Jedenáctý ročník tradiční akce podzimního semestru, Ostravského hokejového derby, se odehrál v úterý 15. října na známé adrese Ostravar Arény. Bývalý palác kultury a sportu naplnili diváci doslova až po strop, opět dokonce padl rekord v návštěvnosti – zápas navštívilo přes devět tisíc fanoušků ostravských univerzit.

Autorem textu je student Ostravské univerzity a člen klubu Pisálci z Ostravské Adam Bednář. Studuje historii a geografii, miluje formule, vtipy a z letošního Derby přinesl originální reportáž.

O popularitě tohoto souboje tedy není pochyb, jak jsem se už při čekání v řadě přesvědčil od skalního fanouška a bývalého studenta Ostravské univerzity Jirky, který se jako divák účastnil doposud všech vzájemných klání hokejistů univerzit.

Ještě před zahájením vzájemného souboje došlo na úvodní slova. Rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký vyjádřil hokejistům svou podporu a dodal, že věří v zisk vítězného hattricku pro tým jím vedené univerzity.

Do zápasu vstoupil lépe tým Báňské

Úvodní třetinu však lépe zahájili hráči VŠB-TUO, kterým trvalo necelé tři minuty, než do sítě Münche vstřelili puk. Bylo evidentní, že hráči OU tahali za kratší sirku, což potvrdil hráč David Pastor. „Báňská má vždy vstupy do zápasu dynamičtější a více akční než my, proto jsme se první třetinu snažili přežít,“ popsal hráč Ostravské. Přestože hokejisté VŠB byli častěji vylučováni, nebylo to něco, z čeho by svěřenci trenéra Michala Sebery z OU nějak těžili a vylepšili tak své skóre, které po první třetině bylo 0:1 v jejich neprospěch.

Přestávku jsem využil k sesbírání několika postřehů mezi okolními fanoušky z OU. Jan, student sociologie, prohlásil, že „sudí znají hokej maximálně z PlayStationu“. Kateřina z Pedagogické fakulty zase zvažovala, zda si při kurzu 4,2 vsadit na vítězství hokejistů Ostravské, což se mi povedlo jí vymluvit. Pokud na mé rady skutečně dala, tak bych se jí tímto rád omluvil.

Druhá třetina byla k nepříjemnému překvapení fanoušků OU velmi podobná té první, hokejisté Ostravské hráli překombinovanou hru – při ní se zdálo, že si puk jen šoupou po ledě a doufají, že se jej někdo ujme a hru posune do pásma soupeře. To se ale moc často nedělo a už na konci sedmé minuty druhé třetiny byl vyloučen první hráč Ostravské, Middleton, který dle verdiktu sudích podrážel. Další trable přišly o šest minut později, kdy byl do sítě brankáře Münche vstřelen další puk. Ten málem v šestnácté minutě následoval další, trefil však tyč. Druhá dvacetiminutovka večera tak skončila za stavu 0:2 pro hokejisty Báňské.

O přestávce jsem překvapil sám sebe a vydal se mezi fanoušky VŠB-TUO, abych posbíral i nějaké jejich postřehy ze zápasu. Bylo to právě v jejich táboře, kde panovala značná spokojenost z dosavadního vývoje zápasu a kde jsem vyzpovídal Kláru z Ekonomické fakulty, jejíž letmé zhodnocení slovy „pohoda, daří se,“ bylo přes dosavadní vedení značně strohé.

Mezi fanoušky Ostravské ale začala převažovat skepse a rozčarování, působení rozhodčích zkritizoval kupříkladu Tomáš z Přírodovědecké fakulty. „Nepískli dva jasné fauly. I já bych to zvládl lépe“ byl jasný, typicky český přístup ke komentování zápasu, který se nevyvíjí tím správným směrem. Václav z Historie měl jasno ještě více. „Nemáme sebemenší šanci, projedou to 0:4“, komentoval.

Optimistická byla však kabina hráčů Ostravské. Ti stále věřili, že budou schopni zápas otočit v jejich prospěch, což ostatně potvrdil i náhradní brankář Daniel Šembera, který prohlásil výhru za již danou.

Zvrat zápasu přišel v poslední třetině

Na začátku poslední dvacetiminutovky bylo jasné, že hokejisté OU budou muset opravdu hodně zabrat, aby nepříznivý vývoj zápasu zvrátili. Jejich osud se zdál být zpečetěn již v šesté minutě, kdy se do sítě dostal další puk z hokejky hráče VŠB-TUO. Necelé dvě minuty nato však Adam Middleton z Ostravské vstřelil do kasy první gól. Nedlouho poté následovala k všeobecnému potěšení diváků rvačka a další gól OU, jehož autorem byl Adam Spurný. Nad ledem tak svítil stav 2:3 pro VŠB.

Tři minuty do konce zápasu si hokejisté Ostravské vzali oddechový čas, kdy probrali poslední taktiku a osmdesát vteřin před koncem vstřelil Marek Kovalski nádherný vyrovnávací gól. Atmosféra v hale byla bouřlivá a hokejisté zahájili posledních pět minut prodloužení. V něm však i přes mnoho šancí na obou stranách nepadl žádný gól a o výsledku zápasu tak poprvé v historii Ostravského derby rozhodly samostatné nájezdy.

První sadu nájezdů neproměnil ani jeden tým. Tuto smůlu prolomil až Middleton a OU se tak dostala do prozatímního vedení. Totéž se následně povedlo střelci z VŠB-TUO a situace byla vyrovnaná. Druhý nájezd nájezdů pro OU byla v režii Kovalského, ten proměnil, a Ostravskou vyslal do vedení, jelikož Münch vychytal další báňskou střelu. Autorem vítězné branky se stal David Pastor a hráči Ostravské univerzity tak poprvé v historii zvítězili třikrát za sebou v Ostravském derby, tentokrát za stavu 4:3.

Je jasné, že diváci zažili večer prostoupený kvalitním hokejem, skvělou atmosférou a bohatým doprovodným programem. Pověst největší sportovní akce akademického roku se tak bezesporu na letošním derby naplnila a můžeme se jenom těšit na to, co přinese další ročník. Gratulujeme vítěznému týmu Ostravské univerzity!