Na Ostravskou univerzitu přijíždí za studiem stále více zahraničních studentů, někteří jen na semestr či dva, jiní u nás absolvují celý studijní program. „Chtějí zkusit něco nového a poznat jinou zemi nebo přímo světadíl, věnovat se oborům, které nesou na naší univerzitě, v Česku nebo obecně v Evropě značku kvality. Někteří se rozhodují pro českou univerzitu, aby peníze ušetřili, a mnozí naopak šetří, aby si u nás mohli dovolit studovat,“ uvedla prorektorka pro mezinárodní vztahy Renáta Tomášková.
V sérii krátkých rozhovorů bychom vám chtěli představit ty, pro které byla cesta za studiem na Ostravské univerzitě cestou do bezpečí, a studium v Česku prožívají jako splněný sen. „Vyprávění běloruských studentů nepředstaví jen je samotné, ale dovídáme se z něj mnohé o Ostravské i o Česku: jak jsme si podobní a v jak rozdílných podmínkách kousek od sebe žijeme a že to, co považujeme za samozřejmé, vůbec samozřejmé není,“ dodala Tomášková.
V druhém dílu ze série rozhovorů jsme si povídali se studentkou Lízou.
Proč sis vybrala Českou republiku ke studiu, konkrétně Ostravu?
Do Ostravy jsem přijela studovat, protože jsem na Ostravské univerzitě našla svůj vysněný obor – experimentální biologii. Tento obor úzce souvisí s tím, co chci v budoucnu dělat. Usoudila jsem, že mladá univerzita mi zajistí nejlepší podmínky pro praxi a nabídne praktické předměty. Po zhlédnutí videa ze Dne otevřených dveří mě velmi zaujaly nové laboratoře a krásná a útulná budova M. Líbil se mi také způsob, jakým studenti vyprávěli o svých dojmech ze zdejšího studia.
Jak na tebe zapůsobila Ostrava a Ostraváci?
Ostravu si zamilovávám každý den víc a víc. Je to velmi klidné město, jehož atmosféra vás nenutí nikam spěchat… Tím se hodně liší od Minsku. Lidé zde na mě působí velmi přátelsky a snaží se mi pomoct, jakmile zjistí, že jsem cizinka. Často mi chválí češtinu, díky čemuž se kvůli svým chybám, které dělám v češtině, necítím skoro vůbec nepříjemně.
Vnímáš nějaké rozdíly mezi studiem v Bělorusku a v České Republice?
Nemám s čím srovnávat, protože je to moje první zkušenost se studiem na univerzitě.
Je něco, po čem se ti stýská?
Chybí mi rodina a blízcí přátelé a to i přesto, že studovat v České republice bylo mým snem už od střední školy a na stěhování se do jiné země jsem se připravovala už dlouho. Bohužel je nemohu pozvat do České republiky kvůli protiepidemickým opatřením (která platila v době rozhovoru, pozn. red.).
Jak by vypadal tvůj život, kdyby nepřišla nabídka stipendia od Ostravské univerzity?
To je docela těžká otázka, protože stěhování se do Česka ze zemí bývalého Sovětského svazu je velmi nákladný proces. Nejdříve bych musela začít pracovat, abych se uživila. To by mi značně zkomplikovalo život při studiu, protože bych si nestihla osvojit jazyk, nezvykla bych si tak rychle na studium na univerzitě ani na nové místo. Jsem moc ráda, že mi Ostravská univerzita dala možnost strávit už tak náročný první rok v nové zemi bez obav o finance a mohu se plně věnovat tomu, kvůli čemu jsem přijela – studiu.
Jaký jsou tvé sny a plány do budoucna?
Plánuji dokončit vysokoškolské vzdělání v Česku a profesně se rozvíjet v oblasti reprodukční medicíny. Ve své práci chci nejen pomáhat lidem, ale také obohatit obor novými nápady a pracovními přístupy.