Koncertní cyklus G, ve kterém Janáčkova filharmonie kombinuje klasickou hudbu s populárními interprety, představil ve dnech 31. května a 1. června v multifunkční hale Gong koncert s Davidem Kollerem a spojení to bylo dokonalé. Přestože se Koller v půlce koncertu přiznal k nervozitě pramenící z tak velkého tělesa za zády, což je naprosto pochopitelné, jelikož se současným Kollerbandem vystupuje v mnohem komornějším počtu čtyř dalších muzikantů, nebyla na jeho pěveckém projevu znát. Zpíval tak, jak jej známe: s jistotou a originalitou. Jeho jedinou slabinou může být uvádění songů, které vynechává úplně nebo jej pojímá velmi minimalisticky. Jak jsme u něj ostatně zvyklí.

Záplava černého oblečení, několik bicích souprav v pozadí,  jednoduchý light design, který přesně vystihoval rytmus a náladu, střídání elektrické a akustické kytary, takový koncert zahájený hitem Čas nejde vzít zpátky, jehož naléhavost byla podpořena právě novou aranží pro filharmonii a minimalistickým stage designem. Pokračoval novější Gypsy Love a pak zase starším Záchranářem. Střídání osvědčených hitů a novějších skladeb vždy velmi dobře funguje a tady tomu nebylo jinak. Přesto je nutné zmínit, že novější tvorba vyzněla hudebně odvážněji a intenzivněji.

Koller se nevyhýbá ve svých textech sociálním a globálním problémům, ve kterých tematizuje domácí násilí a strach (Vězenkyně, Řetězy) anebo koronavirové krizi v písni Planeta bez paměti. Tyto písně, společně s My se vám ozveme, která připomíná ztrátu soukromí a svobody, otextoval básník a prozaik Jáchym Topol. Ještě dlouho v posluchačích rezonovala komorní verze Žádných citů,  kde Kollera zprvu doprovázela pouze pianistka a člověk mohl na moment zapomenout, že sedí ve velkém hledišti plném dalších lidí, a mohl se nechat unášet melancholickou melodií.

Samotný závěr večera patřil kontrastně prvnímu hitu kapely Lucie Šrouby do hlavy v novém, oproti originálu podstatně rockovějším podání, po kterém nastal nekončící potlesk vestoje. Posledním přídavkem bylo Chci zas v tobě spát, která rozezpívala celý sál.

Davidu Kollerovi spojení s filharmonií vyloženě slušelo a dokázal, že je sebejistým muzikantem. Musím ovšem zmínit také výborný výkon dirigenta Stanislava Vavřínka. Nejen za bezchybné vedení, ale také za rytmické taneční pohyby, kterými na sebe nejednou upoutal moji pozornost.

Janáčkova filharmonie tímto koncertem letošní sezónu nekončí, již 29. června vystoupí sopranistka Kateřina Kněžíková společně s klavíristou Lukášem Vondráčkem. Další koncerty po prázdninách budou odehrány především v kině Vesmír, nadále v Gongu nebo v prostorách galerie Plato. Informace pro další sezónu, kde se můžeme těšit například na Cirk La Putyka nebo Tata Bojs, naleznete zde. Pro studenty připomínám možnost využití atraktivních slev.

Pro další informace navštivte webové stránky Janáčkovy filharmonie anebo Facebook či Instagram.

Pro ty, kteří koncert prošvihli, tady je videoklip Davida Kollera k písni Nic není na stálo, kde nápadně připomíná Barney Stinsona.