Milé čtenářky, milí čtenáři,

s radostí vám představujeme nové vydání časopisu Semestr psychologie. Tentokrát jsme se zaměřili na problematiku poruch příjmu potravy. Jedním z hlavních důvodů pro volbu tohoto tématu je nepochybně jeho aktuálnost, a sice rostoucí prevalence tohoto spektra duševních obtíží. Na poruchy příjmu potravy jsme se rozhodli nahlédnout z několika úhlů pohledu.

Na co se tedy můžete těšit? Jako v každém čísle mají články nádech jak teoretický, tak praktický. Odborné okénko, které obsahuje základní informace o poruchách příjmu potravy, vám může být dobrým odrazovým můstkem pro orientaci v aktuálním tématu. Co se vlastních článků týče, začít můžete například rozhovorem s doktorkou Renatou Koláčkovou, vedoucí klinickou psycholožkou v Psychiatrické nemocnici v Opavě, se kterou jsme se zaměřili na téma hospitalizace.

Magistra Vladimíra Osadníková, která mimo jiné působí jako vedoucí ostravské pobočky centra Anabell, vám umožní nahlédnout do zákulisí odborníka pracujícího s lidmi trpícími poruchami příjmu potravy. Přečíst si můžete také osobní příběh dívky, jež zvítězila ve svém dosavadním boji s protivníkem jménem anorexie.

Současné vydání dále nabízí článek „Vzkaz mému tělu“, kde kromě osobního dopisu naší redaktorky najdete také vzkazy od návštěvníků letošního OUpeneru. Tím to ale nekončí… toto číslo obsahuje další skvělé články na témata: příběhy slavných o boji s poruchou příjmu potravy, pohled na toto onemocnění s ohledem na vývoj člověka, anorexie jako „nemoc rodiny“ či článek pojednávající o vlivu sociálních sítí a umělé inteligence na poruchy příjmu potravy.

V neposlední řadě s vámi sdílíme tipy na knihy, filmy, seriály či podcasty, které vám do problematiky poruch příjmu potravy mohou poskytnout hlubší vhled – zkrátka jsou v nich ukryty informace, které jsme již do tohoto vydání vměstnat nedokázali, ale myslíme si, že za přečtení/zkouknutí/poslech rozhodně stojí!

Věříme, že vám toto číslo bude skvělým společníkem při sychravých dnech s čajem či kávou v ruce a že Vám přinese spoustu zajímavých informací. Všechna vydání naleznete on-line na webových stránkách filozofické fakulty.

Nyní vám už jen popřejeme příjemné čtení!

Kristýna Elli Kašparová
šéfredaktorka časopisu

Časopis Semestr psychologie je nezávislé médium studentů a absolventů psychologie. Píší opravdově o psychologii, o životě a o studiu. Přečtěte si aktuální vydání nebo třeba starší čísla