Zima je pomalu na dohled a stejně rychle jako Vánoce se blíží také období chřipkových epidemií, které každoročně upoutají na lůžko statisíce lidí. Přitom existuje relativně snadné řešení, díky kterému se mohou lidé nákaze vyhnout anebo zmírnit její dopady. Řeč je o očkování proti chřipce. Kdo a hlavně proč by se měl nechat očkovat vysvětluje v rozhovoru magistra Petra Macounová z Očkovacího centra Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Paní magistro, v chladných měsících roku často dochází k chřipkovým epidemiím. Kdy je ten nejlepší čas nechat se očkovat?

Vakcína proti chřipce se každým rokem distribuuje koncem září. První případy chřipky se většinou objevují s příchodem zimy. Tím, že po aplikaci vakcíny potřebuje organismus zhruba dva týdny pro vytvoření protilátek, je tím nejvhodnějším obdobím pro očkování období od října do začátku prosince.

Jak se taková chřipka projevuje, když udeří v plné síle?

Onemocnění přichází zpravidla nečekaně z plného zdraví. Projevuje se nejčastěji horečkou, bolestí hlavy, bolestí kloubů a svalů, únavou nebo také suchým kašlem. Průběh ale také může být mnohem těžší. V některých případech se chřipka projevuje také zánětem průdušek, plic, mozku a mozkových blan. Závažné průběhy jsou typické pro malé děti, chronicky nemocné a seniory.

Existuje vůbec nějaký jiný způsob než očkování, jak se před chřipkou bránit? Jak se tahle nemoc vůbec přenáší?

Chřipka se přenáší kapénkami, to znamená kašláním, kýcháním nebo smrkáním. Také může dojít k nákaze nepřímo skrz kontaminované povrchy. Když přišel covid a začali jsme nosit roušky a respirátory, výskyt chřipky se logicky snížil. Bylo to však hlavně díky tomu, že jsme omezili kontakty, všichni jsme si nasadili respirátory, a hlavně ze začátku dodržovali doporučení odborníků. Pokud budeme předpokládat, že se tato přísná opatření už nevrátí, bude chřipka zase běžná součást našeho života a jediný účinný způsob, jak se před ní bránit, je a bude očkování.

Kdo by se tedy měl z vašeho pohledu určitě nechat naočkovat?

Očkování proti chřipce je určené široké skupině obyvatel. V první řadě by ho měli využívat ti, kterým hrozí závažný průběh nemoci. Tedy senioři, kteří mají navíc očkování hrazené zdravotní pojišťovnou. Také bych ho doporučila všem chronicky nemocným i jejich rodinným příslušníkům. Očkovat by se měl rovněž personál v domovech pro seniory, léčebnách dlouhodobě nemocných a dalších zařízeních pečujících o nemocné. Stejně tak by ho měli zvážit lékaři a zdravotníci nebo studenti lékařských či zdravotnických fakult, kteří se v rámci praxe často dostanou do kontaktu se staršími a chronicky nemocnými pacienty a můžou pro ně být zdrojem nákazy. Vakcinace je vhodná také pro všechny, kteří pracují na místech vysoce exponovanými pro kontakt s lidmi, aby připadnou nákazu chřipkou nešířili. Tím je z mého pohledu například i akademické prostředí, takže bych očkování doporučila i všem vyučujícím na Ostravské univerzitě. Vzhledem k možnosti využití příspěvku zdravotní pojišťovny je díky zpětnému proplacení poměrné části nákladů toto očkování skoro zdarma.

Složení vakcíny se každý rok mění. Proč k tomu dochází? A jaká vakcína bude využívána na letošní chřipkovou sezonu?

Chřipkové viry velmi často mutují, a proto je třeba složení vakcíny každoročně aktualizovat, aby složení odpovídalo předpokládaným nejvíce cirkulujícím virům, díky čemuž se zajistí maximální možná ochrana. Máme tu výhodu, že můžeme cirkulující viry „okoukat“ na jižní polokouli, kde chřipková sezóna probíhá dříve, než u nás na severní polokouli. Letošní vakcíny chrání proti dvěma subtypům chřipky A a dvěma kmenům chřipky B. Oproti loňskému složení došlo ke změně jednoho kmene chřipky B a jednoho subtypu chřipky A.

Za jakou dobu po očkování nastupuje imunita proti chřipkovým virům a jak dlouho vydrží?

Imunita se vytvoří zhruba dva týdny po aplikaci vakcíny a trvá po dobu jednoho chřipkového období. Proto je nutné každý rok očkování opakovat.

Je ochrana vakcinací proti chřipce stoprocentní, nebo může člověk i přesto onemocnět?

Nikdo nemůže garantovat stoprocentní imunitu, protože schopnost člověka vytvořit si protilátky je velmi individuální. Každopádně i očkovaný člověk může prodělat chřipkové onemocnění, nicméně nemoc probíhá v lehčí formě a tím se daný člověk vyhne rizikům nejzávažnějších komplikací.

Jako argument proti vakcinaci se někdy používají údajné nežádoucí vedlejší účinky. K jakým nežádoucím projevům tedy může při vakcinaci dojít?

Reakce na očkování proti chřipce jsou stejné jako při každém očkování. Jedná se zejména o běžné nezávažné nežádoucí účinky, jako je bolest v místě vpichu, únava, případně bolest hlavy nebo zvýšená tělesná teplota.

Očkovací centrum se nachází v areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity v hlavní budově Lékařské fakulty, u které lze také zdarma velmi pohodlně zaparkovat. Očkování je možné po provedené předchozí rezervaci, termín si tedy mohou klienti zvolit sami, podle toho, kdy jim to časově vyhovuje. Více informací najdete na webových stránkách ockovacicentrum.osu.cz.

Naše Lékařská fakulta má přímo své vlastní Očkovací centrum. Kdo se v něm může nechat naočkovat?

Tím, že máme statut zdravotnického zařízení, tak prakticky kdokoliv. To znamená, že nejen studenti, vyučující, zaměstnanci fakulty či univerzity, ale i zájemci o očkování z řad široké veřejnosti. To znamená lidé, pokud bydlí lidé kousek od naší fakulty, mohou se přijít nechat naočkovat k nám. Díky našemu rezervačnímu systému to budou mít bez čekání a v případě potřeby jsme schopni nabídnout i odborné konzultace.

A jak se k vám mohu objednat?

Velmi jednoduše přes rezervační systém na naší webové stránce www.ockovacicentrum.osu.cz