V kampusu bylo v pondělí živo už od časného rána. Zvědaví na nový univerzitní kampus byli v Dobrém ránu České televize nebo rádiu Orion, kde vysílali z akce několik živých vstupů. Budovami korzovali novináři s kamerami a fotoaparáty a na tiskové konferenci v novém komorním sále v budově Fakulty umění krom rozhovorů se zástupci univerzity, města, kraje i Ministerstva školství a tělovýchovy slyšeli také první koncertní ukázku v podání klavíristky Elišky Novotné a Lukáše Michela. Interpretovali jednu z Lašských písní.

Polední déšť ustal právě včas na slavnostní odhalení Lavičky Václava Havla, pamětního místa pro setkávání a dialog. Ostravská lavička je už padesátá. První byla odhalena v univerzitním kampusu ve Washingtonu v roce 2013. O její umístění v ostravském univerzitním kampusu se zasadil děkan Pedagogické fakulty OU Daniel Jandačka. Ve svém proslovu upozornil i na nutnost reflexe fakulty právě v kontextu minulého režimu. U slavnostního momentu byl také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, Daniel Jandačka zprostředkoval slova Dagmar Havlové, na Havla zavzpomínal i jeho blízký přítel emeritní rektor JAMU, dramaturg Petr Oslzlý. Za písně Modlitba pro Martu přestřihl symbolicky pásku rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Při zpěvu studentky Fakulty umění Martiny Vaculové přítomné doslova mrazilo. Slavnostní událost uzavřel sbor studentů a pedagogů Fakulty umění zpěvem písně Proč bychom se netěšili.

Jsem rád, že se tady můžeme setkat při otevírání City Campusu Ostravské univerzity. Cesta k němu byla dlouhá, mnohdy trnitá, ale zjevně úspěšná. Zasloužily se o to možná spíše stovky než desítky lidí.

Hosté se přesunuli do haly míčových sportů. Tam program zahájil rektor Jan Lata předáním ocenění OU za zásluhy o svobodu a demokracii Petru Fialovi, kterým jej univerzita ocenila na listopadovém Akademickém dni. Po Petrovi Pithartovi a Adamovi Michnikovi je Petr Fiala třetím nositelem tohoto ocenění Ostravské univerzity.

„Jsem rád, že se tady můžeme setkat při otevírání City Campusu Ostravské univerzity. Cesta k němu byla dlouhá, mnohdy trnitá, ale zjevně úspěšná. Zasloužily se o to možná spíše stovky než desítky lidí,“ zahájil oficiální část otevření kampusu rektor Jan Lata. Navázal na něj premiér Petr Fiala.

To, že tento multifunkční komplex propojuje vzdělávání s volnočasovými aktivitami, je něco, co posune Ostravu mezi přední evropská studentská města a udělá ji ještě atraktivnějším místem pro studium.

„Letošní rok univerzita zahajuje velkou proměnou svého univerzitního zázemí. Je to určitě významný milník v historii univerzity a je to i milník v rozvoji samotného města Ostravy. Mám z toho radost a myslím si, že by to tak mělo být všude. Bohužel ne vždycky se to podaří, že se na projekt od počátku díváte jako na něco, co má sloužit nejenom škole, akademické obci, ale zároveň i veřejnosti. A myslím si, že to, že tento multifunkční komplex propojuje vzdělávací funkci s volnočasovými aktivitami, je něco, co posune i Ostravu mezi přední evropská studentská města a udělá ji ještě atraktivnějším místem pro studium,“ uvedl ve své řeči Petr Fiala.

Po proslovech dalších hostů a slavnostním přestřižení pásky zazpívali studenti Fakulty umění v doprovodu žesťového kvintetu Fakulty umění studentskou hymnu Gaudeamus igitur.

Nejvíce se těším na Poradnu pohybových programů, kde vám na základě měření pomohou zlepšit třeba běžecký styl.

Se třetí hodinou odpolední přišel prostor pro komentované prohlídky areálu. Hosty prováděli studenti a pedagogové. „Průvodci byli skvělí a na každé zastávce jsem se mohla na něco zeptat. Nejvíce se těším na Poradnu pohybových programů, kde vám na základě měření pomohou zlepšit třeba běžecký styl,“ svěřila nám jedna z návštěvnic s tím, že ti nejzvědavější hosté procházeli budovou sportu i hodinu a půl. Potkat mohli například gymnastu Radomíra Sliže, který má na kontě několik špičkových soutěžních umístění včetně světového poháru. Radomír teď může u studia na univerzitě díky certifikovanému gymnastickému sálu intenzivně trénovat i v novém kampusu.

V budově Klastru umění a designu procházeli hosté krom zmíněného komorního sálu také jednotlivými odhlučněnými učebnami, kde budou už za pár dní cvičit studenti hudební části Fakulty umění. Součástí veřejné části budovy je pak nová výstavní síň, kde se právě instalovala díla první výstavy. Po setmění navíc jedna ze stěn této budovy ožila originálně pojatým videomappingem, což byl poslední bod slavnostního programu otevírání těchto nových a významných ostravských dominant.

Foto: Jana Greplová & Václav Čajka