Univerzitní knihovna – to rozhodně není pouze místo pro vypůjčení knih. Setkáte se tady s pracovníky připravenými pomoci vám s otázkami například ohledně vyhledávání informací a zdrojů pro vaše studium, práce s citacemi a s mnohým dalším. Knihovna vám nabízí také příjemné prostory pro studium, které jsou vybavené skenery a tiskárnami, to vše k pohodlí čtenářů. A nezapomeňte, že informace kromě tištěných knih můžete hledat i v nepřeberném množství elektronických zdrojů.

Knihovnou nabízené služby najdete blíže rozepsané v článku níže. Pro využívání těch, které zvládnete vykonat online od svého počítače, se v knihovně registrovat nemusíte. Pokud si však chcete užít atmosféry studoven anebo si zapůjčit tištěné knihy, je potřeba se zaregistrovat. Je to zdarma a zvládnete to za pár minut online či osobně v budově knihovny a v každé z fakultních studoven.

Že pracovníci knihovny odvádějí skvělou práci a služby jsou na vysoké úrovni, dokazuje také nominace na cenu Knihovna roku 2023, a to v kategorii Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Nominaci knihovna získala za zdařilou rekonstrukci prvního patra budovy knihovny a vytvoření inspirativní studovny Jacquese Rupnika. „Jsme první akademickou knihovnou, která byla nominována na toto prestižní ocenění. Vnímáme to jako příjemné ocenění naší dlouhodobé práce a věříme, že tím můžeme „vyšlapat cestičku“ i dalším akademickým knihovnám,“ uvádí ředitelka Univerzitní knihovny Jarmila Dvořáčková. Držet palce Univerzitní knihovně OU můžete 12. října, kdy budou ocenění v Národní knihovně předávána.

Kde najdete Univerzitní knihovnu OU?

Knihovnu Ostravské univerzity navštívíte v centru Ostravy na Bráfově ulici (hned vedle Fakulty sociálních studií). Hned v přízemí najdete takzvanou půjčovnu, která nabízí standardní knihovnické služby – registraci nových uživatelů, půjčování a vracení dokumentů a vyřizování záležitostí týkajících se objednávek, rezervací a výpůjček dokumentů. V prvním a druhém patře jsou k dispozici příjemné prostory nejen pro klidné studium – S-zónaStudovna Jacquese Rupnika.

Důležité je však dodat, že součástí knihovny je také pět dalších studoven na jednotlivých fakultách:

Spolehnout se můžete na pohodlné a tiché prostředí, s možností přípravy kávy nebo čaje. Nevadí ani vybitý mobil, k zapůjčení najdete nabíječky microUSB a USB-C.

Jak je to s výpůjčkou?

Dokumenty vyhledávejte v katalogu Univerzitní knihovny. Knihy si můžete půjčit domů na měsíc nebo ze studoven přes noc či přes víkend. Výpůjční doba knih se dá až třikrát prodloužit.

Univerzita disponuje také obrovským množstvím elektronických zdrojů. Hledat můžete mezi e-knihami, články pak v multivyhledávači EDS. Pokud si nejste zcela jistí, jak na to, doporučujeme mrknout na videonávody, které vám vyhledávání blíže přiblíží.

Skvělou zprávou je, že knihy z půjčovny si můžete nechat zaslat k vyzvednutí ve fakultních studovnách, nemusíte tak pro ně až do centra. Tato služba je k dispozici na Lékařské, Přírodovědecké a Pedagogické fakultě. Při objednávání knihy v katalogu vyberte místo vyzvednutí a vyčkejte na potvrzovací e-mail.

Občas se může stát, že potřebný dokument v katalogu ani v elektronických zdrojích nemůžete najít. V první řadě je možné využít služby Kde najdu – po vyplnění krátkého formuláře vám požadovaný dokument pohledají sami pracovníci knihovny. Pokud by se nenacházel ve fondu Ostravské univerzity, je možné využít takzvané Meziknihovní výpůjční služby. A pokud by vám nějaká kniha či jiný dokument pravidelně scházely, můžete dát knihovně dokonce Tip na nákup.

Vzdělávejte se s knihovnou, osobně i online

Pro studenty Ostravské univerzity knihovna pravidelně pořádá takzvané Infolekce, praktická školení na témata, která při studiu zkrátka přijdou vhod. Zjistěte například, jak efektivně vyhledávat, jak pracovat s citačními manažery Citace Pro a Zotero, jak na správné formátování dokumentů nebo jak efektivně studovat z e-knih. Dalším oblíbeným tématem jsou fake news a dezinformace.

Pro chvíle, kdy se potřebujete s nějakým problémem poradit individuálně, si Univerzitní knihovna OU pro vás připravila jedinečnou službu s názvem „Objednej si knihovníka“. Konzultace jsou zaměřeny na efektivní vyhledávání informací pro seminární a závěrečné práce nebo na výše uvedená témata. Stačí vyplnit krátký formulář, popsat svůj dotaz či problém a pracovník knihovny se vám následně ozve s potvrzením navrženého termínu.

Pokud se radši setkáváte v online prostoru nebo to do knihovny máte daleko, Infolekce jsou zpracovány také jako online webináře. Stejně tak schůzka s knihovníkem může proběhnout prostřednictvím MS Teams. „Většinu našich služeb je možné využívat osobně, tak v online prostoru. Snažíme se tím vyjít vstříc různým preferencím našich čtenářů,“ vysvětluje Jarmila Dvořáčková.

Potkejte knihovnu na univerzitních akcích

O službách knihovny se dozvíte více nejen přímo v budově a na jejich webových stránkách, ale pravidelně také osobně ve stánku na nejrůznějších univerzitních akcích. Tento rok jste si mohli s pracovníky knihovny popovídat například na Majálesu, festivalu JSME OSTRAVSKÁ! nebo před pár týdny na zahájení nového akademického roku – akci OUpener.

„Se studenty a zaměstnanci univerzity se za příjemné festivalové atmosféry moc rádi setkáváme. Je to skvělá příležitost představit služby knihovny, ale i získat zpětnou vazbu od našich čtenářů,“ popisuje Dvořáčková.

Pokud chcete být v obraze a znát aktuality spojené s univerzitní knihovnou, nezapomeňte ji sledovat na Facebooku či Instagramu.