Přes třicet přihlášených soutěžících z mnoha českých univerzit bojuje o titul Českého Vševěda. Mezi soutěžícími jsou také vědkyně Ostravské univerzity, a to Lenka Paszová a Eva Bílková, které představí své výzkumy. Soutěž, jejímž cílem je popularizovat vědu, organizuje tým nadšenců akce Noc vědců. Hlasuje se online na facebookové události.

První kolo soutěže Vševěd 2022 probíhá sice již několik týdnů, až dnes ale vstupuje do hry první zástupkyně Ostravské univerzity. Tou je Lenka Paszová z Přírodovědecké fakulty OU. Svůj hlas jí můžete dát až do neděle do 10 hodin na facebookové události, kde hlasování probíhá. Eva Bílková, taktéž z Přírodovědecké fakulty, o postup zabojuje o postup v týdnu od 29. května do 5. června, a to na stejné facebookové události.

V současném kole soutěže proti sobě každý týden bojují trojice či dvojice popularizátorů, do semifinále pak postoupí vždy soutěžící s největšími počty hlasů. „V polovině června budeme znát dvanáct nejlepších, z nichž odborná porota vybere šest finalistů,“ uvádí koordinátorka projektu Karolína Křtěnová.

Finále Vševěda proběhne 13. září 2022 v Univerzitním kině Scala v Brně formou live vystoupení, na kterých budou zábavnou formou vědci a vědkyně prezentovat své výzkumy. Cílem vystoupení je předat divákům nejen nadšení pro vědu, ale i kus vědění samotného. Celý průběh soutěže naladí všechny fanoušky Noci vědců 2022, která se už tradičně koná poslední zářijový pátek, tedy 30. září 2022, letos na téma Všemi smysly.

Záměrem akce je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro společnost, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. A to právě mohou nově představit i díky Českému Vševědovi.