Jeden výjezd, jeden příjezd a jeden nekonvenční projekt. Níže najdete příběhy toho nejlepšího z mezinárodního vzdělávání na Ostravské.
Barbora Mikyska (Filozofická fakulta)
Barbora, naše studentka psychologie, se rozhodla během posledního ročníku studia vycestovat na studijní pobyt v rámci Erasmus+ do španělské Almérie, nejela však sama, na její cestě jí byl doprovodem její manžel a roční dcerka. Celá rodinka se rozhodla nenechat doma ani domácího mazlíčka, do Španělska se tedy podíval i jejich pes.
Barbora, jako první z Ostravské univerzity, využila možnosti navýšení grantu pro studenty s omezenými příležitostmi, mezi které patří také rodič s dětmi. Nezastavila se před očividnými překážkami, spojenými s takovýmto výjezdem, šla si za svým a dokázala skloubit rodinný život se svými studijními cíli. Její příběh může být podnětem studentům či studentkám v podobné situaci, neboť podle slov Barbory, studium v Almérii nebylo prospěšné pouze pro její akademické zkušenosti, ale zejména pro její rodinný život.
Zahraniční pobyt popsala jako velmi obohacující. Co ji zaujalo nejvíce, byl odlišný způsob výuky a samozřejmě jiná kultura, ve které měla příležitost trávit čas. Zdokonalila se nejen ve svém oboru psychologie, ale také ve španělštině, kdy se posunula z úrovně A1 na B1. Mimo standardní studium také řeší vlastní projekt Vědomé léčení, ve kterém se zabývá psychickými problémy žen po porodu.
„Zažili jsme společně jako rodina nejkrásnější půl rok pod sluncem (a to doslova, protože v Almerii téměř každý den svítí). Manžel se cítí spokojeně s tím, že se více stará o dceru, a já se cítím spokojeně, že se díky němu mohu vzdělávat a plnit si svůj sen i přesto, že jsem maminkou. V ČR bychom pro sebe jako rodina nikdy neměli tolik času.“
Kamila Mochalova (Fakulta sociálních studií)
Kamila Mochalova, studentka naší partnerské univerzity v Kyjevě, přijela na studijní pobyt Erasmus+ na naši univerzitu v únoru roku 2022. Během prvních týdnů její mobility, kdy se studenti často potýkají s adaptací na nové prostředí a studium, v její rodné zemi propukl válečný konflikt. Studentka však dokázala během náročné situace objevit osobní sílu a začala proaktivně pomáhat ukrajinským uprchlíkům, jak v rámci svého studia (např. předmětem Lékařské fakulty UOM/EVNC Volunteering in Health Care nebo předmětem Critical Social Work na Fakultě sociálních studií), tak i nad rámec (organizace příměstského tábora pro ukrajinské děti).
Kamile se podařilo být nápomocnou v náročné situaci, jakou je invaze Ruska na Ukrajinu, a zároveň úspěšně pokračovat ve svém studiu se zaměřením na sociální práci, prohloubit své praktické schopnosti v sociálních službách a propojit teoretické znalosti s praktickými. Inspirativnost jejího přístupu je očividná – projevila se už v průběhu mobility, kdy Kamila svými aktivitami strhla i další spolužáky, kteří se zapojili do pomoci ukrajinským uprchlíkům.
Lukáš Michel – Trittico 2022 (Fakulta umění)
V rámci Erasmus+ se univerzity mohou zapojit do tzv. Blended Intensive Programmes (BIP) – tedy do projektů kombinujících krátkodobé výjezdy s virtuální výukou. Studenti zapojeni do těchto programů absolvují on-line výuku a také se setkají se studenty z nejméně dalších dvou spřátelených škol. Jedním z prvních BIPů, do kterého byla Ostravská zapojena, je právě projekt Trittico, při kterém se spojili studenti hudebních oborů z naší univerzity se studenty z italského Udine a rakouského Klagenfurtu do jednoho společného orchestru, který nastudoval mimo jiné skladby současných mladých skladatelů.
Všichni studenti se vydali právě do Rakouska, kde pět dní intenzivně pracovali na zpracování tří velmi náročných skladeb, které pak předvedli na závěrečném koncertu. Odměnou jim byl velmi dlouhý potlesk publika. Mezi zúčastněnými univerzitami se navíc vytvořil přátelský vztah, který věříme, že se bude i nadále rozvíjet při výměně studentů, akademiků i při obdobných projektech, jakým byl Trittico.
O tomto příběhu se dozvíte více rozhovoru s Lukášem Michlem nebo na webu Fakulty umění.
Pokud by vás zajímalo to nejlepší z mezinárodního vzdělávání ne pouze na Ostravské, ale v celé České republice, doporučuji si přečíst letošní velmi dobře zpracovanou publikaci DZS na jejich webu.