Ve středu 13. října se v Ostravě konalo, už poosmé, tradiční ostravské derby mezi dvěma rivaly – Ostravskou univerzitou a VŠB – Technickou univerzitu Ostrava.

Studenti Ostravské univerzity se sešli již před zápasem v pivnici Assen Poruba, nacvičili pokřiky, pomalovali si obličeje modrobílými vlajkami a vyrazili směr aréna za doprovodu bubnů, světlic a právě nacvičených hlasitých pokřiků. „Báňskou tentokrát už určitě porazíme! Bude to skvělé, jako vždy,“ říká Jana, studentka Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Poté se fanoušci přesunuli do svých kotlů, kde náležitě fandili týmům svých vysokých škol. Zápas tradičně začal vhozením buly prorektorů obou univerzit. Vyhrál náš prorektor docent Pavel Drozd a bitva o pohár mohla začít.

Během první třetiny padly dva góly ze strany VŠB – Technické univerzity Ostrava, a to i přes to, že první polovina byla v režii Ostravské univerzity. Druhá třetina se obešla bez gólu a ve třetí třetině Vysoká škola báňská navýšila svůj gólový náskok na 3:0. Hokejistům Ostravské univerzity se bohužel i přes veškerou snahu nepodařilo „přelstít“ gólmana Matyáše Daňu, který odešel ze zápasu s čistým kontem. Vítězem zápasu se tedy podruhé v řadě a pošesté celkem stala VŠB – Technická univerzita Ostrava.

Jak už to na Ostravském derby běžně bývá, nešlo zde pouze o hokej, ale i o doprovodnou show v průběhu celého zápasu. Známá moderátorská dvojice Lowa a Tobi se opět postarala o zábavu a fanoušky zabavili natolik, že se hala lidově řečeno otřásala v základech. „Byl to nádherný zápas plný nasazení a velikého úsilí, leč soupeř to dokázal strhnout na sebe. Nic se neděje, jede se dál a ať žije derby 2022,“ informoval Tobi, který moderátorsky podporoval Ostravskou univerzitu.

Diváci se zapojili do světelné podívané. Pomocí LEDek na svých telefonech vytvořili kouzelné efekty. Například svítily zvlášť kotle univerzit, jindy tribunami proletěla světelná vlna nebo tzv. party style. „Bylo to boží, až jsem měl husí kůži z toho, jak hezky to vypadalo,“ žasl Honza, student Přírodovědecké fakulty OU.

Během přestávek mezi třetinami se opět, jako přechozí roky, soutěžilo o honosné ceny. Letos byl mezi výhrami automobil Hyundai na celý semestr nebo energetický nápoji RedBull na celý semestr. Také došlo na legendární Kiss CAM nebo Dance CAM. Sekundou ticha se uctila také legendární svlékací soutěž, která letos neproběhla.

Celá akce pokračovala již tradičně společně s DJs Lowa & Lumír Mořkovský v klubu Vrtule na kolejích VŠB – Technické univerzity Ostrava, kde účastníci zažili nezapomenutelnou afterparty. „Byla to skvělá akce, nevadí, že jsme prohráli, afterparty nám tento žal vynahradila,“ sdělila Maria, studentka Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.

Letošním ročníkem Ostravského derby hokejová sezóna nekončí. Organizátoři si připravili hned dvě další hokejové akce, které nás během tohoto akademického roku ještě čekají. Již v listopadu se můžeme těšit na ČESKÉ DERBY, kde obě ostravské univerzity spojí síly a společně se za univerzitní hokejový tým BO OSTRAVA VÍTKOVICE STEEL postaví rivalovi – Karlově univerzitě. Prodej vstupenek je již spuštěn.

Autoři fotografií: Jana Greplová a Anna Špundová