Marek Sibinský, grafik a pedagog na Fakultě umění Ostravské univerzity, vystavuje v ostravské Galerii výtvarného umění svých devatenáct velkoformátových grafických prací, které vznikly za posledních pět let.

Jedná se o segmenty tematických celků, ve kterých se prolínají interpretace rovin a šedých prostor. Základem pro jeho práci se staly technické obrazy, autorské fotografie a kresby, se kterými autor nadále experimentálně pracuje.

Vytištěné grafiky jsou přes ručně vyrobené šablony dotvořeny manuálním tiskem nebo jsou znovu vytištěny digitálně. Většina z nich je zhotovena pomocí sítotisku, a přestože vzniká několik kopií, každé dílo je díky ručnímu zásahu originálem. Sibinský se neomezuje pouze na klasické materiály, kromě papíru používá i látku nebo tisk na strečovou fólii a dává tak vzniknout skutečně ojedinělým uměleckým dílům. Experimentuje s principy a tisky, které kombinuje a dává jim nové výrazy.

„Je to mrknutí oka ve chvíli, kdy si uvědomíte, že právě tento detail, tato sekvence je důležitá.“

Pro tuto výstavu byly vybrány z velkého množství grafiky nesoucí svůj autentický odkaz, které dohromady utvářejí nový jedinečný obraz. Jednotlivé části tvoří hru barev, kdy čelní stěnu zaplňuje velká bílá grafika, z níž po stěnách vyplývají grafiky šedé.

 

 

Hlavním leitmotivem výstavy je horizont, ale ne jen ten, který můžeme vidět například při cestě autem. Je to také horizont událostí, na kterém se otevírají nové věci, nové možnosti, které Sibinského nutí přemýšlet o novém kontextu společenských proměn. Z maličkostí všedního dne vybírá nadčasové chvíle: ruka hledající klíče, držící mobil, lék, předměty důležité pro další fungování života. Tyto konkrétní momenty obsahují všechny ostatní momenty v sobě.

„Námětem jsou lidé, kteří kráčejí krajinou. Lodě na břehu přístavu. Letadlo mířící vzhůru. Výstřižek ze zpravodajství. Rodinná fotografie nebo snímek z mobilního telefonu. Elektronicky zachycený okamžik průběhu běžného života. Je to mrknutí oka ve chvíli, kdy si uvědomíte, že právě tento detail, tato sekvence je důležitá,“ říká kurátor výstavy Róbert Makar.

„Umění by mělo vybízet k přemýšlení, k znejistění, dívat se na svět trochu jinak a nebo přemýšlet, jestli nefunguje jinak, než ho vidíme.“

Šedá barva reflektuje nejen očividnou koloristiku, ale fenomén šedé barvy jako takové. Šedé prostory. Šedé zóny. Jsou to problémy pomezí, problémy nevyhraněného. Je zachycen prostor mezi černou a bílou barvou, jako symbolem dvou kontrastních hranic v tématech sociologie, psychologie, politiky, práva, ekonomiky nebo také komunikace.

Široký záběr témat a motivů vybízí diváka k interpretaci. Nejedná se o žádnou definitivní ilustraci. „Umění by mělo vybízet k přemýšlení, k znejistění, dívat se na svět trochu jinak a nebo přemýšlet, jestli nefunguje jinak, než ho vidíme,“ vysvětluje Marek Sibinský.

 

Výstava Marka Sibinského je součástí cyklu Ostrava sobě, která navazuje na výstavní strategii představit autory, kteří mají k Ostravě úzkou vazbu. Ostravská GVOU již představila například dílo Daniela Balabána, Františka Kowolowského, Zbyňka Janáčka nebo Petra Lysáčka.

Současně probíhá v Galerii výtvarného umění v Ostravě expozice bulharského karikaturisty Alexandera Dobrinova. Na výstavě jsou prezentovány portréty významných ostravských osobností, ale také bratří Čapků nebo Maxe Švabinského.

Na záznam z vernisáže se můžete podívat zde.