Zaujalo nás: Od TGM k Zemanovi

Autor: , 20. 1. 2016

Lidé z Ostravské univerzity stojí za mnoha zajímavými projekty a jedním z nich je i kolekce vánočních a novoročních projevů našich prezidentů. Poslechněte si, o čem mluvil Masaryk, Gottwald, Havel či Zeman. A kdo z nich měl lepší stylistiku?

O čem mluvil Gottwald? O čem Beneš? Klaus? Zeman? Vše najdete v jedné aplikaci Českého rozhlasu.

Velkou část textů prezidentských projevů poskytl ze své databáze docent Jaroslav David, vedoucí katedry českého jazyka na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Prezidentskými projevy se s kolegy zabývá i v knize Slovo a text v historickém kontextu.

„Cílem bylo zjistit, zda opravdu naše představa o jazyce projevů jednotlivých prezidentů není více dána stereotypním vnímáním jejich doby a osobností, než jejich stylistickými kvalitami. A závěr? Z této analýzy vyšel jako stylisticky ‚nejkonformnější’ prezident Ludvík Svoboda, zatímco asi dle očekávání Václav Klaus a Václav Havel byli těmi ‚nejoriginálnějšími’,” říká Jaroslav David.

Aplikaci Českého rozhlasu, ve které si projevy prezidentů můžete poslechnout i přečíst, najdete zde.