Pokud jste v posledním ročníku bakalářského studia a ještě jste si nepodali přihlášku do navazujícího magisterského programu, máte nejvyšší čas! Legendy o studentech, kteří si v zápalu psaní bakalářky zapomněli podat přihlášku, mají bohužel pravdivý základ. Čas máte už jen do 15. března!

Pamatujte na to, že se na navazujícím magisterském studiu nemusíte nutně věnovat stejnému oboru jako na bakaláři – někdy je možné trochu změnit směr. Pořád ale musíte zvládnout přijímací zkoušky, respektive splnit všechny podmínky pro přijetí.

Máte přehled o tom, co všechno jde „na magistrovi“ studovat?

Navazujících magisterských studijních programů je na Ostravské opravdu velká spousta, jejich kompletní přehled najdete ve filtru studijních programů, kde můžete přehledně vyhledávat, a vyfiltrovat si dokonce i jen některé konkrétní fakulty nebo studijní oblasti.

My jsme si pro vás připravili výběr několika zajímavých programů, o kterých jste možná ani netušili, že je možné je na Ostravské univerzitě studovat:

🟨 Fakulta sociálních studií
Tady vás rozhodně upozorníme na opravdu zajímavý a v Česku velmi neobvyklý studijní program Sociální práce ve specializaci s kriminologií. Čekají na vás předměty jako kriminologické myšlení nebo kontrola kriminality, po absolvování můžete pracovat například jako specialisté v oblasti sociální práce s reálnými i potenciálními pachateli a oběťmi kriminality.

🟧 Pedagogická fakulta
Kromě mnoha učitelských a neučitelských studijních programů na této fakultě najdete taky programy pro milovníky sportu. Velice progresivní a žádaný program je Behaviorální zdraví, sport a technologie, zajímavě propojující tři oblasti obsažené ve svém názvu. Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, sledujete nové trendy chytrých a jiných technologií a uvažujete třeba o kariéře ve sportovním průmyslu, je to program přímo pro vás.

🟥 Fakulta umění
Tady jsme si pro vás vybrali velmi prakticky orientovaný program, který vás zasvětí do mechanismů, postupů a chodu nejen kulturních institucí. Jde o Produkci v kulturních a kreativních odvětvích, kde se budete soustředit jak třeba na umělecký provoz (výstavy, koncerty či festivaly), tak na podnikatelskou činnost právě v kreativních odvětvích. Samozřejmostí je odborná praxe, výuka marketingu či managementu.

🟪 Filozofická fakulta
Filda i „na magistrovi“ nabízí spoustu cest, kterými se můžete při studiu vydat. My jsme se dnes rozhodli vypíchnout zajímavé programy spojené s minulostí – ovšem pouze co se předmětu studia týče. Studijní program Historie můžete studovat ve specializaci Hospodářské a sociální dějiny nebo Kulturní dějiny. Specialitou pak jsou Středoevropská historická studia se zaměřením na české, polské a slovenské dějiny, kde porozumíte historickým procesům jednotlivých historických epoch a jejich dopadům na dějiny středoevropského regionu.

🟦 Lékařská fakulta
Lékařská, to rozhodně není jen „dlouhé“ studium medicíny a zubařiny. Naskočit na vlak vzdělávání můžete i s bakalářským titulem, a to třeba do studijního programu Ochrana a podpora veřejného zdraví. Tento obor je důležitý nikoliv pouze v době pandemie, ale i pro státní dozor nebo pracovně lékařskou péči. Absolventi mají otevřené dveře nejen na zajímavé pozice v oblasti zdravotnictví a hygieny.

🟩 Přírodovědecká fakulta
Nejen Ostrava v posledních letech následuje trendy moderních západních měst a posouvá se kupředu mílovými kroky. Pomáhají jí v tom také absolventi studijního programu Ekonomická geografie a regionální rozvoj, kteří jsou odborníky v oblasti rozvoje obcí, měst a regionů. Během studia se zaměříte třeba na územní plánování, městský marketing, architekturu a památkovou péči nebo fungování trhu nemovitostí. Pokud máte chuť přiložit ruku k dílu a na základě výzkumu a dat posouvat region ve kterém žijete vpřed, nezapomeňte si podat včas přihlášku.