Zřejmě nejznámější službou, kterou pořádáme pravidelně, jsou Infolekce. Každého půl roku přijde všem studentům e-mail s pozvánkou na tyto vzdělávací akce, které se konají i nyní, v době pandemie koronaviru. Stejně jako výuka, i naše Infolekce probíhají online, formou tzv. webinářů. Záznamy z těchto webinářů můžete zhlédnout na našem YouTube kanále. Standardně nabízíme možnost rozšířit si obzory v problematice vyhledávání zdrojů ke kvalifikačním pracím, a to především takových, se kterými můžete pracovat i online z domova. Google vám totiž sice najde milion výsledků, ale knihovník vás může naučit najít ten správný.

Patrně nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším webinářem je pak ten, který se zaměřuje na správné citování a také na používání užitečného nástroje pro správu a sdílení bibliografických citací CitacePRO, který pomáhá citace vytvořit i naprostému začátečníkovi, a dokonce jedním kliknutím změnit celý citační styl. Oblíbené jsou také Infolekce týkající se elektronických knih – ty jsou dnes nezbytné pro práci a studium z domova, zvláště když jsou podmínky půjčování tištěných knih omezené.

Semináře ale umíme vytvořit i zcela na míru, se zaměřením na konkrétní problematiku. Můžeme představit knihovnu studentům prvního ročníku, nastávajícím absolventům vysvětlit, jak se připravit na závěrečnou práci a jak v ní uvést zdroje, nebo pomoci akademickým pracovníkům s bibliometrickými službami, jako je vyhledávání v citačních databázích Web of Science a Scopus.

Na míru ale nemusí být jen hromadné semináře. Umíme se zaměřit také na jednotlivce na individuálních konzultacích, které také probíhají online. Jmenují se Objednej si knihovníka, protože si můžete nechat poradit s čímkoli konkrétním, např. pokud jste se na Infolekcích nedozvěděli to, co vás zajímalo, nebo pokud si nevíte rady s něčím naprosto specifickým. Máte krkolomné téma k bakalářce a nemůžete najít zdroje? Potřebujete prodiskutovat, jak správně ocitovat videorozhovor s vědcem na internetu? Nejste si jistí, jak s bakalářkou vůbec začít? Pro všechny tyto případy máme řešení, stačí jen vyplnit objednávkový formulář a domluvit si datum schůzky. Vše můžeme názorně předvést na sdílených obrazovkách.

Zapojili jsme se také do projektu Univerzita pro školy, který pořádá odborné i populárně naučné přednášky, workshopy a asistence pro žáky nejen středních škol. Kromě běžných dovedností rozšiřujících informační gramotnost můžeme také vytříbit gramotnost mediální, protože pořádáme také seminář a workshop zaměřený na rozeznávání fake news, dezinformací a dalších manipulativních technik sdělování informací.

Stejně tak pro veřejnost můžeme na požádání uspořádat exkurzi a představit, jak vypadá knihovna uvnitř a jak funguje.

Univerzitní knihovna – know-how, na které se nepráší!