Druhý ročník inspiračního festivalu Učím na Ostravské, který připravují vyučující pro sebe a své kolegy a kolegyně, se koná 17. června a slibuje velkou dávku inovací a kolegiálního sdílení. Objevujte výukový potenciál umělé inteligence, načerpejte nové zkušenosti a doplňte svou učitelskou energii a motivaci.
Program tvořený workshopy, interaktivními přednáškami a diskusemi se rozběhne úderem 9. hodiny v City Campusu OU a poběží do 16 hodin – v tu chvíli nás bude dělit přesně 60 minut od začátku navazující akce – Večeře zaměstnanců.
Kromě domácích řečníků máte možnost se na festivalu setkat s Monikou Barton (Curriculum design (nejen) distančních kurzů), českou akademičkou, která mimo jiné působila přes deset let na vysoké škole na Novém Zélandu, nebo s Tomášem Koblížkem (O hate speech, dezinformacích a kritickém myšlení) z Filozofického ústavu AV ČR.
Program bude nabitý, vyberte si aktivity třeba z následujících tipů:
Vzdělávání v éře umělé inteligence
Využijte potenciál AI v přípravě výuky a komunikaci se studenty. Pavel Drozd a Petr Pyszko vás na workshopu Učíme (se) s chatbotem (9:30-10:50 nebo 13:00-14:30) naučí základní pravidla komunikace s AI, které můžete aplikovat při tvorbě prezentací, zadávání úkolů či psaní e-mailů. Jak s umělou inteligencí pracují studenti zase prozradí Posterová sekce (ve foyer) a živě jejich zástupce Michal Hrtoň na přednášce AI. Váš nový kolega (14:40-16:00).
V reakci na umělou inteligenci, která je schopna generovat texty, se stále častěji ptáme po smyslu písemných prací studentů. Kolik jste psali seminárek vy sami? A kolik z nich vám přišlo opravdu užitečných a zpětná vazba od vyučujícího vám pomohla se zlepšit? Na semináři Pandořina skřínka seminárek (14:40-16:00) s vámi trojice vyučujících bude sdílet zkušenosti, jak seminární práce nahrazují portfolii.
Vysokoškolská 3S: Sociální bezpečí, Spolupráce a Sebereflexe
Ombudsmanka Ostravské univerzity Nikola Kostlánová s účastníky diskuse otevře témata sociálního bezpečí, se kterými se běžně na univerzitách můžeme setkat, a to v příspěvku Když je něco opravdu „v nepořádku“ (11:00-12:30). Jak empaticky reagovat na rozrušené studující (plačící, třesoucí se…) zase napoví oblíbený workshop „První psychologická pomoc“ (13:00-14:30) – povedou jej Šárka Kopřivová a Hana Kovářová.
Profesní učící se komunity jsou prokazatelně jedou z nejefektivnějších cest pedagogického rozvoje vyučujících. Načerpejte inspiraci z jedné z nich v příspěvku Co je FIKA? Fikaný způsob, jak spojit příjemné s užitečným (9:30-10:50). Kolegyně a kolegové se podělí o zkušenosti a techniky ověřené společnou prací v mezinárodní komunitě akademiků z Česka, Švédska a Nizozemí. Získáte tipy na nové aktivity pro kolaborativní výuku, otevírání perspektiv, zjistíte, jak lámat ledy a budovat tým.
Pozorování výuky a psaní reflektivních deníků jsou klíčovými nástroji pro sebereflexi a profesionální rozvoj vyučujících. Seminář Otevřené hodiny 2.0. I chybovat se musí umět (13:00-14:30) vám umožní nahlédnout pod pokličku průběhu takzvaných Otevřených hodin, sledování výuky s následnou kolegiální podpůrnou zpětnou vazbou.
Kombinované a distanční studijní programy – jak na ně?
Slaďovat práci, rodinu a školu u „dálkařů“ je mnohem náročnější než u „deňáků“. Přicházíme s tipy, jak studenty v kombinovaných a distančních programech efektivně podpořit. Co můžete udělat vy jako vyučující, vedoucí katedry nebo garanti, aby se snížila nadměrná propadovost? S čím vám nebo sobě navzájem mohou pomoci sami studenti? Metodou World café v diskusních skupinách probereme dobrou praxi v Smím prosit? Jsem nápadník tipů: Jak snížit neúspěšnost v KOMBI/DIST studiu (9:30-10:50). S tipy se můžete seznámit rovněž v Posterové sekci (ve foyer).
Na závěr doporučujeme nepropásnout workshop, který si pro vás připravila Monika Barton, která má mezinárodní zkušenosti s návrhy e-learningů a funkčními postupy příprav předmětů i celých studijních programů. V příspěvku Curriculum design (nejen) distančních kurzů (11:00-12:30 nebo 13:00-14:30) vás navede, jak na to.
Přijďte načerpat nové síly po náročném semestru a využijte naplno prostor pro sdílení zkušeností a nápadů. Celkový přehled příspěvku naleznete v programu festivalu.
Registrujte se do středy 12. června na adrese: www.rezervace.osu.cz.
Těšíme se na viděnou!