Historie hladnovských Kolejí Jana Opletala sahá až do poloviny 50. let, kdy se do tehdy nově postaveného objektu postupně stěhovaly první stovky studentů. Ti předtím provizorně obývali bývalý klášter na Dvořákově ulici nebo ubytovny tehdejšího hotelu Moravia v Přívoze.
Dejte s námi sbohem starým Kolejím Jana Opletala. Rozlučková párty nás čeká už v pátek 8. listopadu
Také čtěte
Oproti původním studentským kolejím to byl výrazný posun k lepšímu. Po skončení druhé světové války byla v roce 1945 zřízena vedle klášterní koleje s pouhými 50 lůžky ještě Kolej 17. listopadu, upravená z hotelu Royal na ulici Reální s kapacitou pro 200 studentů, avšak bez možnosti stravování – menzy se studenti dočkali až v roce 1950.
Na tehdejší dobu „přepychový“ interiér pokojů na kolejích
Mezi lety 1956–1958 byla konečně vystavěna na Hladnovské ulici současná Kolej Jana Opletala s vlastní menzou a kapacitou až pro 600 studentů. Prvních 300 studentů hutnické fakulty se na koleje stěhovalo v sobotu 7. dubna 1956, o den později pak další skupina studentů fakulty geologie.
Oproti jejich předchozímu ubytování šlo o přesun do skoro přepychových prostor, jak psal tehdejší tisk. Noví nájemníci měli k dispozici třílůžkové pokoje vybavené gauči, knihovničkou a rozkládacím stolem. Na každém patře byly též k dispozici koupelny, společenská místnost a kuchyňka, v suterénu dokonce i čítárna a herny s ping-pongovými a šachovými stoly. O dva roky později přibyla ještě druhá budova pro dalších 300 studentů spolu s tělocvičnami a klubovnami.
Budovy Koleje Jana Opletala na konci 70. let
Součástí kolejí byly také čtyři protiatomové kryty pro případ jaderného konfliktu mezi znepřátelenými velmoci studené války. Tato hrozba visela nad každodenním životem nejen studentů, ale všech obyvatel tehdejšího totalitního Československa. Tragikomickou připomínkou těchto obav jsou pro mnoho lidí dodnes cvičení s plynovými maskami v rámci branné výchovy na všech středních školách.
Studentská klubovna v období 70. let
Jak plynul čas, koleje postupně ožívaly bujarým studentským životem – na konci 70. let se uspořádala první „Hladnovská laťka“. První ročník této velkolepé akce proběhl už v roce 1977 a od té doby tato tradice pokračuje takřka bez přerušení až dodnes.
Až do revoluce byl i život na kolejích silně ovlivněn komunistickým režimem. Tehdejší studenti si jistě dodnes budou pamatovat, jak se museli připravovat na absurdní semináře marxisticko-leninistických teorií a účastnit propagandistických přednášek o historii Sovětského svazu.
Po revoluci začínají být v regálech pokojových knihovniček uloženy díla do té doby zakázaných autorů, mezi studenty se objevují nejnovější výstřelky západní módy a vzdělání se oprošťuje od ideového zabarvení. V devadesátých letech se pak na hladnovské koleje stěhují studenti Ostravské univerzity a začíná ten pravý – svobodný – studentský život.
Vzpomínky na legendární akce studentského klubu Áčko
Na tom se významně podílí také studentský klub Áčko a Stavovská unie studentů. Pořádají se kvízy, plesy a další akce – poslední připomínkou minulého režimu už jsou jen zbytky typické komunistické architektury. I tomu už ale zanedlouho odzvoní hrana a ubytování pro studenty dostane nejen nový hábit, ale bude také rozsáhlou rekonstrukcí významně rozšířeno.
Poslední šance na exkurz do historie Kolejí Jana Opletala proběhne už za pár dní – v pátek 8. listopadu se koná velkolepé RozlOUčení se starými kolejemi Jana Opletala, na kterém se můžete těšit třeba na prohlídku protiatomových krytů nebo vystoupení kapely The Mamrds děkana Filozofické fakulty OU Roberta Antonína. Tak si to určitě nenechte ujít!
Autorem textu je Ondřej Sliška, student navazujícího magisterského programu Učitelství češtiny a dějepisu a bakalářského programu Sociální pedagogiky na OU. Je aktivním členem spolku Pisálci z Ostravské, přispívá také do časopisu OFFline. Zaměřuje se na praktické rady pro (nejen) začínající studenty. Sepsal třeba příručku k zapisování předmětů nebo návod Víte určitě, jaká je vaše studentská mailová adresa? Odpověď vás možná překvapí!