií a Wikipedii strčí hravě do kapsy. K Pisálkům se přidal proto, že má s psaním článků již zkušenost. Chce čtenářům předávat své tipy a přemýšlet nad tématy, které univerzitou hýbou.

Jan Jančík
Student bakalářského studia češtiny a geografie na Filozofické a Přírodovědné fakultě Ostravské univerzity. Psaní je jeho koníčkem už od základní školy, ale až na střední se do psaní opřel a něco málo publikoval. K Pisálkům se přidal proto, že se chce zlepšit v publicistické tvorbě a mezitím pracuje na svém absurdním dramatu.

Marie Javorská
Studentka navazujícího magisterského studia učitelství výtvarné výchovy a češtiny na Pedagogické a Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Je tichým introvertem, kterého když blíž poznáte, tak svůj život obohatíte o vtipnou a soutěživou osůbku. Je uměleckým srdcem Pisálků – sama tvoří krásné věci z různých materiálů v kombinaci s tiskem z linorytu. K Pisálkům se přihlásila proto, aby se zbavila strachu ze psaní.

Adam Bednář
Student bakalářského studia historie a geografie na Filozofické a Přírodovědné fakultě Ostravské univerzity. O Adamovi musíte vědět, že miluje formule a vtipy. I on se k Pisálkům přidal proto, že si chce vyzkoušet zase něco nového a od svých textů očekává, že čtenáře pobaví.

Terezie Šebestová
Studentka bakalářského studia sociologie na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Psaní je pro Terku zálibou, „druhým životem“ a dělá vše proto, aby tuto dovednost rozvíjela. Vedle toho se věnuje kresbě a jiným tvůrčím činnostem. K Pisálkům se přidala ze zvědavosti a zároveň to bere jako příležitost, jak si rozšířit obzory nejen v publicistickém a odborném směru textů a článků.

Co můžeme (kromě zajímavých textů) nabídnout ostatním studentům?

Do dalších semestrů máme plány na zajímavé akce. Chtěli bychom studentům zprostředkovat setkání se zajímavými publicisty z našeho okolí a společně pronikat do tajů žurnalistiky. Ve hře jsou i workshopy a jiné akce, ale to si ještě necháme pro sebe!

Pisálků není nikdy dost a jedním z nich můžeš být právě TY! Ničeho se neboj a určitě to zkus. U budoucích Pisálků očekáváme pouze zápal pro psaní, znalost češtiny (ne nutně level Karel Čapek) a dodržování deadlinů.

Jak se můžeš stát Pisálkem?

Určitě sleduj náš profil na Instagramu @pisalcizosu. Tam nalezneš všechny informace a je to místo, kde můžeš také oslovit Pisálky se žádostí o přijetí do svého kolektivu.