Benefičním koncertem podpořila v pátek Ostravská univerzita obyvatele Ukrajiny trpící válečným konfliktem. Studenti Fakulty umění OU Yelyzaveta Mys, Oleksij Bujmistr, Iva Žurková a Sergey Shekhovtsov zahráli v Komorním sále na Fakultě sociálních studií na podporu ukrajinskému lidu.

„Sešli jsme se kvůli strašným událostem, které se teď odehrávají jen kousek od nás. Můžeme teď být alespoň myšlenkou s těmi, kteří čelí ukrutné agresi, zvůli a všemu zlému, co se na ně valí. Jsme tady i proto, že chceme projevit naši sounáležitost a odhodlání. Protože ti, co to všechno způsobili, předpokládají a očekávají, že my o pár kilometrů dál v Evropě nevyměníme své pohodlí za svobodu Ukrajiny, a že jim tohle projde a vyjde. To se ale nesmí stát,“ pronesl na úvod benefičního koncertu děkan Fakulty umění Michal Kalhous.

Ti, co to všechno způsobili, předpokládají a očekávají, že my o pár kilometrů dál v Evropě nevyměníme své pohodlí za svobodu Ukrajiny, a že jim tohle projde a vyjde. To se ale nesmí stát.

Nápad uspořádat benefiční koncert přišel od ukrajinské studentky Fakulty umění Yelyzavety Mys. „Chci především poděkovat všem, kteří jste na dnešní koncert dorazili, byť byl zorganizován velice narychlo. Dneska jsem se probudila ve tři hodiny v noci, volala jsem si s maminkou, potom už jsem ale nemohla spát. Přemýšlela jsem si, jak můžu efektivně pomoci. Šla jsem na univerzitu a tam jsem narazila na spoustu lidí, kteří mi byli ochotní okamžitě pomoct s organizací koncertu. Ihned mě kontaktoval také pan děkan, všem mnohokrát děkuji,“ řekla předtím, než její spolužáci, i ona sama, vystoupila.

Výtěžek z akce putoval na účet charitativní organizace ADRA. Kromě příspěvků v hotovosti hosté posílali dary na účet organizace, který je stále v provozu. Na účet organizace ADRA 66888866/0300, variabilní symbol 500 můžete tedy stále zasílat své příspěvky. „Získané peníze pošleme na Ukrajinu, kde budou naši kolegové vydávat poukázky, za které si místní koupí jídlo, hygienické potřeby a další nezbytné věci. Chápeme také, že spousta lidí se dala do pohybu, z Ukrajiny utíkají, aby našli bezpečí, budeme proto i je podporovat na jejich cestě. Hned první den vypuknutí války se vybralo 1,7 milionu korun, ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci pak dalších 900 tisíc korun. Ještě ten první den jsme poslali všechno na Ukrajinu. Pomoc je tedy cílená a včasná. Děkujeme všem, kteří přispějí,“ uvedla Martina Svobodová z dobrovolnického centra ADRA Ostrava.

Pomozte Ukrajině skrze peněžní sbírky, jejich seznam najdete zde: www.stojimezaukrajinou.cz.