Profesor Joseph Hamill, jehož akademická kariéra zahrnuje působení na řadě prestižních univerzit po celém světě, je známý zejména svými průlomovými studiemi v oblasti biomechaniky dolních končetin. Během své kariéry publikoval více než 400 vědeckých prací, které se věnují výzkumu lidského pohybu, zejména pak výzkumu koordinace a variability při chůzi a běhu. Jeho výzkumy mají zásadní vliv na pochopení pohybových funkcí, a to jak v normálním, tak patologickém stavu.

„Profesor Hamill přispěl k našemu chápání biomechaniky a lidského pohybu více než kdokoli jiný v této oblasti,“ uvedl děkan Pedagogické fakulty Daniel Jandačka během slavnostního udělení titulu. „Byl klíčovým partnerem při rozvoji naší biomechanické laboratoře. Díky jeho podpoře a spolupráci jsme dnes schopni provádět špičkový výzkum, který obdivují odborníci z celého světa,“ doplnil.

Profesor Hamill nejenže významně přispěl k mezinárodnímu výzkumu, ale navázal také úzkou spolupráci s Ostravskou univerzitou. Jeho působení zde začalo v roce 2007, kdy se podílel na rozvoji Katedry tělesné výchovy a sportu, tehdy zaměřené primárně na vzdělávání učitelů. Profesor Hamill se stal mentorem mnoha studentů i akademiků a přispěl k získání několika významných vědeckých grantů, včetně klíčového projektu HAIE Program 4.

Jedním z nejviditelnějších přínosů jeho spolupráce s Ostravskou univerzitou je výstavba moderního City Campusu, kde vznikla jedna z nejvyspělejších biomechanických laboratoří ve střední Evropě. Tento komplex slouží nejen pro výzkum, ale i pro sportovní aktivity, konference a vzdělávání, a má výrazný dopad na zdravotní péči v celém regionu. „Díky projektům, na kterých profesor Hamill spolupracoval, se nám podařilo propojit výzkum s praxí, což má přímý vliv na zlepšení zdraví obyvatel v našem kraji,“ uvedl děkan Jandačka.

Profesor Hamill významně přispěl k uzavření Memorandum of Understanding mezi Ostravskou univerzitou a společností HAS-MOTION INC. Ostravská univerzita a nový partner mají společný zájem na zpracování dat z projektů HAIE a LERCO, vývoji praktických aplikací a účasti v grantových programech, jako je Grantová agentura ČR nebo Národní vědecká nadace USA.

Profesor Hamill získal řadu prestižních ocenění za svou vědeckou práci, mezi nimi například cenu Jamese G. Haye od Americké společnosti pro biomechaniku nebo Ruth Glassowovou cenu od Akademie biomechaniky. Jeho kariéra je však také příkladem mezinárodní spolupráce – působí jako emeritní profesor na University of Massachusetts Amherst, ale také jako hostující profesor na univerzitách po celém světě, včetně Skotska, Singapuru nebo České republiky.

Navzdory svým mimořádným úspěchům zůstává profesor Hamill skromným a otevřeným člověkem, jak potvrzují jeho kolegové. „Jeho osobní přístup a ochota pomoci jsou stejně inspirativní jako jeho vědecké úspěchy,“ dodal děkan Jandačka při zakončení slavnostního projevu.

Ostravská univerzita tímto oceněním vyjádřila hluboké uznání nejen za jeho vědeckou činnost, ale také za oddanost, kterou profesor Hamill projevil ve vztahu k univerzitě a jejím studentům. „Pane Profesore Hamille, děkujeme za to, jak jste nás inspiroval a jak jste přispěl k našemu rozvoji,“ uzavřel děkan Jandačka svůj projev během slavnostního aktu.