„Přípravy festivalu vrcholí a již nyní máme naše TOP projekty téměř vyprodané – jak koncert světové hvězdy Elīny Garanči, italské sopranistky specializující se na baroko Roberty Mameli, nebo basbarytonisty Adama Plachetky. Jsem za to nesmírně rád, je to totiž jasný ukazatel, že naše celoroční práce má smysl a Svatováclavský hudební festival je už snad pro všechny hodně daleko za hranicí přízviska ,regionální‘. Přesto, že regionální je více než jiné velké festivaly – letos zavítáme do osmnácti měst a obcí našeho kraje, který nabízí rozmanitou paletu akusticky i architektonicky zajímavých sakrálních památek,“ uvádí dramaturg a ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.

Foto: Elīna Garanča (zdroj Elīna Garanča)

Last minute vstupenka pro studenty je za 50 Kč. Studentská sleva je 20 % a nově také sleva 20 % pro zaměstnance Ostravské univerzity na 10 vybraných koncertů.

Hned 9. září vystoupí v Ostravě Adam Plachetka v doprovodu PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Zazní nejen Biblické písně Antonína Dvořáka, ale také díla Mozartova.

Mezi talenty mladé generace lze jistě zařadit houslistu Jiřího Vodičku (koncertní mistr České filharmonie) a také flétnistku Michaelu Koudelkovou (v soutěži Kaleidoscope vybrána mezi 6 finalistů z celkových 2000 soutěžících z 88 zemí světa). Jejich jednotlivé programy s italskými koncerty (Vodička s ansámblem Barocco sempre giovane) proběhnou od 9. do 11. září.

foto: Svatováclavský festival / Ivan Korč

12. září se v Ostravě představí festivalová rezidenční tělesa Collegium Marianum a Collegium 1704, ke kterým se přidá Hipocondria EnsembleMusica Florea s Radkem Baborákem, hráči na unikátní basetové rohy Lotz TrioFor Several Friends nebo belgické Goeyvaerts String Trio s Cappellou Marianou či francouzští La Quinta Pars specializující se na renesanční hudbu. Vystoupí také pěvkyně Markéta Cukrová.

Sopranistka Hana Blažíková je téměř každoročním hostem SHF. 14. září v Ostravě a 15. září se ve Frýdku-Místku představí ve zbrusu novém programu velkého pražského barokního orchestru a sboru Hipocondria Ensemble „Brixi znovuobjevený“.

Světelnou hudební show přiveze 17. září do Opavy performerka a varhanice Katta a 18. září uvede Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse u nás nepříliš známé anglické oratorium Izrael v Egyptě.

19. září se odehraje nejdražší koncert v historii SHF – Operní gala mezzosopranistky Elīny Garanči s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Nebude se konat v obrovské sportovní hale, jak by se dalo čekat, ale v Evangelickém Kristově kostele v samotném srdci Ostravy. Lotyšská diva se tak po delší době navrátí do Česka, a to výhradně na SHF. Zazní navíc zbrusu nový program „plný křehké něhy a jemnosti, kdy duše každého bude moci konečně najít chvíli zastavení a spočinout v její kráse“ jak přibližuje sama Garanča.

21. září zazní pod taktovkou Norberta Twórczyńského koncert NFM Vratislavské filharmonie s basistou Jarosławem Brękem. Koncert se koná v Mariánských Horách, mimo jiné se uskuteční česká premiéra Symfonie č. 8 „Banganarti Hymns“ polského skladatele Pawła Łukaszewského. Skladba je inspirovaná mimořádným archeologickým objevem v Súdánu – poutní svatyní zasvěcenou archandělovi Rafaelovi, na jejíž stěnách jsou malby a nápisy z 12.–14. století.

Jasně profilovaným festivalovým projektem bude spojení dvou smyčcových kvartet – Bennewitzova a Zemlinského kvarteta – k provedení Mendelssohnova Oktetu Es dur (22. září – Kopřivnice, 23. září – Albrechtice).

Interpretace půvabných Mahlerových písní se zhostí vokální ansámbl Martinů Voices (vystoupí jak a capella, tak s Bennewitzovým kvartetem a dvěma trombonisty 24. září v Ostravě) – ale i německý barytonista Peter Schöne se sólovými hráči tvořícími PhilHarmonia Octet Prague (25. září, Ostrava).

28. září se bude v ostravské katedrále závěrečný „svatováclavský“ koncert, který bude letos věnován dramatické kantátě Svatební košile Antonína Dvořáka. Pod taktovkou Tomáše Braunera vystoupí Filharmonie Hradec Králové, Český filharmonický sbor Brno a sólistický trojlístek Pavla Vykopalová, Richard Samek a Svatopluk Sem.