„Je přímo děsivé, jak často se maturanti nerozhodují podle toho, co doopravdy chtějí v životě dělat, ale podle toho, co jim vnuklo jejich okolí, co jim společnost naservírovala jako ‚perspektivní‘. Pokud máte své sny, teď je ten čas vykročit jim vstříc, ne to vzdát,“ vzkazuje všem maturantům i dalším studentům, kteří si vybírají svůj obor na vysoké škole, kariérní poradkyně Lenka Lapišová.

Takže pokud ani ty nemáš úplně čisté svědomí vůči svým životním snům, pohodlně se usaď a čti. Možná ti následující řádky zachrání docela zpackaný a nešťastný život.

V první řadě, ty se nerozhoduješ o tom, kam půjdeš na vysokou. Ty se rozhoduješ o tom, pro co si v životě připravíš půdu. Rozhoduješ se o tom, jestli pro tebe práce bude nezbytně nutné zlo, jestli denně budeš vstávat naštvaný a vracet se zničený, anebo to pro tebe budou denní výzvy, které tě bude bavit naplňovat a které ti budou dávat smysl.

Ano, přesně o tom se teď rozhoduješ. Proto zapomeň na všechna slova jako „perspektivní“, „vydělávat“ nebo „prestižní“. Pokud totiž budeš dělat to, co tě doopravdy baví, můžeš se stát doslova hvězdou ve svém oboru. Asi jsi nikdy neslyšel o úspěšném zpěvákovi, kterého nebaví hudba. Náhoda? Nemyslím si. Ti nejlepší jsou zkrátka nejlepší jen proto, že dělají, co milují.

A ti nejlepší konec konců mění svět. Možná se ti nelíbí, jak lidé přistupují k planetě a přírodě. Jediná cesta, jak to změnit, je stát se odborníkem, jehož slovo má váhu. Možná tě štvou mezery ve vzdělávacím systému, mizející solidarita ve společnosti nebo to, jak lidé přistupují ke svému zdraví. Cokoli můžeš změnit, když budeš chtít, půjdeš za tím, budeš na sobě makat a staneš se uznávanou kapacitou.

Pokud teď cítíš, že si za svým výběrem stojíš, gratulujeme. Nejspíše jsi na dobré cestě. Pokud by ses chtěl přeci jen poohlédnout, jaké další možnosti se ve tvém oboru nabízejí, podívej se na studijní programy a obory Ostravské univerzity. Ať už tě zajímají přírodní, humanitní nebo sociální vědy, zdravotnictví, umění nebo vzdělávání, to vše na OU najdeš.

A pokud teď s hrůzou zjišťuješ, že si vlastně nejsi jist, pak se můžeš zastavit v Poradenském centru Ostravské univerzity. Certifikovaní profesionálové ti pomohou poznat blíže sám sebe, poznat tvé silné a slabé stránky, skrytý potenciál i sny a nasměrovat tě na tu správnou cestu. Pro všechny maturanty je tato služba zdarma, stačí zavolat a domluvit se nebo se rovnou přihlásit na některý z workshopů.

Všem maturantům držíme palce. Ať je to vaše letošní rozhodnutí prvním krokem ke splnění vašeho velkého snu.