Janáčkova filharmonie zve studenty Ostravské univerzity na své nejbližší koncerty se slevou 80 %.

Nejbližší koncert Zpěv vzácných houslí se odehraje již 28. dubna v 19 hodin v ostravském Domě kultury. Janáčkova filharmonie představí Dvořákovu symfonickou báseň op. 108, Polednici, Koncert pro housle a orchestr č.1 H 226 Bohuslava Martinů a Schubertovu Symfonii č. 4 c moll Tragická D 417 pod vedením šéfdirigenta Vasilije Sinajského.

Působivá Polednice na motivy básně Karla Jaromíra Erbena je u posluchačů velmi oblíbená. Za její mistrovský vrchol je považován příchod Polednice, který je podle Leoše Janáčka zhudebněn „tak pravdivě, že byste ten děsný stín nahmatat dovedli v těch divných, belhavých, nezvyklých a netušených krocích harmonických.“ Celý neoficiální cyklus inspirován Kyticí, zahrnující také básně Vodník, Zlatý kolovrat a Holoubek, je často považován za lyrický, baladický protějšek Smetanovy Mé vlasti. „Síla Dvořákova zhudebnění Erbenových balad spočívá v absolutním pochopení jejich svérázného koloritu a rytmiky veršů, ve ztotožnění se s mravními principy, na jejichž porušení Erbenovi hrdinové doplácejí.“

Houslový koncert Bohuslava Martinů, zkomponován v Paříži v letech 1932–1933 a za skladatelova života odehrán, byl po jeho smrti až do roku 1968 považován za ztracený. Washingtonského objevu se v sólovém partu ujme Josef Špaček, hrající na housle z roku 1732 od mistra Guarneriho. O technicky náročném Houslovém koncertu se říká, že je až hraničně napsaný, ale krásný.

V dalším koncertu představí Filharmonie 19. 5. Dvořákovo oratorium Stabat Mater op. 8.

Více informací a další slevy naleznete zde.