Vážené kolegyně, kolegové, vážené studentky, studenti,

s koncem roku 2020 bych Vám rád poděkoval za to, že univerzita tento podivný rok zvládla. Kolegům pedagogům za to, že učí a většinou velmi dobře, studentům za to, že se učí, většinou taky dobře, a nejen, že se učí, ale výrazně pomáhají okolí, administrativě za to, že jsme ty organizační zmatky, které před nás naši politici neustále staví, zvládli a byli jsme schopni vše poměrně úspěšně zorganizovat, včetně státních či přijímacích zkoušek.

Příští rok nebude stejný jako ty předchozí. Zdravotní, ekonomické i sociální změny budou závažné a návrat do světa, jak jsme ho doposud znali, bude obtížný. Všichni ale chceme znovu chodit normálně do škol, v březnu jít k Radovi nebo k Poníkovi, v dubnu na Janáčkovu filharmonii, do Myrona, do Míru a na Vítkovice, v květnu na Majáles a na Baník, v červenci na Colours a v létě, pokud možno, kam budeme chtít. A jediná cesta, jak toho dosáhnout, je nechat se očkovat. Doufám, že se navzdory zoufalému přístupu politické reprezentace i chybějící a zatím směšné propagační kampani podaří zdravotníkům očkování smysluplně zorganizovat. Virus nikdy nezmizí, ale vakcinace je jediná šance, jak nad ním získat kontrolu. Věřím, že pokud se to podaří u 75 % z nás, vrátí se i svobodný život.

Klidnější a zdravější rok 2021.

Jan Lata