Diskusní scéna magazínu Patriot a Ostravské univerzity se bude věnovat aktuálním společenským tématům. Využijte jedinečné možnosti setkat se s akademiky Ostravské a našimi hosty. Na vaše zvídavé dotazy a komentáře se budeme těšit už 28. června na festivalu JSME OSTRAVSKÁ! Debatní scénou provede moderátorka Marta Pilařová.

15:00 | Od spolupráce k závislosti: dokážeme žít bez umělé inteligence?

Diskusní scénu zahájíme úderem třetí hodiny rezonujícím tématem umělé inteligence. Nahradí nám chatboti a jiné chytré vychytávky lidský kontakt? Jaká rizika s sebou přináší každodenní využívání nástrojů umělé inteligence? Pobavíme se, jak si nenechat umělou inteligenci přerůst přes hlavu, aby se pro nás nestala spíše kamenem úrazu než pomocníkem pro život a práci.

Umělá inteligence nás již dávno obklopuje. Protestujme proti tomu, jak chceme, ale existují lepší způsoby trávení volného času.

Pozvání k besedě přijali psycholog doktor Josef Kundrát, prorektor pro vědu a uměleckou činnost docent Martin Štěpnička a pedagog, lektor a mentor doktor Libor Klubal. „Umělá inteligence nás již dávno obklopuje. Protestujme proti tomu, jak chceme, ale existují lepší způsoby trávení volného času,“ okomentoval situaci Martin Štěpnička.

16:30 | Kam kráčíš, Ostravo?

Už v 16:30 budeme pokračovat zamyšlením nad současným stavem města Ostravy, nad jejím rozvojem, směřováním a tím, jaká by vlastně Ostrava v budoucnu mohla být. Jakým problémům město čelí a co můžeme udělat pro to, aby zde mladí lidé chtěli zůstat? A čím můžeme ostatní města inspirovat? Zveme vás k zamyšlení o rozvoji a transformaci kdysi průmyslového města, jeho infrastruktury, udržitelnosti, kultuře, vzdělání a dalších tématech. Na besedě se můžete setkat s primátorem Ostravy Janem Dohnalem, sociálním geografem doktorem Ondřejem SlachemJanem Petrusem z Youtube kanálu Naše Ostrava.

Vidím Ostravu jako moderní, dynamické a globální město, které se rychle chytá světových trendů a kam se lidé stěhují za příležitostmi.

„Vidím Ostravu jako moderní, dynamické a globální město, které se rychle chytá světových trendů a kam se lidé stěhují za příležitostmi. Youtube Naše Ostrava dělá městu přesně v tomto duchu marketing. Chci, ať udáváme tempo zbytku Česka v gastronomii, architektuře, mobilitě, urbanismu, sportu, byznysu, technologiích, kultuře i vzdělání, protože na to máme!“ uvádí Jan Petrus. Ondřej Slach situaci zatím tak růžově nevidí. „Ostrava urazila za posledních 30 let obrovský kus cesty vpřed. I přes objektivní posun i nadále čelí oddělování ekonomického a sociálního rozvoje, není atraktivní pro studenty a pořád je spíše městem pro práci a méně pro život,“ myslí si.

18:00 | Jakým výzvám čelí příprava učitelů ve 21. století?

Učitelé nepochybně formují další generace, a tím ovlivňují budoucnost celého národa. Jaké jsou úskalí, novinky, trendy a vize spojené s tímto povoláním? Jak mohou moderní technologie přispět ke zlepšení výuky a jak by se měly začlenit do učitelské praxe? V této debatě se budeme mimo jiné zabývat tématy, jako je klinická a fakultní škola, podfinancované veřejné vysoké školství a novela zákona o pedagogických pracovnících. Jakou podporu si učitelé ve svém povolání zaslouží?

Bez investic do veřejných vysokých škol nemůže být naše země úspěšná.

O své vize a nápady ohledně budoucnosti učitelské profese v České republice se s vámi podělí docent Daniel Jandačka, děkan Pedagogické fakulty OU, spolu s prorektorkou OU pro studium a celoživotní vzdělávání docentkou Alenou Seberovou, proděkanem pro vědu a doktorská studia PdF OU docentem Romanem Faranoudocentem Jiřím Kusákem. Ptejte se na vše, co vás zajímá a podělte se o své myšlenky a zkušenosti v inspirativní debatě o budoucnosti naší učitelské komunity. „Bez investic do veřejných vysokých škol nemůže být naše země úspěšná,“ nastiňuje jedno z témat diskuse Daniel Jandačka.

Workshopová zóna plná zážitků

A jak si příjemně zkrátit chvíle čekání mezi besedami? Mimo festivalové letní kratochvíle jsme pro vás připravili i interaktivní workshopovou zónu, kde se můžete těšit na sérii zábavných i vědeckých workshopů pro děti i dospělé.

Chtěli byste se vcítit do kůže vaší babičky a zažít, jak se jí vstává ze židle? I to vám umožníme díky gerontoobleku, ve kterém si můžete vyzkoušet, jak se cítí starý člověk a jak čelí každodenním výzvám. Studentská organizace IMFSA si pro vás připravila oblíbené ukázky první pomoci, kterou si budeme moct vyzkoušet na místě na umělých figurínách. Jste-li fascinováni přírodou, jistě vás zaujme včelí dobrodružství, kdy nahlédnete do včelího úlu a kde si budete moct vyrobit vlastní svíčku ze včelího vosku.

Technologické nadšence zcela jistě zaujme svět robotiky a detektivní duše se budou moci přiučit základům kriminalistické chemie. Pro děti jsou připraveny kreativní workshopy, kde odhalí kouzlo tvorby animací, vytvoří si loutky z přírodních materiálů a ti nejmenší si vyfoukají svou vlastní příšeru.

Diskusní a workshopová scéna festivalu bude vskutku rozmanitá a nabitá – máte se rozhodně na co těšit. Popadněte své spolužáky, kamarády, děti a známé a přijďte se s námi pobavit o důležitých současných tématech, objevit fascinující svět vědy a staňte se součástí letního festivalu plného zábavy, který prozáří centrum Ostravy už 28. června. Podrobnější program akce najdete na webu jsmeOstravska.cz. Vstup na akci je zdarma.