Je to přesně rok, co jsme vám na Facebooku Poradenského centra představili kamarádku Elišku, která má nádherné oči, neustálý úsměv na rtech a ani po roce v lockdownu neztrácí svou pozitivní energii.

Eliška nás učí být tady a teď. Neřeší, co bylo a co bude. (maminka Elišky)

Eliška se narodila jedinečná, s něčím navíc – stejně jako přibližně dalších 50 dětí ročně jen v ČR. A protože Centrum Pyramida podporuje studenty vysokých škol, kteří mají specifické vzdělávací potřeby, rozhodli jsme se opět prolomit tabu a odstranit bariéry i u této diagnózy. Downův syndrom je totiž bohužel i v dnešní době stále opředen řadou mýtu a předsudků, a tyto názory pak zbytečně komplikují život dětem s Downovým syndromem i jejich rodinám.

 

Proč zrovna ponožky a toto datum?

Datum symbolicky odkazuje na podstatu této geneticky podmíněné anomálie – trizomie (ztrojení) 21. chromozomu. Proto se slaví právě 21. den 3. měsíce. Když se dají dvě ponožky patami k sobě, připomínají tento chromozom X.

Lidská individualita a jedinečnost dělá tento svět krásnějším, pestřejším, zajímavějším a inspirujícím.

Zapojte se i vy! Pojďte s námi tuto neděli 21. března oslavit Světový den Downova syndromu, oblečte si různé ponožky, vyfoťte se a svou fotku sdílejte na sociálních sítích s hashtagem #PonozkovaVyzva.

A co byste o lidech s Downovým syndromem měli vědět?

Děti s Downovým syndromem nepatří do ústavu a nemusí mít mentální postižení.

Pokud dítě s Downovým syndromem vyrůstá v milující rodině a dostane vhodnou podporu a stimulaci, může být integrováno do běžného vzdělávacího zařízení a aktivně se účastnit společenského i rodinného života. A právě vzdělávání a cílená podpora dětí se specifickými potřebami je velmi důležitá. Děti s tímto postižením jsou vzdělavatelné, jsou schopny naučit se číst, psát i počítat a jsou obvykle velmi sociálně zdatné. Navíc se většinou jedná o velmi milé, přátelské, dobrosrdečné a empatické osobnosti, které vyloženě těší dělat ostatním radost a které si dokážou velmi snadno získat své okolí. A kdo by nepotřeboval pozitivní energii?

Pokud chcete lidi s Downovým syndromem podpořit, zjistěte o něm více například na downsyndrom.cz nebo trizomie21.cz a pomozte vyvracet mýty a předsudky – třeba jako v tomto videu: