Studujete druhý semestr na Ostravské univerzitě, proč jste se rozhodly pro Ostravskou univerzitu?

Nadiia: Naše univerzita na Ukrajině, Kyjevská univerzita Boryse Grinčenka, nám nabídla stát se součástí mobility a vyjet v zimním semestru tohoto akademického roku v rámci programu Erasmus, tak jsme toho využily. Měsíc po našem návratu zpátky na Ukrajinu ale začala válka. Naši přátelé z Ostravy nám psali podporující zprávy, také naši učitelé nám psali a nabídli nám, pokud to je pro nás možné, jestli nechceme pokračovat ve studiu na Ostravské univerzitě. Když se o tom dozvěděla má rodina, řekli mi, že musím jet, že budu aspoň v bezpečí, že mám příležitost pokračovat ve studiu a to je důležité, protože jsem mladá. Tak teď jsme tady a máme druhý semestr na Ostravské. Je to pro nás důležité a jsme nesmírně vděčné za to, že můžeme být tady a za vše, co tady máme.

Jaký studijní obor tedy v Ostravě studujete? Je odlišný oproti tomu, co jste studovaly na Ukrajině?

Iryna: V Ostravě studujeme na Pedagogické fakultě všechny tři spolu, ale na Ukrajině jsme s Nadiiou studovaly učitelství pro první stupeň základních škol a Valya studovala učitelství pro mateřské školy.

Zůstaneme ještě u Ostravy. Existuje nějaké místo, které se Vám v Ostravě líbí a doporučily byste jej čtenářům OU@live?

Valentyna: Ano, určitě. Když jsme tady byly na podzim, úplně jsem se do Ostravy zamilovala. Je to opravdu krásné město, s krásnou architekturou, parky a tak dále. A zvláště jsem se zamilovala do ostravských západů slunce, jsou nádherné. Kdybych měla říct mé oblíbené místo, tak je to Masarykovo náměstí, halda Ema a Nová radnice. Z haldy Emy je výhled na celé město, stejně tak z Nové radnice. Masarykovo náměstí je krásné, hlavně večer, když se rodiče s dětmi procházejí, lidé odpočívají v kavárnách a restauracích, sluníčko svítí a tohle vše je prostě hezké a poklidné.

Nadiia: Taky Zoo Ostrava. Když jsem měla jet do Ostravy poprvé, řekla jsem svému kamarádovi Lukášovi, že chci jít do zoo a on mi slíbil, že až přijedu, tak půjdeme. A je to opravdu pěkné místo, už jsem tam byla dvakrát a mám to tam hodně ráda.

Valentyna: Takže když budete v Ostravě, určitě se zajděte na tato místa podívat a taky se do nich zamilujete.

Od března také navštěvujete kurzy češtiny. Proč jste se rozhodly přihlásit?

Iryna: Žijeme v České republice, kde lidé mluví jiným jazykem a myslíme si, že pro Čechy bude snazší nám pomoct, když je oslovíme v jejich mateřském jazyce. Takže jsme se rozhodly jej naučit.

Valentyna: A také když jsme byly na Erasmu, mluvily jsme s Čechy v angličtině a všechno bylo v pohodě, protože jsme mluvily se studenty nebo učiteli a oni všichni anglicky umí. Teď tady ale nejsme jako studenti a měly bychom respektovat tuto zemi, její tradice a samozřejmě její jazyk, tak se ho snažíme naučit, abychom ukázaly respekt zemi, která nám pomohla v nouzi.

Co se Vám na češtině líbí? Máte nějaké oblíbené slovo nebo frázi? Plánujete ve studiu češtiny pokračovat?

Iryna: Já mám ráda české slovo ložnice. Zní mi to hrozně cool. A ano, určitě chceme ve studiu češtiny pokračovat.

Nadiia: Souhlasím s Irou, chceme s češtinou pokračovat. Já mám ráda slova jako dobré ráno, ahoj, miminko a taky máme rády ostravský fotbalový tým Baník.

Iryna: Snažíme se naučit hymnu Baníku, ale je to zatím v procesu.

Valentyna: Jo, učíme se hymnu (smích). Mé oblíbené české slovo je láska, protože souvisí se zamilovaností. Určitě chceme v našem studiu češtiny pokračovat, protože je toho ještě hodně, co se musíme naučit a doufám, že v tom budeme úspěšné.

Iryna: A ještě fráze miluju tě, zní to mile.

Valentyna: A to je asi všechno.