Sedmdesát let svého života naplněných bohatou hudebněpedagogickou a uměleckou prací slaví dnes, v pondělí 21. července, profesor René Adámek. Střední hudební vzdělání získal na Státní konzervatoři v Ostravě, kde studoval v letech 1970 – 1976 hru na klavír u Jana Marcola. V období 1977–1981 byl posluchačem brněnské Janáčkovy akademie, studujícím u profesora Vlastimila Lejska. Již rok před začátkem studií na akademii – tj. v roce 1976 – vyučoval na (tehdy) Lidové škole umění ve Vítkově, jejímž byl následně v období 1983–1993 ředitelem.
V posledně uvedeném roce (1993) začal vyučovat jako odborný asistent na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity a později se na činnosti katedry i celé pedagogické fakulty podílel jako vedoucí katedry KHV, respektive proděkan pro zahraniční styky.
V roce 1997 se na stejnojmenném pracovišti habilitoval v oboru Hra na klavír a komorní hra, o jedenáct let později, v roce 2008, se stal profesorem. Tehdy již také působil na katedře hudby Katolické univerzity ve slovenském Ružomberku (2007–2020) a paralelně také na katedře klávesových nástrojů Akademie umění v Banské Bystrici (2012–2019).
V rámci své odborné činnosti přednášel na dalších zahraničních vysokých školách v Polsku a Rakousku, vedl mistrovský klavírní kurz na Mozartově akademii a další kurzy v Maďarsku a Velké Británii.
Počínaje rokem 1968 (!) koncertoval v mnoha evropských zemích (uveďme alespoň Polsko, Německo, Francii, Velkou Británii, Itálii, Švýcarsko a Maďarsko) a vystupoval na domácích i zahraničních hudebních festivalech. Za všechny jmenujme festivaly Mladé pódium, Janáčkův máj, Festival českého umění v Bourg en Bresse (Francie). Spolupracoval se zahraničními i českými symfonickými a komorními orchestry a s řadou domácích i zahraničních komorních ansámblů.
Mezi sólisty, které prof. Adámek doprovázel, byl například vynikající houslista František Novotný a čeští i zahraniční zpěváci a zpěvačky. Velmi významná je jeho dlouholetá umělecká činnost v klavírním duu s Petrem Hanouskem (1980–1995), mimo jiné korunovaná titulem laureátů Mezinárodní Schubertovy soutěže (1980). Kromě toho spolupracoval jako klavírista s Janáčkovým kvartetem, Kubínovým kvartetem nebo Pěveckým sborem moravských učitelů pod taktovkou prof. Lubomíra Mátla.
Zajisté pozoruhodným a záslužným faktem v rámci interpretační činnosti profesora Adámka je soustavné uvádění české klavírní tvorby. Tento neodmyslitelný rys Adámkovy interpretační činnosti je ostatně charakteristický pro celou jeho koncertní činnost.
Svou uměleckou činnost obohatil také publikačními počiny, uveřejňovanými především ve sbornících mateřské fakulty. Jeho interpretační výkony jsou – spolu s výkony dalších umělců – zaznamenány na kompaktních discích vydávaných ostravským Styltonem a recenzovaných v Hudebních rozhledech, Opusu musicum nebo v Harmonii.
Profesor René Adámek naplnil sedmdesát let svého života výjimečnou, respektuhodnou, společnost obohacující hudebněpedagogickou a uměleckou činností. Jeho bývalí spolupracovníci i současní učitelé a učitelky katedry hudební výchovy přejí svému kolegovi a příteli do dalších let nezdolné zdraví, klid a veselou mysl.