Ve vaší bezprostřední blízkosti se děje něco, co vám nepřijde v pořádku. Kromě nutkání, že byste se měli ozvat, vás zalévá pocit, že se vás ta situace přece netýká… V rámci iniciativy Nemusíš – můžeš! ve spolupráci českých univerzit vznikla série videí, která ukazuje příklady nevhodného chování. Za pomocí odborníků a odbornic pak má každý krátký šot vysvětlení, proč zobrazované chování nepatří do slušné společnosti. Druhý díl se jmenuje MĚ SE TO NETÝKÁ a zaměřuje se na roli aktivního přihlížejícího.

Přehrajte si první ze série videí Nemusíš – můžeš s názvem Něco za něco

2. díl: Mě se to netýká

V práci nebo klidně na ulici se můžete dostat do situace, která vám nepřijde v pořádku. Přítomnost pasivního svědka, známého také jako „bystander“, má klíčový význam. Proč bychom měli ve vypjaté situaci zasáhnout? Proč by to nemohl udělat někdo jiný? Bohužel platí, jestliže nezareagujeme my, je pravděpodobné, že se nikdo jiný neozve… A právě my jsme ti, kdo mohou v dané situaci zasáhnout a někomu pomoci.

Podívejte se na trailer k dalšímu dílu, tentokrát s názvem: Byla to jen fotka

Důvěra je důležitá, zejména ve vzájemných vztazích. Jenže důvěry lze také snadno zneužít a důvěřivý člověk se může rychle dostat do problémů. Jakmile s někým sdílíme citlivé informace nebo třeba intimní fotografie, dáváme mu nad sebou velkou moc.