Festival nabídne během 4 dnů přednáškové večery i diskuze a celkem 6 komentovaných prohlídek, zaměřených na historii, architekturu a přírodu ostravského regionu.
„Jako lidé, žijící v kraji s pestrými problémy, máme zájem na společenské diskuzi témat důležitých pro ostravský region. Pozvali jsme proto na akci odborníky, kteří mají k vybraným tématům co říci, chtějí předávat své znalosti a dělit se s ostatními o své názory na danou problematiku. Festival je určen především těm, kteří se chtějí o našem, poněkud záhadném městě, dozvědět více,“ říká organizátor festivalu a průvodce přírodovědných prohlídek dr. Jan Lenart z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Úvod festivalu bude patřit dvěma přednáškovým večerům, které se uskuteční v ostravském klubu Atlantik. Ve čtvrtek vystoupí se svou přednáškou o vývoji Ostravy ve významné průmyslové město doc. Andrea Pokludová z Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Páteční večer bude patřit nejdříve diskuzi k těžkým osudům oblasti Karviná-Doly s historikem Radimem Kravčíkem a pak se bude biologickým paradoxům hornické krajiny věnovat biolog Stanislav Ožana, doktorand Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Víkendovou část programu představuje série komentovaných venkovních prohlídek, zaměřených na historii, architekturu či přírodu v různých částech města Ostravy. Provázet budou např. členové spolku studentů SOVA (Přírodovědecká fakulta OU) nebo dr. Jan Lenart.
Na jednotlivé festivalové akce již běží rezervace na webu festivalu.