Veronika Paličková je studentka oboru Fyzioterapie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity a už více než půl roku se aktivně věnuje otužování. Dostala se k tomu náhodou – po nabídce přátel, aby se k nim přidala. „Když mi jednoho listopadového dne kamarád nabídl, ať se k němu a jeho kamarádům přidám, tak jsem na to bez jakéhokoli váhání kývla a na druhý den už jsem stála pouze v plavkách a čepici v několikastupňovém rybníčku na jihu Moravy.“ Po prvním ponoru do studené vody ihned věděla, že to není naposled a že by v tom ráda pokračovala. „Pocit po tom, co jsem z vody vylezla, byl nepopsatelný a nikdy předtím jsem nic takového nezažila. Koupila jsem si tedy knihu Ledový muž od Wima Hofa, abych získala komplexní náhled na otužování a zkrátka jsem začala.“ Tak popisuje své začátky Veronika. Knihu doporučuje všem, kteří zvažují možnost s otužováním začít. Obsahuje nejen vývoj této metody a Wim Hofův osobní příběh, ale také příběhy dalších lidí, kterým otužování pomohlo.

 

Pozoruji na sobě, že mám více energie, jsem méně ve stresu a celkově mám větší radost ze života. Každopádně až takhle zpětně vidím, že mi metoda Wima Hofa pomohla vypořádat se se smrtí blízkého člena rodiny.

 

Příběh ledového muže

Metoda Wima Hofa se skládá ze 3 základních pilířů: z postupného vystavování se chladu, dechového cvičení a nastavení mysli. Veronika říká, že účinky metody začala pociťovat téměř okamžitě. „Cítím se jinak. Asi bych řekla, že víc naživu. Pozoruji na sobě, že mám více energie, jsem méně ve stresu a celkově mám větší radost ze života. Každopádně až takhle zpětně vidím, že mi metoda Wima Hofa pomohla vypořádat se se smrtí blízkého člena rodiny.“

Wim Hofova metoda je vhodná pro každého „zdravého“ jedince. Jak ale Veronika podotýká: „Kdo je dnes opravdu 100% zdravý?“ Mezi kontraindikace ale patří onemocnění, jako je epilepsie, vysoký krevní tlak (obzvlášť, berete-li léky na předpis), ischemická choroba srdeční, stav po srdečním selhání a mrtvici, případně trpíte-li výraznými migrénami. V případě, že se potýkáte s jakýmkoli chronickým onemocněním, se doporučuje poradit se předem se svým lékařem. „Wim Hofova metoda může být prospěšná v rámci léčby nejrůznějších onemocnění nebo jako prevence před případnými chorobami. Tak či tak je důležité řídit se svými pocity a tzv. nic netlačit přes své vlastní přesvědčení,“ dodává Veronika.

A jaké jsou naopak její účinky? Metoda má bezesporu svůj dopad na optimalizaci kardiovaskulárního a imunitního systému. Konkrétněji se pak prostřednictvím aplikace chladu a dechu snižují zánětlivé faktory, uvolňují se hormony přímo ovlivňující naši náladu, pozornost a soustředění. Dále se zlepšuje adaptace těla na stres, zlepšuje se efektivita metabolismu a toto všechno má následně dopad na naše duševní zdraví. V neposlední řadě se vám s tréninkem mysli zostří smysl pro vnitřní prožitek neboli introspekce, pomocí čehož budete schopni lépe vědomě pozorovat a ovládat vlastní tělo a mysl.

 

Existuje ideální čas, kdy začít?

Podle Veroniky ne. Můžete s tím začít naprosto kdykoliv, ať je léto či zima. „Krásné na tom je, že je tato metoda lehce přístupná, efektivní a stoprocentně zdarma. Jediné, co potřebujete, je sebrat odvahu, investovat do toho pár minut svého času a vykročit tak vpřed k lepším zítřkům.“

Spoustu z nás asi zajímá to, zda je opravdu nutné se otužovat pouze výše uvedeným způsobem, a to ponorem do studené nebo ledové vody. „Já jsem zrovna ten případ, který to tak měl, ale rozhodně to takto být nemusí. Místo ponorů do ledových potoků a jezer se můžete začít otužovat prostřednictvím ledových sprch, které mohou ze začátku trvat pouze pár sekund. Postupně se pak tato délka může vyšplhat až na několik minut. Já osobně si dobu strávenou v ledové vodě neměřím. Snažím se maximálně řídit dle aktuálních pocitů. Ledové ponory a sprchy můžete doplnit i tzv. ledovými procházkami, kdy si místo zimní bundy oblečete pouze mikinu, triko, případně vyrazíte úplně bez. Všechny tyto typy vystavování se chladu je vhodné doplnit dechovými cvičeními, které k tomu bezpochyby patří,“ říká studentka fyzioterapie.

 

Zavřené kavárny, otevřená jezera

„Mám radost z toho, že se ke mně po pár týdnech otužování přidal můj přítel, nezavrhnul to a nenechal mě v tom doslova vykoupat samotnou,“ popisuje svou situaci Veronika a zároveň upozorňuje na fakt, že si takovou společnou aktivitou mohou lidé zpestřit život v době, kdy je většina podniků zavřená. „Dříve, když jsme někam vyrazili, tak jsme hledali nějakou dobrou kavárnu či restauraci v okolí, ale teď, když je vše zavřené, sledujeme, kde je nějaký přístupný potok či jezero na případný ledový ponor.“

A co vzkazuje na závěr těm, kdo nyní sbírají odvahu? „Dle mého názoru vás tato metoda buď naprosto chytne za srdce, nebo nikoli. Nejde to dělat jen tak na půl. Musíte to brát jako součást vašeho každodenního života a najít si v tom to krásné, jinak to nejde.“