Možná jste zaregistrovali, že přihlašování do Studentského portálu a e-mailu prošlo velkou revolucí. Nově se už nikam nepřihlašujete studentským číslem, ale vašim osobním loginem ve tvaru: první čtyři písmena příjmení + první dvě písmena jména + dvě náhodně přidělená čísla (vše bez diakritiky).

Login: studja43@osu.cz

E-mailová adresa: jan.student.s01@osu.cz

Pro zjednodušení: představme si modelového studenta s originálním jménem Jan Student. Jeho login do všech systémů Ostravské univerzity bude vypadat následovně: „studja43@osu.cz“.

Pokud by se studentka jmenovala Petra Nováková, její přihlašování může být: „novape68@osu.cz“.

Pozor, přihlašovací login není vaše e-mailová adresa. Pokud někdo napíše na studja43@osu.cz, mail nedorazí. Proto vždy důsledně uvádějte mailovou adresu, která má podobu jmeno.prijmeni.s01@osu.cz (číslice .01 je nejčastější, ovšem může se lišit dle počtu nositelů konkrétního jména na univerzitě.)

Dávejte pozor, jelikož na některých stránkách zadáváte při přihlašování pouze login bez domény „@osu.cz“, protože tato koncovka je již automaticky předvyplněna – například při přihlašování do Stagu nebo do Univerzitního portálu, jak je vidět na obrázcích níže:

Do všech systémů Ostravské univerzity – e-mail, Stag, Portál a všechny další podporované aplikace a služby – se přihlašujete jedním stejným heslem, které si nastavíte na Univerzitním portále. (Liší se pouze heslo pro přihlášení do sítě Eduroam, to se nastavuje rovněž v Univerzitním portále).

Po přihlášení na Portál kliknete na „Moje studium“ a následně na „Změna hesla“ – jak vidíte na obrázku níže:

Když budete chtít někomu dát svou mailovou adresu, nedávejte mu svůj přihlašovací login. Vaše studentská e-mailová adresa je ve tvaru: „jmeno.prijmeni.s01@osu.cz“. Přípona „.s01“ slouží k rozlišení studentů se stejným jménem. Takže když bude na univerzitě několik Janů Nováků, budou rozlišeni takto: „jan.novak.s01@osu.cz“; „jan.novak.s02@osu.cz“, a tak dále.

Pokud jste na Ostravské vedeni jako zaměstnanci, vaše mailová adresa je pouze ve tvaru „jmeno.prijmeni@osu.cz“ – například: karel.zamestnanec@osu.cz“.

Na jakou adresu vám tedy mohou kolegové a vyučující psát?

Znát svou mailovou adresu je na vysoké škole opravdu důležité. A jak ji zjistit? První možností je se podívat do Univerzitního portálu. Tam kliknete na záložku „Moje stránka“ a následně na „Personální informace“. Kromě dalších údajů zde najdete právě i svou mailovou adresu.

Druhou možností je přihlásit se do mailu na počítači, svou adresu pak uvidíte v levé liště nad menu se složkami:

Do e-mailu se přihlašujete pomocí služby Outlook. Je možné se přihlásit přes prohlížeč, a to třeba i přes webové stránky univerzity, stejně jako tomu bylo dříve. Odkaz najdete na webu osu.cz vpravo nahoře (E-MAIL), navede vás na exchange.osu.cz.

Po rozkliknutí tohoto odkazu se přihlásíte pouze svým loginem bez koncovky „@osu.cz“, jak je vidět na obrázku:

Z mých zkušeností je ale jednodušší si do všech zařízení stáhnout aplikaci Outlook. Po jejím stáhnutí do počítače se přihlásíte prostřednictvím vašeho univerzitního účtu Microsoft. Do něj se přihlašujete celým loginem – dle obrázku níže:

Velmi podobně to vypadá, když si stáhnete mobilní aplikaci Outlook. Po přivítání v mobilní aplikací se opět přihlašujete celým loginem:

A jak se přihlásit do dalších aplikací?

Pokud se budete přihlašovat do dalších aplikací nebo webových služeb skrze Ostravskou univerzitu, budete vždy používat svůj login. Že má Ostravská univerzita s danou službou spolupráci, poznáte, když je na seznamu institucí, přes které se můžete přihlásit. Níže vidíte, jak vypadá seznam institucí na webu Citace PRO:

Nezapomínejte, že každý student má povinnost kontrolovat pravidelně svou mailovou schránku. Teď, když si je můžete pohodlně stáhnout do telefonu a dostávat okamžitá upozornění na příchozí zprávy, by to neměl být žádný problém.

Každý začne schránku kontrolovat nejpozději ve chvíli, kdy několikrát dojede do školy na přednášku, jejíž zrušení bylo předem oznámeno právě e-mailem. To se vám ale jistě po přečtení tohoto návodu nemůže stát.

O autorovi: Student navazujícího magisterského programu učitelství češtiny a dějepisu a bakalářského programu sociální pedagogiky na Ostravské univerzitě. Aktivní člen spolku Pisálci z Ostravské. Přispívá také do časopisu OFFline. Zaměřuje se na praktické rady pro (nejen) začínající studenty. Sepsal třeba příručku k zapisování předmětů či návod Jak studovat více škol současně, pracovat a bohémsky žít? Kromě psaní se angažuje také v divadelním souboru Osud na pedagogické fakultě.