Poslední týden v dubnu se každoročně konají akce v souvislosti se Světovým týdnem očkování. Upozorňují na potřebu využití očkovacích látek, které chrání všechny věkové skupiny. Hlavním cílem celého týdne je mimo jiné upozornit na choroby, kterým lze díky očkování předejít. Své vlastní očkovací centrum má už víc než rok a půl také Lékařská fakulta Ostravské univerzity. Proč se ho vlastně rozhodla otevřít a jaké vakcíny jsou dnes nejžádanější? Nejen na to jsme se zeptali vedoucího sdílených laboratoří lékařské fakulty Filipa Chadžijského.
Kdy přesně se očkovací centrum otevřelo a proč se ho fakulta vlastně rozhodla otevřít?
Očkovací centrum bylo na naší fakultě otevřeno v srpnu 2021. Rozhodli jsme se ho otevřít na základě požadavků ze strany našich studentů a zaměstnanců. Naše fakulta rozšiřuje nabídku svých zdravotnických služeb, které nabízí široké veřejnosti v našem regionu. Fakulta se také rozhodla otevřít centrum jako součást svého závazku k podpoře veřejného zdraví a prevenci nemocí. Díky očkování je možné předejít vážným zdravotním problémům a snížit riziko šíření infekcí v komunitě.
V současné době jsou však nejčastějšími klienty lidé, kteří se chtějí nechat očkovat kvůli cestování nebo obecnému zájmu o prevenci infekce.
Kdo je dnes nejčastějším klientem očkovacího centra? Jsou to studenti, vyučující nebo si k němu nachází cestu i široká veřejnost?
Studenti a zaměstnanci fakulty jsou sice častými klienty, ale naše očkovací centrum je otevřeno pro veřejnost a nabízí své služby širokému spektru lidí, kteří v současnosti tvoří největší klientelu centra. Vidíme různorodou škálu klientů, včetně těch, kteří hledají očkování proti různým chorobám, jako jsou chřipka, žloutenka, nebo klíšťová encefalitida. V současné době jsou však nejčastějšími klienty lidé, kteří se chtějí nechat očkovat kvůli cestování nebo obecnému zájmu o prevenci infekce.
Jaké vakcíny jsou aktuálně v našem očkovacím centru „nejžádanější?“
V našem očkovacím centru jsou aktuálně nejžádanější vakcíny spojené především s očkováním do zahraničí, nejčastěji proti břišnímu tyfu. Velmi aktuální je také tuzemské očkování proti klíšťové encefalitidě, kdy je nejvhodnější se začít očkovat ještě před zahájením sezóny. Žádané jsou také vakcíny, které mají momentálně celorepublikový výpadek, kdy se snažíme našim klientům vyjít co nejvíce vstříc, nabídnout alternativní vakcínu, případně upravit námi společně vytvořený plán očkování.
„Chřipka bude zase běžná součást našeho života. Jediný způsob, jak se před ní bránit, je a bude očkování,“ říká Petra Macounová z ostravské lékařské fakulty
Také čtěte
Jak těžké vůbec bylo takové očkovací centrum otevřít? Přece jen nejsme klasické zdravotnické zařízení, které to má asi co do získání všech potřebných povolení jednodušší…
Otevření očkovacího centra bylo náročným procesem, ale díky spolupráci s místními a státními zdravotnickými autoritami se nám podařilo získat všechna potřebná povolení a splnit přísné zdravotní a bezpečnostní standardy. Provoz očkovacího centra na univerzitě vyžaduje spolupráci s mnoha různými odděleními a institucemi, jako jsou fakultní vedení, státní orgány, dodavatelé zdravotnických potřeb a další. Přesto jsme se snažili zvládnout všechny výzvy, abychom mohli nabídnout kvalitní zdravotnické služby. Bylo to náročné, ale jsme hrdí na to, co jsme dokázali a na to, jak jsme přispěli ke zlepšení veřejného zdraví.
Otevření očkovacího centra bylo náročným procesem, ale díky spolupráci s místními a státními zdravotnickými autoritami se nám podařilo získat všechna potřebná povolení a splnit přísné zdravotní a bezpečnostní standardy.
Kam se za dobu svého provozu očkovací centrum posunulo? Začali jste všechny vakcíny nabízet okamžitě, nebo docházelo k postupnému rozšiřování služeb?
Nabídku upravujeme podle aktuálně dostupných očkovacích látek v České republice. Reagujeme na ukončení distribuce očkovacích látek i na nové vakcíny uváděné na trh. Po krátkém čase našeho provozu jsme získali povolení k provádění očkování proti Žluté zimnici, které je povinné při výjezdu do vybraných zahraničních destinací.
Řešili jste během provozu očkovacího centra i nějakou „raritu“ nebo zajímavý případ?
Snažíme se vycházet našim klientům v rámci možností co nejvíce vstříc. Obrátili se na nás například klienti, kteří chtěli být očkováni proti břišnímu tyfu před odjezdem do zahraničí vakcínou ve formě tablet, kdy byli na jiných místech odmítnuti, nebo pro ně nebyl nalezen vhodný termín, takže by se nestihli očkovat včas. My jsme ale vakcínu co nejdříve zajistili, klienti tak opustili naše centrum s pocitem spokojenosti a my jsme byli rádi, že jsme mohli opět pomoci.
Všechny informace k očkování, k objednání očkování mohou zájemci nalézt na webových stránkách ockovacicentrum.osu.cz.