Začneme u naprostého základu. Kdo není na Facebooku nebo Instagramu, jakoby ani nebyl. Jdeme s dobou a na našich profilech můžete omrknout, jaké novinky nebo akce v Univerzitní knihovně probíhají. Pokud budete řešit nějaký problém s výpůjčkou, nemusíte psát e-mail, ale jednoduše a rychle nám zavolejte nebo napište přes WhatsApp a kolegyně z půjčovny vám ochotně pomůžou a poradí.

Víme, že náš jinak dokonalý katalog není v telefonu zrovna uživatelsky nejpřívětivější. Ale i tento problém jsme vyřešili! Pokud máte smartphone se systémem Android, stáhněte si na Google play aplikaci Katalog OU a pohodlně spravujte své čtenářské konto přímo „z kapsy“! V aplikaci si jednoduše vyhledáte a objednáte knihy či prodloužíte výpůjčky. Můžete si také vybrat, jestli si knihy vyzvednete v Půjčovně, anebo v některé z našich fakultních studoven (Lékařská fakulta, Pedagogická fakulta, Přírodovědecká fakulta).

Někteří z vás mohou před tištěnou knihou dávat přednost elektronickým knihám. Proto doporučujeme, abyste si do svých telefonů stáhli aplikaci Bookport, ve které najdete 4 000 e-knih z vydavatelství Portál, Grada, Galén, Karolinum a dalších. Pro studium v digitální knihovně zvolte přístup prostřednictvím eduID, dále vyberte Ostravskou univerzitu a pak zadejte standardně své přihlašovací údaje, tak jako do Portálu OU.

Nezbytným parťákem pro vyhledávání informací je multivyhledávač EDS. Díky EBSCO mobilní aplikaci získáte přístup k EBSCO Ebooks, nebo se snáze dostanete ke kompletním článkům.

Všichni víme, že tvorba bakalářky nebo diplomky je běh na dlouhou trať. Ale i tady si můžete práci zjednodušit a zrychlit díky aplikaci Zotero. Jedná se o volně dostupný citační manažer, který zná téměř deset tisíc citačních stylů, a s jeho pomocí si také můžete vygenerovat seznam literatury. Citovat tak můžete třeba i v tramvaji cestou na přednášku.

Pravidelně organizujeme webináře, které jsou zaměřené na zvyšování kompetencí v oblasti efektivního vyhledávání a získání praktických zkušeností například s citačními manažery. Webináře jsou na platformě MS Teams, i tuto aplikaci můžete mít ve svém mobilu.

V knihovně se snažíme chovat zodpovědně k životnímu prostředí, proto rádi využíváme sdílená kola Nextbike. Pokud si stáhnete jejich aplikaci a zaregistrujete se svým studijním e-mailem, krátce po registraci jako studenti OU dostanete bonus 200 Kč ve formě kreditu. Pakliže máte ISIC, tak si můžete pořídit zvýhodněné předplatné 129 Kč měsíčně. Pro knížky si tak k nám můžete dojet i na kole, stanice Nextbike je kousek od knihovny na Českobratrské ulici.

Představili jsme vám aplikace, které můžete využít pro efektivní komunikaci s námi a díky kterým budete připraveni na běžné situace spojené nejen s využíváním našich služeb. Budeme moc rádi, když aplikace vyzkoušíte a stanou se součástí vašeho studia!

Vaše knihovna