Konference s názvem Environment and Well-being: A Joint Venture of Technology, Sciences, and Humanities, tedy v překladu Životní prostředí a lidské zdraví: Společná cesta technologií, vědy a humanitních věd se konala převážně v prostorách Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, ale studenti měli možnost poznat také dvě další české univerzity, a to Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava a České vysoké učení technické v Praze.

Program prvního dne odstartovala prohlídka centra Ostravy a City Campusu OU, ve kterém studenti mohli mimo jiné nahlédnout i do několika laboratoří. Po krátkém představení města a nejnovější univerzitní budovy se celá skupina přesunula na Přírodovědeckou fakultu, kde započala část vedená samotnou Ostravskou univerzitou. Účastníci si vyslechli přednášky na témata jako Healthy Aging in Industrial Environment, Environmental Justice and Environmental Racism anebo Biodiversity and Citizen Science Project.

Druhý blok dne měla ve své režii VŠB-TUO, která v prostorách v Porubě studentům předvedla, jak si vytvořit 3D model ze snímků pořízených dronem a zahrnula také přednášky na témata Plants: A Mirror Image of the World anebo Introduction to Cryptocurrencies. Nepochybným zlatým hřebem večera bylo ale promítání, které univerzita zařídila v Planetáriu Ostrava. Účastníci konference nejprve ve sférickém kině zhlédli film Expedition Reef a po večeři se dozvěděli něco málo o hvězdné obloze a planetě Zemi.

Studentka a zároveň studentská zástupkyně Niumi Dissanayake, která na konferenci reprezentovala Lotyšsko, původem ale pochází ze Srí Lanky, měla z prvního dne velice pozitivní dojmy. „Konference je zatím z mého pohledu skvěle zorganizovaná. Jídlo je výborné, program si užívám a už první den jsem poznala velkou spoustu inspirativních lidí ze všech možných zemí,“ uvedla.

Konference je zatím z mého pohledu skvěle zorganizovaná. Jídlo je výborné, program si užívám a už první den jsem poznala velkou spoustu inspirativních lidí ze všech možných zemí.

Poslední den konference patřil nejnovějšímu českému členovi Baltic University Programme, tedy ČVUT v Praze. Profesor Jan Hrdlička si se svým kolegou docentem Lukášem Krátkým připravil přednášku na téma Carbon Capture and Utilization: How Much CO2 Is Produced and How It Can Be Captured. Program později doplnila magistra Pavla Cvachovcová z Ministerstva životního prostředí České republiky, která přiblížila cíle a výzvy naší země v rámci SDG 2030 a odpověděla na mnoho otázek z řad studentů.

Jako poslední část programu si studenti užili prohlídku Dolní oblasti Vítkovice, která jim osvětlila celý proces výroby, historii města a vysokých pecí. Po návratu zpět na hotel už zbývalo si jen užít poslední hodiny v Ostravě, a tak někteří vyrazili na vánoční trhy a jiní dál prozkoumávali město. Oficiální ukončení proběhlo ve Frankie’s Pub, kde měli studenti možnost zapojit se do hospodského kvízu a zasoutěžit si tak o ceny – sladké i slané české výrobky.

Svenja, studentka z německého Greifswaldu, po ukončení konference vnímala, že jí a řadě dalších studentů sníh značně znepříjemnil cestu do Ostravy, ale nakonec to stálo za to: „Určitě bych akci označila za úspěšnou. Exkurze i přednášky byly zajímavé, ale hlavně doufám, že se všichni dostaneme v pořádku domů,“ usmívá se.

Konference se zúčastnilo přes 40 bakalářských, magisterských a doktorských studentů ze všech členských zemí Baltic University Programme, mezi které patří Švédsko, Estonsko, Ukrajina nebo třeba Polsko.

Fotografie: Václav Čajka