Každoročně se během NOCI VĚDCŮ otevřou dveře do míst, kam běžně nemůžeme vstoupit. Vědecká pracoviště se promění v přehlídku pokusů a experimentů určených pro širokou veřejnost, ale i ten nejefektnější pokus musí být správně a poutavě odprezentován. Letos poprvé se hledá VŠEVĚD, nejlepší popularizátor české vědy. Během 150 sekund měli soutěžící ve videu představit libovolné vědecké téma zábavnou formou. Online hlasováním bylo z 34 přihlášených vybráno 12 semifinalistů, z nich odborná porota vybrala 6 finalistů. Až do finále se probojovala Eva Bílková, jedna z našich doktorandek z Přírodovědecké fakulty, s videem přímo z terénu.

Informace o soutěži přicházely k Evě z různých stran, nejprve na Facebooku, pak výzva od univerzity, a nakonec i od kolegy Standy. Právě výzva od něj byla rozhodující a Eva se přihlásila i přes rychle se blížící termín, který musela splnit. Hlavní roli v jejím soutěžním videu hrály vážky a jejich schopnost bioindikace ve vodním ekosystému. Eva využila stáže OU AID v Jihoafrické republice, kde se zrovna nacházela, a natočila své soutěžní video právě tam, z vrcholku stolové hory Platteklip Gorge a u řeky s létajícími vážkami a jejich larvami. Velkou technickou pomocí byl Evin africký kolega Charl.

Místní naprosto neuvěřitelné přírodní scenérie a přítomnost létajících vážek (natáčelo se v březnu, kdy v česku žádné vážky nelétají a musela bych natáčet někde v laboratoři), mi při natáčení dost ulehčily práci.

Mgr. Eva Bílková

V letních měsících se finalisté pilně připravují na finále, účastní se science slam workshopů, které jim pomohou zlepšit jejich vystoupení. Přestože Eva se science slam soutěžemi žádné zkušeností nemá, popularizace vědy jí je více než blízká, díky aktivitě ve studentské organizaci SOVA při PřF OU.

Jak bys popsala science slam?

Science slam je disciplína, při které profesionální vědci zábavnou formou prezentují vědu nebo svůj výzkum. Může mít různé formy, a to jak live vystoupení na podiu nebo třeba podobu podcastu či videa. Odvětvím science slamu, se kterým máme zkušenost my všichni studenti a akademici, je nikdy nekončící science slam battle s rodinou a přáteli, kteří se neustále ptají, cože to vlastně dělám a kdy už si konečně najdu opravdovou práci.

Evina dosavadní cesta soutěží měla i přes svůj úspěch náročnější chvíle. Celé video se sice podařilo natočit za jediný den, ale s přestávkami mezi scénami, aby si zvládla odpočinout a trochu se prospat. O pár dní později totiž Eva zjistila, že už během natáčení byla covid pozitivní. Ani počasí nepřálo, kvůli silným dešťům bylo nemožné zachytit výhled z vrcholku stolové hory. Poslední komplikace se objevila při odesílání soutěžního videa. Na 14 hodin vypadl proud v celém okresu. Záchranou se nakonec stala benzínová pumpa ve vedlejším okresu a video se pár minut před vypršením termínu podařilo odeslat.

Chtěla bych poděkovat všem, co mi se soutěžním videem pomohli a těm, co mi fandí a podporují mě, protože bez nich bych se k účasti nikdy ani neodhodlala. Jmenovitě Standa a Standa z PřF, Charl z JAR, moje kolegyně doktorandky a samozřejmě můj skvělý školitel Aleš Dolný.

Mgr. Eva Bílková

Gratulujeme Evě ke krásnému úspěchu a budeme držet palce ve finále. Vědě zdar!

Grandfinále se všemi finalisty proběhne 13. září 2022 v Univerzitním kině Scala v Brně.