Den Země je skvělou příležitostí zamyslet se více nad tématy spojenými s ochranou přírody a udržitelností – a právě proto Ostravská univerzita pořádá Jarní týden udržitelnosti. Ve dnech 22. až 29. dubna se můžete zapojit do mnoha aktivit, které jsou věnovány právě udržitelnému rozvoji, ať už se jedná o oblíbený Mlýnský SWAP, besedu o tom, jak se klimatické změny dotýkají našeho regionu, procházky přírodou s našimi akademiky nebo setkání s našimi studenty na akci v Komenského sadech. Vítáni jsou studenti, akademici i široká veřejnost.

Čtvrtek 24. dubna: Mlýnský SWAP, květinová poradna, upcyklace oblečení

Máte doma nádobí, oblečení nebo pokojové rostliny, které už jen chytají prach? Darujte jim nový život a zapojte se do našeho Mlýnského SWAPu. SWAP je nejen o výměně oblečení, knih, rostlin či vybavení domácnosti, ale i o setkávání lidí, kterým záleží na udržitelnosti a smysluplném zacházení s věcmi. Přineste to, co už nepotřebujete – a možná si odnesete něco, co udělá radost zase vám.

Ve čtvrtek 24. dubna od 9:00 můžete nosit knihy, květiny, domácí potřeby nebo oblečení a doplňky. Všechny by měly být čisté a v dobrém stavu, aby mohly potěšit dalšího majitele.

Na SWAPu si nejen vyměníte věci, ale také se můžete inspirovat – třeba jak kreativně upcyklovat starý textil nebo jak správně pečovat o pokojové rostliny. Poradí vám odborníci na slovo vzatí – doktor Tomáš Tureček z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty OU a návrhářka autorské módy Vendula Beneš.

A pokud některé věci nenajdou nového majitele přímo na místě, neztratí se. Putují dál – do charitativních organizací Moment, ADRA a Armády spásy, kde dostanou další šanci sloužit. SWAP podpoří Obchodní dům IKEA Ostrava a Reuse centrum Ostrava, kam zároveň poputují i věci, které si nikdo neodnese.

Úterý 29. dubna: Beseda na téma proměna Moravskoslezského kraje ve stínu klimatické změny

Záleží vám na tom, jakým směrem se ubírá náš region v otázce udržitelnosti? Přijďte v úterý 29. dubna v 17:30 hodin do OUshopu na Mlýnské ulici. Beseda „Proměna Moravskoslezského kraje ve stínu klimatické změny“ se zaměří na aktuální výzvy i příležitosti, které klimatické změny přinášejí našemu regionu.

Odborní hosté představí nejnovější vědecké poznatky o dopadech změny klimatu na přírodu, infrastrukturu, zdraví obyvatel i strategické plánování měst. Diskutovány budou konkrétní příklady adaptací a možností, jak Moravskoslezský kraj připravit na budoucí vývoj v úzké spolupráci s evropskými i místními institucemi. V diskuzi se pokusíme společně najít odpovědi na otázku, co můžeme a musíme dělat, abychom regionu zajistili udržitelnou budoucnost.

Tématům se budou věnovat profesor Pavel Danihelka, profesor Aleš Dolný, docent Jan Hradecký, doktor Alexandr Nováček z Přírodovědecké fakulty a Jan Březina z Eurocentra Ostrava. Besedou provede doktor Stanislav Ožana.

25. dubna: Den Země v Komenského sadech

V pátek 25. dubna se v Komenského sadech v Moravské Ostravě uskuteční environmentální akce Den Země. Akce je určena široké veřejnosti, všem mateřským, základním i středním školám. Den plný zážitků a poznávání světa kolem nás s environmentálním programem organizuje Středisko volného času ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, Odpaďáčkem, ČHMÚ, Ostravským muzeem a dalšími organizacemi. Více informací o akci najdete na webových stránkách Střediska volného času. Na místě se také můžete potkat se studentskými organizacemi SOVAEPKA z Přírodovědecké fakulty OU.

25. až 28. dubna: City Nature Challenge Ostrava

Projekt City Nature Challenge si klade za cíl ukázat lidem po celém světě, že i ve městech žije spousta organismů, které lze objevovat a pozorovat. Snahou je vzbudit v lidech nadšení pro biologickou rozmanitost kolem nás a její možnou ochranu. Zmíněná ochrana přírody může být podpořena právě vašimi pozorováními. Akce probíhá od pátku 25. dubna do úterý 28. dubna. Více informací o probíhajících aktivitách City Nature Challenge v Ostravě najdete na webových stránkách akce.

Pokud byste se rádi akce zúčastnili s Přírodovědeckou fakultou, můžete se přidat hned ke dvěma vycházkám:

Halda jako ráj pro exotické rostliny a hmyz

Kdy:  pátek 25. dubna, od 15 hodin
Kde:  Halda Ema, sraz před Přírodovědeckou fakultou OU (Chittussiho 10, Ostrava)

Procházka po ostravských haldách, kde se účastníci dozví více o exotických druzích rostlin a hmyzu, které mohou v tomto prostředí nalézt. Součástí je pozorování pomocí aplikace iNaturalist. Na procházku se registrujte prostřednictvím formuláře.

Vítání ptačího zpěvu

Kdy:  sobota 26. dubna, od 8:00
Kde:  obecní les U Hůry v Ostravě – Plesné/Martinově, sraz na parkovišti ul. Na Žižkově

Vycházka zaměřená na ptačí zpěv a jarní migraci ptáků. Účastníci se dozví o různých druzích ptáků, jejich hlasech a významu pro ekosystémy. Bude se též nahlížet do ptačích budek, aby se zjistilo, jaké druhy je osídlily. Na procházku se registrujte prostřednictvím formuláře.

Věříme, že vás Jarní týden udržitelnosti na Ostravské univerzitě chytne za srdce, nabije nápady a hlavně – že si ho užijete! Protože i na první pohled malá věc, jako je vyměněná knížka, zachráněné tričko nebo zajímavá myšlenka z besedy, může odstartovat velkou změnu. Udržitelnost totiž není o velkých gestech jednou za čas, ale o malých krocích, které děláme každý den.

Akce se konají v rámci projektu „Podpora zelených dovedností a udržitelnosti na OU“ reg. č. NPO_OPU_MSMT-2120/2024-4 financováno Evropskou unií NextGenerationEU, NPO a MŠMT.