Jak regulovat stres, nepříjemné emoce či opakující se myšlenky pomocí mentálního tréninku mindfulness se můžete naučit na týdenním online kurzu s Michalem Dvořákem od 4. do 10. října. Cílem kurzu je naučit se základy mindfulness tak, abyste je pak dokázali samostatně využívat ve svém osobním i pracovním životě.

Každý den kurzu Mindfulness obdržíte email s videem, shrnutí toho podstatného z videa a několik praktických úkolů, na kterých si natrénujete, co bylo obsahem lekce. Součástí programu je také přístup do online chatu, a třešničkou na dortu je pak společný závěrečný webinář, který bude v pondělí 10. října v 15:30.

Témata jednotlivých dnů:

  1. den: Úvod do mindfulness a jak správě cvičit cvičení všímavosti
  2. den: Co přináší cvičení mindfulness a jak lépe zvládat myšlenky
  3. den: Jak využít mindfulness, když na něčem pracujeme
  4. den: Jak využívat mindfulness během dne
  5. den: Všímavé jedení – jak přinést více všímavosti do toho, když jíme
  6. den: Zvládání stresu pomocí všímavosti
  • Pondělí 10. října: Reflexe proběhlého týdne a závěrečný webinář

Přihlásit na kurz se můžete zde. Více informací o kurzu Mindfulness čtěte zde.

Druhá vlna Dnů psychohygieny bude v týdnu od 17. do 21. října. Zaměříme se na to, co dělat, když už dojde na situaci, kdy se cítíte v nepohodě nebo v krizi vy nebo někdo z vašich blízky. 

Setkáme se s hosty a tématy, které měly v loňském roce velmi pozitivní zpětné vazby, například Nepanikař, kteří poradí jak poskytnout pomoc člověku s depresí nebo pracovat se stresem při studiu, nebo ostravské Krizové centrum, kteří nám dají tipy na to, jak poskytnout podporu druhým. Nově se na Dnech psychohygieny setkáte s Anabell, kteří se zaměřují na problematiku poruch příjmu potravy, Renarkon, kteří otevřou diskusi o závislostech nebo užívání návykových látek ve zkouškovém období a Linka bezpečí při Městské nemocnici Ostrava na Fifejdách.

 

Workshopy na dnech Psychohygieny:

úterý 18. října

Za oponou poruch příjmu potravy: Anabell – Mgr. Vladimíra Osadníková

Workshop se zaměřuje na problematiku poruch příjmu potravy, jak jí možná neznáte. V rámci workshopu se společně podíváme pod pokličku práce s klienty s poruchou příjmu potravy a zaměříme se na koncept sebepřijetí. V závěru workshopu se můžete těšit na osobní příběh peer konzultantky, na různé techniky a otevřenou diskusi.

Renarkon – PhDr. Mgr. et Mgr. Tomáš Waloszek, MBA

Přednáška a následná diskuse o problematice závislostí, systému péče o „toxikomany“, užívání návykových látek ve zkouškovém období (i mimo něj).

 

středa 19. října

Nepanikař

Na některá zranění sádra ani obvaz nestačí. Proto s námi pojďte zjistit, „co dělat, když …?“

Probereme, jak poskytnout pomoc člověku s depresí či panikou – ať už jste jím vy, někdo blízký, nebo třeba někdo, koho teprve potkáte. Zjistíte, co stálo za vznikem aplikace Nepanikař a jak tato unikátní appka funguje a pomáhá. A nevynecháme ani téma stresu při studiu a význam psychohygieny a relaxačních technik.

Krize a cesty z ní: Krizové centrum – Bc. David Tichý

Víte, kde hledat pomoc, když by toho na vás bylo moc? Nebo jak mluvit s někým, kdo zrovna prožívá těžké chvíle? Téměř každý někdy zažil náročné chvíle, kdy nevěděl jak dál. Mohlo jít o neúspěch u zkoušky, rozchod, ztrátu někoho blízkého nebo o spoustu maličkostí, které se nasčítaly a dohromady člověka zavalily. V takových chvílích nám může pomoci, když nás někdo vyslechne a poskytne nám bezpečný prostor, ve kterém bychom mohli nabrat síly. Toto můžete najít například v ostravském Krizovém centru, které vede David Tichý. Ten přijde povyprávět nejen o tom, jak Krizové centrum funguje, ale také o tom, jak my sami můžeme vhodně poskytnout podporu druhým.

 

Čtvrtek 21. října

Linka důvěry při Městské nemocnici Ostrava ­– PhDr. Svatopluk Antoš

Linka důvěry je registrovaná sociální služba a poskytuje telefonickou krizovou pomoc 24 hodin denně široké dospělé veřejnosti ve věku od 18 let, včetně osob s psychickými nebo somatickými obtížemi. Nově několikrát měsíčně poskytuje krizovou intervenci i v anglickém jazyce pro cizí státní příslušníky.