Noc vědců s Ostravskou univerzitou bude v pátek 30. září hned ve třech budovách (Chittussiho, Českobratrská, Syllabova) ve večerních hodinách. Vědci vás zde provedou tématem VŠEMI SMYSLY.  Co všechno tím mají na mysli? Vyjmenovává naše popularizátorka vědy Lada Čecháčková:

Na Ostravské jsme zvolili řadu přístupů a na téma nahlédneme z různých úhlů pohledu. Zaměříme se na lidské smysly a jak je věda dokáže zastoupit, smysl života, na to, že pomáhat má smysl, a prozkoumáme smysly moderních technologií.

O co vůbec Noci vědců jde? Jedná se o vědeckou popularizační akci, která si klade za cíl ukázat širokému publiku bez ohledu na věk a vzdělání pravou tvář vědy. Tu krásnou, které se nemusíte děsit. Organizátoři chtějí, abyste si vědu zamilovali a objevili, že není vůbec tak složitá a přísná, jak se může na první pohled zdát. Naopak, chtějí, abyste poznali vědce a vědkyně jako „normální“ lidi, kteří milují svou práci, dokážou se u ní bavit a dělat ji s vtipem. Během jednoho večera se ponoříte do nových informací, experimentů a podíváte se do míst, kam se běžný smrtelník nedostane.

Noc vědců vznikla v roce 2005 a v současné době době je pod patronátem dvou ostravských univerzit: Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Noci vědců se účastní přes 20 českých univerzit a  přes 40 vědeckých institucí, center, hvězdáren a dalších organizací. Více o celé akci naleznete na webových stránkách Noci vědců.

Letošní novinkou je soutěž ČESKÝ VŠEVĚD v science slamu. Finále soutěže je v úterý 13. září v Univerzitním kině Scala v Brně. Mezi šesti finalisty září i jméno Evy Bílkové z Ostravské univerzity, která je expertkou na vážky. Každý ze soutěžících měl za úkol natočit krátké video, kde představil sebe i své vědecké téma. O zbytek se už pak postaraly vaše hlasy.

Program Noci vědců pro vás s láskou stále ladíme, ale už teď víme, že bude stát za to. Co si určitě nesmíte nechat ujít zmiňuje Lada Čecháčková:

Program máme nabitý, mezi highlighty programu můžu zmínit například videomapping v režii Fakulty umění na Českobratrské, interaktivní robotické tulení mládě PARO Fakulty sociálních studií, které pomáhá v sociálních službách, nebo přednášku o smyslu života. Na Přírodovědecké fakultě můžete nahlédnout do robotích smyslů a také se dozvědět více o smyslech chytrých domů. Na Lékařské fakultě se dozvíte vše, co potřebujete vědět o modrém světle, a seznámíte se se signálními psy.

Celý program bude postupně zveřejňován n na webu Noci vědců.