Ostravská univerzita a VŠB-TUO mají na Freedom Festu zónu s debatami a netradičními pohybovými aktivitami i sociálním divadlem.

Freedom Fest je v sobotu 21. května od 10 do 22 hodin na Slezskoostravském hradě. Pořadateli jsou: Centrum PANT, Slezskoostravský hrad, Středisko volného času Korunka, Ostravská univerzita a VŠB-TUO. Festival je otevřený a vstupné je hrazeno dobrovolně.

Besedovat na festivalu budeme vážně i nevážně o Evropské unii s odborníkem na desinformace doktorem Davidem Černínem z Ostravské a expertem na evropskou integraci a bezpečnostní a obrannou politiku Evropské unie, doktorem Radomírem Kaňou z VŠB-TUO.

Chce Evropská unie zakázat používání slova Vánoce nebo domácí zabijačky a jak je to doopravdy s pomazánkovým máslem? Které polopravdy jsou těmi nejpopulárnějšími a jak vznikají? Jakou roli v šíření mýtů sehrávají politici, společnost či sociální sítě?

Zjistíte v debatě Evropské svobody nebo evropský diktát? ve 14 hodin.

V 15 hodin se problematikou odpovědnosti jedince za vlastní zdraví bude zabývat lékař bez hranic doktor Tomáš Šebek.

V 15 hodin se problematikou odpovědnosti jedince za vlastní zdraví bude zabývat lékař bez hranic doktor Tomáš Šebek, expert na zdravý životní styl docent Lukáš Cipryan a patolog docent Jozef Škarda. Debatou, která uzavírá sérii besed o současných společenských problémech, které Ostravská univerzita organizuje ke svému 30. výročí, provede děkan Lékařské fakulty OU docent Rastislav Maďar.

Do jaké míry může aktivní životní styl předcházet chronickým onemocněním? Co obnáší práce a role patologa a jak to může souviset s prevencí nádorových onemocnění? Co lze považovat za zdravý životní styl? A jak lze k prevenci využít nejnovější technologie?

Jasněji v tomto tématu budete mít po besedě Lékoland v srdci Evropy: Jsme zodpovědní za vlastní zdraví? | Diskuze ke 30 letům OU

Užijete si koncerty na Freedom Festu, vystoupí: Jay Delver (CZ), Gerald Clark (JAR), Vladivojna La Chia (CZ), Fifidroki (PL), Aneta Langerová (CZ) a Zrní (CZ)

Z Fakulty sociálních studií bude návštěvníkům k dispozici takzvaný gerontooblek, v tom pocítíte na vlastní kůži stavy a situace, které vás mohou ve stáří potkat. Po tomto zážitku už budete například vědět, jaké to je napít se nebo napsat vzkaz s třesem v rukou. Své maximální síly naopak změříte na cyklotrenažéru. Změříme vám, jak rychle dokážete jet na kole a ti, co to vytáhnou na 60 km/h, dostanou i dárek. S Centrem Pyramida OU si v univerzitní zóně festivalu budete moct vyzkoušet projet překážkovou trasu na mechanickém invalidním vozíku.

Studenti sociální pedagogiky mají pro návštěvníky připraveno interaktivní divadlo o kamarádství a rizicích sociálních sítí Pomoz Fany! Na představení v 11 a ve 13 hodin proniknete přímo do příběhu hlavní hrdinky, vstoupíte do postav a budete se podílet na řešení situace, kdy se Fany posmívají její kamarádi za zády.

Na akci bude herní zóna Střediska volného času Korunka s tvůrčími dílnami, zvířátky a sportovními i deskovými hrami. Studio G připravuje pohádku, výrobu maňásků z přírodních materiálů, chůzi na slacklině a šerm. V areálu bude i parkour zóna s exhibičním vystoupením.

V gastrozóně vás čeká oblíbená akce Ochutnáváme svět pod taktovkou Jednoho světa. Prostor dostanou také amatérští kuchaři – cizinci, kteří žijí v Česku a uvaří pro vás pokrmy svých rodných zemí.

Festival Centra PANT Freedom Fest je otevřený a vstupné je hrazeno dobrovolně. Více informací na Facebooku.

Kde v létě potkáte Ostravskou? Čtěte také: Léto, párty, kultura. Jak si užiješ prázdniny naplno? S Ostravskou!