Kurzy jsou určeny všem, kteří potřebují najít zdroje pro svou seminární či závěrečnou práci nebo efektivně pracovat s citacemi. Dozvíte se o široké nabídce Univerzitní knihovny a získáte praktické zkušenosti s nástroji, které vám usnadní studium.

Infolekce budou probíhat v knihovně ve školící části S-zóny, která je vybavena notebooky pro každého účastníka akce. S ohledem na kapacitu místnosti je nutné se předem přihlásit. Přihlášky posílejte na e-mail: jarmila.dvorackova@osu.cz s uvedením vybraného tématu a termínu kurzu nebo využijte odkaz u jednotlivých kurzů.

Webináře se uskuteční ve čtvrtek 11. 11. 2021 v době 8 – 12 hodin v pořadí Jak pracovat s e-knihou, Efektivní vyhledávání, Citace PRO. Webinář ZOTERO se uskuteční ve středu 10. 11. 2021. Není nutné se přihlašovat předem, počet míst není omezen, připojit se můžete na každý webinář zvlášť přes níže uvedené odkazy.

Kdy přesně se budou infolekce a webináře konat?

Efektivní vyhledávání (Mgr. Jan Hradil, délka: 90 minut)
Potřebujete najít zdroje pro vaši seminární, bakalářskou či diplomovou práci? Poradíme vám, jak správně postupovat, abyste našli potřebné informace. Ukážeme si odborné databáze, katalogy a digitální knihovny, ve kterých můžete vyhledávat. Seznámíme se také s nástrojem EDS (Ebsco Discovery Service).
středa 3. 11. 2021 ve 12 hodin
pondělí 8. 11. 2021 ve 14 hodin

čtvrtek 11. 11. 2021 v 9 hodin

Citace PRO (Mgr. Jiří Plešek, délka: 90 minut)
Píšete práci a chcete efektivně pracovat s citacemi? Pak je pro vás určený tento webinář. Naučíte se citovat a poznáte Citace PRO – nástroj, který za vás citace vytvoří jednoduše na jedno kliknutí.
středa 3. 11. 2021 ve 14 hodin
pondělí 8. 11. 2021 v 16 hodin

čtvrtek 11. 11. 2021 v 10:30 hodin

ZOTERO (Mgr. Jiří Plešek, délka: 90 minut)
Představíme vám základní funkce citačního manažeru ZOTERO. Jde o citační manažer, který vám umožní stahovat z internetu záznamy o článcích, knihách, webových stránkách a automaticky z nich generovat citace.
úterý 9. 11. 2021 ve 14 hodin

středa 10.11.2021 ve 14 hodin

Jak pracovat s e-knihou (Bc. Šárka Kostecká, délka: 45 minut)
Naučíte se, jak efektivně studovat z e-knih. Ukážeme si výhody e-knih a praktické možnosti jejich využití. Představíme vám nabídku e-knih na OU a seznámíme vás s online knihovnou BOOKPORT.
středa 10. 11. 2021 v 10 hodin
čtvrtek 18. 11. 2021 ve 12 hodin

čtvrtek 11. 11. 2021 v 8 hodin

Pokyny pro účastníky webináře:

• K MS Teams se můžete připojit přes desktopovou aplikaci, kterou máte nainstalovanou, nebo přes webový prohlížeč bez nutnosti instalace. Odkazy jsou uvedeny u jednotlivých webinářů. Místnosti budou otevřené vždy 15 minut před začátkem webináře, abyste si mohli vyzkoušet funkčnost spojení. Přihlášení přes uvedené odkazy.
  • Po dobu výkladu přednášejícího vám bude vypnut mikrofon, aby nedocházelo k rušení. Po přihlášení do místnosti prosím vypněte kameru z důvodu zajištění kvality zvukového přenosu.
  • Z daného webináře bude pořízen záznam, ale pouze z výkladu přednášejícího. Budete o této skutečnosti informováni přednášejícím a také samotnou aplikací.

Rádi byste se zúčastnili, ale nevyhovuje vám termín? Napište nám. V případě zájmu budou na základě vašich návrhů přidány další termíny infolekcí a webinářů.

Pro akademické i neakademické pracovníky Ostravské univerzity připravujeme webináře, které se uskuteční v pondělí 22. 11. 2021 v době od 8 hodin do 15:30. Kromě výše uvedených témat nabídneme navíc webinář na téma Vyhledávání bibliometrických údajů ve Web of Science a Scopus. Pozvánka s bližšími informacemi bude zaslána všem pracovníkům mailem týden před plánovanou akcí.