Na Ostravské se vzdělává na 90 ukrajinských studentů. Přibližně tři čtvrtiny jsou v běžných studijních programech, asi čtvrtina je zde na různých výměnných pobytech. Univerzita chce udělat maximum pro to, aby jim všem v těžké situaci zajistila podporu. „Válka na Ukrajině má a bude mít dalekosáhlé následky, které se dotknou mnoha lidí. Zatím si je ani nedokážeme představit. Ta situace je pro nás samozřejmě nová a my chceme zaměřit naši energii tam, kde je potřeba. Proto jsme zorganizovali toto setkání, abychom zjistili, co je akutní a co bude nutné brzy řešit,“ uvedla na schůzce se studenty prorektorka pro mezinárodní vztahy doktorka Renáta Tomášková.

Se studenty mluvila o jejich situaci i situaci jejich rodin a blízkých, ptala se, jestli jsou s nimi ve spojení nebo jaká je atmosféra na kolejích.

Studentky a studenti, kteří jsou zde díky různým meziuniverzitním programům, si budou potřebovat prodloužit studijní pobyt, zajistit nová víza, stipendia nebo pomoc s přihláškami na denní studium. „Studenti, kteří tady žijí, mohou náhle ztratit podporu z domova. Našim úkolem je předejít aspoň v tomto směru jejich nejistotě a připravit pro ně mimořádná stipendia,“ shrnuje Renáta Tomášková.

Sbírky, benefiční akce a dobrovolnické výzvy přibývají každý den. S mnohými přicházejí naši studenti. Pokud taky připravujete pomoc, dejte nám vědět na e-mail pomahej@osu.cz.

Ostravská univerzita už připravila rozcestník pomoci. Informace a kontakty, kam se s čím mohou ukrajinští studenti obrátit, už jsou na webu univerzity. Součástí je i nabídka aktivit, do kterých se mohou zapojit ti, kteří chtějí pomáhat. Seznam se stále rozšiřuje. „Sbírky, benefiční akce a dobrovolnické výzvy přibývají každý den. S mnohými přicházejí naši studenti. Pokud taky připravujete pomoc, dejte nám vědět na email pomahej@osu.cz. Můžeme vás podpořit například vybavením, propojením s neziskovými organizacemi i městem nebo publicitou na našich komunikačních kanálech,“ doplňuje mluvčí Ostravské Lucie Fremrová.

Jako akutní pomoc ukrajinským studentům připravily fakulty mimořádná stipendia. Nastartovali jsme také transparentní účet, kam mohou zaměstnanci, partneři, absolventi i studenti Ostravské univerzity přispět. „Z jeho zdrojů Ostravská univerzita podpoří ukrajinské studenty, kteří u nás studují, a i ty, kteří přijdou a v budoucnu u nás studovat budou,“ zdůrazňuje Renáta Tomášová a dodává, že se univerzita bude snažit pomoci i se zprostředkováním bydlení pro rodiny studentů, které budou chtít do Česka přijet.

Další pomoc připravujeme, věnovat se budeme hlavně tomu, v čem jsme dobří, a to je vzdělávání. „Intenzivní kurzy českého jazyka, neformální doučování, otevřené přednášky na fakultách – projektů bude určitě přibývat podle toho, jaké potřeby se postupně ukážou,“ jmenuje prorektorka.

Ukrajinské studentky se zajímaly také o zapojení do dobrovolnické pomoci a možnostech práce při studiu. „Studenty, kteří chtějí pomáhat, jsme propojili s městem i neziskovkami. Různé brigády sdílíme na univerzitním portálu JobTeaser. Budeme se tam snažit doplnit co nejvíce pozic, které nevyžadují plynnou češtinu. Chystáme i nabídku pracovních pozic pro akademiky i neakademiky přímo na Ostravské univerzitě. Počítáme s tím, že pomoc s integrací našim ukrajinským studentům nabídnou také studentské spolky. A to je i výzva pro naše studenty. S tím, jak se můžete organizovat, vám poradí třeba v Poradenském centru OU,“ uzavírá mluvčí.