Netradiční workshop zaměřený na sociální bezpečí se konal na Ostravské univerzitě. Díky spolupráci s divadelním souborem OSUd se podařilo vytvořit prostor, kde se studující, vyučující i zaměstnanci a zaměstnankyně mohli otevřeně podělit o své zkušenosti a společně hledat řešení problémů narušujících bezpečné a respektující prostředí na naší alma mater. Workshop, který se konal na konci listopadu, přinesl řadu cenných poznatků a inspiroval k další diskuzi.
Sociální bezpečí není jen absence násilí nebo diskriminace. Je to stav, kdy se každý člen akademické obce cítí respektovaný, v bezpečí a má možnost se svobodně rozvíjet. Je to prostředí, kde panuje otevřenost, důvěra a vzájemná podpora.
Workshop jako prostor pro sdílení a řešení
Na workshopu se sešli účastníci a účastnice z různých fakult, kteří se pomocí metod divadla utlačovaných podělili o své vlastní zkušenosti s porušováním sociálního bezpečí. Díky menší skupině se mohli cítit bezpečně a otevřeně hovořit o prožívaných situacích. Společně hledali možnosti řešení a diskutovali o tom, jak vytvořit na naší univerzitě ještě bezpečnější prostředí.
Divadlo utlačovaných nabízí jedinečný způsob, jak se vypořádat s náročnými tématy. Díky metodám založených na hraní rolí mohou účastníci prozkoumat různé perspektivy a lépe porozumět složitosti dané situace. Zároveň se naučí, jak efektivně komunikovat své potřeby a jak se zastat sebe i druhých.
Co workshop přinesl?
Workshop ukázal, že téma sociálního bezpečí je pro univerzitu velmi důležité. Získali jsme cenné poznatky o tom, s jakými problémy se studující a zaměstnanci a zaměstnankyně setkávají, a jak bychom jim mohli lépe pomoci. Zároveň jsme si uvědomili, že vytváření bezpečného prostředí je společný úkol nás všech.
Workshop na téma sociálního bezpečí byl významným krokem k vytvoření ještě lepšího prostředí pro studium a práci na naší univerzitě. Věříme, že díky otevřené diskuzi a spolupráci se nám podaří dosáhnout toho, aby se každý člen naší akademické obce cítil respektovaný a hodnotný.
Děkujeme účastnicím a účastníkům workshopu, kteří aktivně vložili svou energii do řešení témat – hlavně díky nim byl workshop smysluplný a hodnotný.
Velký dík patří taky lektorkám Ivetě Kowolové (kontaktní osoba v oblasti sociálního bezpečí za FSS), Haně Cisovské (kontaktní osoba v oblasti sociálního bezpečí za PdF a vedoucí divadla OSUd) a Rozině Ribeiro Monteiro (členka divadla OSUd).
Lektorky workshopu jsou připraveny nabídnout tento formát k další práci – pokud máte zájem o pořádání podobného workshopu na své fakultě, neváhejte je kontaktovat.
(Úvodní foto je ilustrační, pořízeno bylo na workshopu spolku Konsent).